Nie bądź obojętny i reaguj!
Nie bądź bierny, nie toleruj i reaguj! Gdy jesteś świadkiem przestępstwa informuj właściwe służby, a być może uratujesz czyjeś zdrowie i życie. Kolejna odsłona kampanii: „Reaguj! Nie toleruj!” została zainaugurowana.
Kampania „Reaguj! Nie toleruj!” ma uwrażliwić społeczeństwo na pomoc drugiemu człowiekowi. Nie reagując w sytuacji, gdy bite jest dziecko, stajemy się współsprawcą, ponieważ przyczyniamy się do potencjalnego zagrożenia tego dziecka.
W mediach wyświetlany jest spot, promujący hasła kampanii, z udziałem aktorki Anny Guzik, prezentera Macieja Orłosia oraz mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli. Spot ma zwrócić uwagę społeczeństwa, że nie powinniśmy być obojętni na przestępstwa i łamanie prawa. Nasza reakcja, powiadomienie właściwych służb i pomoc drugiemu człowiekowi może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Kampania odbyła się pod patronatem rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”, którego koordynacją zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Program wspiera działania i projekty organizacji pozarządowych, a także samorządowców terytorialnych.
Podczas inaugurującej akcję konferencji podkreślano jak ważna jest także nasza reakcja w sytuacji, gdy dochodzi do kradzieży. Brak reakcji w momencie łamania prawa, powoduje bezkarność złodziei oraz kieszonkowców. Poczucie bezpieczeństwa jest prawem każdego człowieka i zależy nie tylko od służb porządkowych, ale równie mocno od wsparcia społecznego. Bądźmy czujni, bądźmy wrażliwi i odpowiedzialni za otaczającą nas rzeczywistość.
Nasza reakcja jest istotna, ponieważ przyzwolenie na przestępstwa takie, jak przemoc w rodzinie, czy prowadzenie auta po spożyciu alkoholu to problemy, które niejednokrotnie mogą zaważyć na zdrowiu bądź życiu ludzkim.
W trakcie konferencji omówiony został także temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym odpowiedzialności kierowców za jazdę bezpieczną i zgodną z przepisami. Ponadto funkcjonariusze policji doradzali na co zwracać uwagę, szczególnie w okresie przedświątecznym, by nie stać się ofiarą kieszonkowca.
Konferencja odbyła się z udziałem ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, profilaktyki, psychologii i socjologii, w tym przedstawicieli policji, organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego, ale także ośrodków pomocy społecznej i kuratorium oświaty.
Źródło: MSW