Wizualnie podwójny układ gwiazd Mizar i Alkor jest łatwy do odnalezienia na niebie. Zachęcamy do odnalezienia Wielkiego Wozu z charakterystycznie złamanym dyszlem. Właśnie to przełamanie jest szukanym obiektem.
Mizar i Alkor to pierwszy podwójny układ zaobserwowany przez teleskop w 1650 roku i pierwszy na fotografii. To również pierwsza gwiazda badana spektroskopowo. Dzięki tym i późniejszym badaniom wiemy, że ten układ podwójny jest w rzeczywistości układem aż sześciu gwiazd.
W konkursie, w którym wybierano gwiazdę województwa kujawsko-pomorskiego mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy regionu. Wystarczyło wybrać jedną gwiazdę i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona powinna przyświecać naszemu województwu. Przy okazji liczni entuzjaści obserwacji nocnego nieba odwiedzili nasze astrobazy. Nadesłane prace oceniła działająca przy marszałku Rada Programowa Astrobaz. Laureatem konkursu został Tomasz Kanarkowski ze Żnina.
Tomek już może przygotowywać się do wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która jest nagrodą główną w konkursie. Otrzyma także tablet z wgraną aplikacja astronomiczną. Pozostałe cztery równorzędne nagrody w postaci tabletów z wgraną aplikacją astronomiczną trafią do Piotra Wołyńskiego z Golubia-Dobrzynia, który wybrał gwiazdę Porrima, Krzysztofa Rochowicza z Torunia, który uzasadniał wybór gwiazdy Regulus, Agaty Sierak z Bydgoszczy, która wybrała gwiazdę Anser oraz Mateusza Gosiąrka z Inowrocławia, który pokusił się o napisanie uzasadnienia do wyboru gwiazdy Kappa Cygni.