30 motocyklistów zginęło na drogach

Od początku tego roku na polskich drogach doszło już do ponad 300 wypadków z udziałem motocyklistów. W ich wyniku życie straciło 32 osoby, w tym 30 miłośników jednośladów. Zachowajmy ostrożność, bądźmy rozważni i stosujmy się do przypisów ruchu drogowego.

Zima była wyjątkowo łagodna, dlatego wielu motocyklistów nawet nie chowało swoich maszyn do garaży. Słoneczna aura sprawiła, że na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Niestety, Policja odnotowała już pierwsze poważne wypadki z ich udziałem. Od stycznia doszło do ponad 300 tego typu zdarzeń drogowych. W wyniku tragicznych wypadków życie straciło 32 osoby, w tym 30 motocyklistów, a rannych zostało 265 osób, w tym 237 podróżujących jednośladem.

W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w ponad 2 210 wypadkach (o 8 proc. mniej, niż w 2012 roku). Największą liczbę wypadków Policja odnotowuje w lipcu i sierpniu (w 2013 roku ok. 35 proc., w 2012 roku - 31 proc. wszystkich zdarzeń z udziałem motocyklistów). Statystyki z ostatnich lat wskazują, że prawie połowa wypadków spowodowanych przez kierujących jednośladami ma miejsce w weekend.

Jak wynika z obserwacji policjantów, najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: brawura (58,4 proc.), nieprawidłowe wyprzedzanie (14,6 proc.) i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (9 proc.). W 2013 roku motocykliści spowodowali 967 zdarzeń drogowych. Wina za wypadki drogowe z udziałem jednośladów leży również po stronie innych uczestników ruchu drogowego. W 888 przypadkach do tragicznych wydarzeń przyczynili się kierowcy samochodów osobowych, a w 61 kierujący ciężarówkami. Siedzący za kółkiem wymuszali pierwszeństwo, nie stosowali się do ograniczeń prędkości oraz nieprawidłowo wykonywali manewr wyprzedzania.

Duże zagrożenie na drogach powodują też młodzi motocykliści w wieku 18-24 lata. W 2013 roku spowodowali oni 314 wypadków (37,3 proc. ogółu).

Konsekwencje niebezpiecznych zachowań na drogach są tragiczne, szczególnie dla fanów „dwóch kółek”. Policja nie ma wątpliwości - w przypadku nawet najmniejszej kolizji motocyklu z samochodem, kierujący jednośladem mają mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. W 2013 roku w wyniku ponad 2 tys. wypadków z udziałem motocyklistów, zginęło 242 kierujących tym pojazdem oraz 11 ich pasażerów, a 1,8 tys. motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych.

Jak zawsze apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Pamiętajmy, że drogi nie są torami wyścigowymi. Dbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko swoje, ale także innych. Źródło: MSW
7 komentarzy

negocjator..

żaden motor poruszający się w mieście lub pa za nim nie jedzie prawidłowo tylko ma odkrecona manetkę i grzeje ile fabryka dała jak by go ze smyczy spuścili właśnie ... ale cóż są na świecie ludzie chorzy umierający korzy potrzebują organów do przeszczepu , a sezon się właśnie zaczął

1 1
ID:56895

Migdał 93

@~negocjator..: motocykl na pewno nie motór . Motór to Ty masz w pralce xd

1 1
ID:56921

negocjator..

motor , NIE motór ! naucz się czytać

1 1
ID:56925

areksi

co to jest motór ?

1 1
ID:56931

sportowiec

Jestem zdecydowanie za zniesieniem obowiązku jazdy w kaskach na rzecz osłon nerek i serca.

1 1
ID:56932

robko

wspolczuje rodzinom szczegolnie tym mlodym ktorzy stracili zycie ale wiekszosc na wlasne zyczenie ulice to nie tory wyscigowe i sa bardzo niebezpieczne zwlaszcza dla jednosladow czy to motocykl skuter czy rower a i wzajemne poszanowanie kierowcow aut i tych innych jest dalekie od idealu a pamietajmy ze im wiecej jednosladow na drogach tym luzniej dla aut wiec szanujmy sie i pomozmy na wzajem a bedzie bezpieczniej

1 1
ID:56938

$$$$

Im więcej motorów na drogach tym więcej organów dla biednych schorowanych ludzi i to mnie cieszy ;-)

1 1
ID:56943


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA