Ministerstwo Skarbu w sprawie cukrowni

W odpowiedzi na zapytanie Pana Posła Łukasza Zbonikowskiego z dnia 12.03.2008r. (SPS-024-1228/08) w sprawie oddziału Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu - Cukrownia Łapy, uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.

Konsekwencją realizowanej od 2006 roku reformy rynku cukru we wszystkich krajach zjednoczonej Europy, a zatem również w Polsce, jest zmniejszenie limitów produkcyjnych (we wszystkich cukrowniach UE, w tym należących do Krajowej Spółki Cukrowej S.A.), co powoduje m.in. konieczność podejmowania bardzo trudnych i niepopularnych decyzji w zakresie redukcji ilości cukrowni i koncentracji produkcji.

W kampanii 2007/2008 produkcję prowadzi 10 Oddziałów KSC S.A. i Cukrownia Leśmierz S.A., których usytuowanie w poszczególnych województwach jest następujące:
- zachodniopomorskie - Oddział Cukrownia Kluczewo,
- pomorskie - Oddział Cukrownia Malbork,
- podlaskie - Oddział Cukrownia Łapy,
- łódzkie - Oddział Cukrownia Dobrzelin i Cukrownia Leśmierz S.A,
- kujawsko-pomorskie - Oddziały Cukrownie: Nakło, Kruszwica, Brześć Kujawski,
- lubelskie - Oddziały Cukrownie: Lublin, Krasnystaw, Werbkowice.
Dotychczasowa realizacja założeń reformy rynku cukru, której celem było zmniejszenie produkcji cukru kwotowego w krajach UE o 6 mln ton, przebiegała znacznie wolniej niż zaplanowano. W związku z powyższym, na początku bieżącego roku zapadła decyzja o prewencyjnym wycofaniu 13,5 % kwoty cukru, co dotyczy krajów, które nie skorzystały z funduszu restrukturyzacji, w tym także Polski.
W tym celu otworzono fundusz restrukturyzacji i zaoferowano wysokie wsparcie finansowe z tytułu zaniechania na stałe uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru. Plantatorzy otrzymają dodatkowo jednorazową płatność za zaprzestanie na stałe uprawy buraków kwotowych w wysokości 237,5 euro/t cukru.

Zgodnie z nowym reżimem cukrowym, jeżeli producenci w Polsce nie dokonają dobrowolnej redukcji w 2008 roku i nie skorzystają z możliwości uzyskania odszkodowania, to kwota cukru w ilości około 25 % zostanie im zredukowana przymusowo w 2010 roku, bez żadnych odszkodowań.
Z informacji uzyskanej od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że wszyscy producenci cukru w Polsce (KSC S.A., Sudzucker Polska, Nordzucker Polska, British Sugar Overseas Polska, Nordzucker, Pfeiffer und Langen Polska), uwzględniając rachunek ekonomiczny, podjęli decyzje o redukcji kwot produkcyjnych o 13,5 % od roku gospodarczego 2008/2009.

Wniosek Restrukturyzacyjny uwzględniający likwidację (demontaż) „Cukrowni Lublin"' i wyłączenie z produkcji cukru białego „Cukrowni Łapy" z jednoczesną likwidacją jej rejonów kontraktacyjnych, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. złożyła do Agencji Rynku Rolnego w dniu 22 stycznia 2008 r. Agencja Rynku Rolnego w dniu 15 lutego 2008 roku, przesłała wniosek Restrukturyzacyjny KSC S.A. do Komisji Europejskiej, która po rozpatrzeniu wniosku przyznała pomoc restrukturyzacyjną na rzecz kwalifikującego się wniosku Krajowej Spółki Cukrowej S.A. o pomoc restrukturyzacyjną.
Ponadto, zgodnie z nowelizacją rozporządzeń ustanawiających tymczasowy system restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego we Wspólnocie, producenci cukru którzy podjęli decyzję o zrzeczeniu się co najmniej 13,5 % przysługującej im kwoty, w tym również KSC S.A. mają możliwość złożenia do dnia 31 marca 2008 r. drugiego wniosku, który pozwoli im na zrzeczenie się kolejnej części lub całości przysługującej im kwoty.

Zarząd KSC S.A. w dniu 7 lutego 2008 roku podjął uchwałę nr 1532/IV/2008 r. w sprawie powołania zespołu ds. opracowania dodatkowego wniosku o pomoc restrukturyzacyjną wraz z Planem Restrukturyzacji. Za podstawowe założenie przy opracowywaniu projektu Planu Restrukturyzacji przyjęto priorytet koncentracji produkcji w celu osiągnięcia struktury produkcyjnej opartej na cukrowniach posiadających najkorzystniej zlokalizowaną bazę surowcową, najlepsze wyposażenie techniczne i możliwości rozwojowe.
Zgodnie z komunikatem Komitetu Zarządzającego UE ds. Cukru z dnia 28 lutego 2008 r., producenci cukru w Polsce powinni dodatkowo zredukować produkcję cukru i izoglukozy w ilości 149.936 ton, w tym KSC S.A. o około 53.000 ton cukru, tzn. o 9,1 % zredukowanej kwoty produkcyjnej cukru.
W dniu 17 marca 2008 roku Zarząd KSC S.A. zaakceptował projekt Planu Restrukturyzacji KSC S.A., sporządzony na potrzeby dodatkowego wniosku o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej, zakładający likwidację (demontaż) Cukrowni Brześć Kujawski z jednoczesną likwidacją jej rejonów kontraktacyjnych, co stanowi zrzeczenie się przez KSC S.A. kwoty cukru białego w ilości 53.000 ton (9,1%).

Zgodnie z opinią Zarządu kontynuacja procesu koncentracji ma charakter priorytetowy. Dotychczas radykalnie zmniejszono ilość cukrowni w rejonie zachodniopomorskim, pomorskim oraz lubelsko-zamojskim. Natomiast w rejonie kujawsko-mazowieckim pracują cztery cukrownie (Nakło, Kruszwica, Brześć Kujawski, Dobrzelin), zatem oczywista jest konieczność restrukturyzacji w tym rejonie. Uwzględniając fakt, iż Cukrownia Kruszwica posiada największe moce przerobowe ze wszystkich cukrowni tego rejonu, oraz zrealizowane inwestycje rozwojowe, przewiduje się docelowe jej funkcjonowanie. Moce przerobowe, korzystna lokalizacja oraz zrealizowane inwestycje w Cukrowni Nakło są przesłankami uniemożliwiającymi przeznaczenie jej do demontażu.

Rada Nadzorcza Spółki (uchwała nr 86/V/2008 (625) z dnia 17 marca 2008 roku) pozytywnie zaopiniowała powyżej przedstawiony projekt planu Restrukturyzacji KSC S.A.

Ponadto chciałbym nadmienić, iż Zarząd KSC S.A. poinformował Ministra Skarbu Państwa o złożeniu w dniu 31.03.2008r. do Agencji Rynku Rolnego Planu Restrukturyzacji wraz z załącznikami, zakładający likwidację (demontaż) Cukrowni Brześć Kujawski z jednoczesną likwidacją jej rejonów kontraktacyjnych.

Minister Aleksander Grad

1 komentarz

Antoni Kupczyk

Panie Ministzre a jak Pan sądzi która z Cukrowni ma najmnijeszy promień dowozu surowca? otóż Cukrownia w Brześciu. Najniższy koszt produkcji cukru-Brześć i skoro są tu tereny typowo buraczane..to za"karę" trzeba zamknąć zakład? Idąc tym tokiem myślenia to moż eniech ministerstwo otworzy kopalnię węgla na Wybrzezu a zacznie zamykać kopalnie na Śląsku...bo jest ich tam za dużo przecież,prawda? Żeby te fabrykę doprowadzić do dobrego stanu tech potrzeba ok.20 mln zł,silos na cukier budowany w Kruszwicy...to koszt ok.35 mln. A nie ośmieszaj się Pan wypisywaniem głupot o korzystnym położeniu cukrowni w Kruszwicy i Nakle...przecież one leżą w centrum miast. no i gwoli wyjaśnienia..czemu Dobrzelin został przypisany nagle do cukrowni kujawskich?Żeby stworzyć pozory "mnogości"? To może jeszcze dodajcie Malbork przecież to woj pomorskie...KTOŚ PANU ,PANIE GRAD NIEŹLE NAKŁAMAŁ...A NO TAK ALE PAN MASZ CUKIER DO KAWY "SŁUŻBOWY" ŻYCZĘ POWODZENIA W LIKWIDOWANIU POLSKICH FIRM I MIEJSC PRACY NA KUJAWACH..IDZIE WAM NIEŹLE

1 1
ID:845


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA