Apel posła na Sejm RP w sprawie pomocy dla repatriantów

Poseł na Sejm RP Paweł Szramka apeluje o przyłączenia się do rządowego programu pomocy repatriantom. Zasady pomocy dla repatriantów i przybyłych wraz z nimi członków najbliższej rodziny określone w ustawie o repatriacji przewidują wiele możliwości udzielenia pomocy. Poseł na Sejm zachęca Gminy do wzięcia udziału w rządowym programie repatriacji.


Z roku na rok Polska przyjmuje coraz mniej repatriantów mieszkających w Kazachstanie, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także w: Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kirgizji, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie, którzy otrzymali przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niskie zainteresowanie gmin w pomoc repatriantom. Obecnie w bazie danych „Rodak” zarejestrowanych jest 2650 osób posiadających wyżej wymienione przyrzeczenie. Każdego roku do Polski przybywa jedynie ok. 200 repatriantów. To stanowczo za mało biorąc pod uwagę nasze możliwości i środki jakie są przeznaczane na program repatriacyjny.
W związku z powyższym pragnę zachęcić do podjęcia starań i do włączenia się w rządowy program pomocy repatriantom. Przy odpowiedniej determinacji i woli niesienia pomocy naszym rodakom województwo kujawsko-pomorskie może dać  pozytywny przekaz i przykład jak pomagać Polakom pragnącym wrócić do ojczyzny. - pisze Poseł na Sejm Paweł Szramka 

Zasady nabycia obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta, a także zasady i tryb udzielania pomocy repatriantom i członkom ich rodzin określa ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (t.j. Dz.U.2014.1392). Ustawa o repatriacji wprowadza rozwiązania mające na celu wspomaganie procesu repatriacji poprzez elementy ekonomicznego wsparcia dla zapraszających gmin. Gmina ma dwie możliwości: może zaprosić konkretną rodzinę lub wystosować zaproszenie bez imiennego wskazania repatriantów. Zaproszenia przekazywane są do konsulatu za pośrednictwem wojewody i ministra właściwego do spraw wewnętrznych (uchwała Rady Gminy stanowiąca zaproszenie dla repatrianta i jego najbliższej rodziny, musi zawierać zobowiązanie zapewnienia warunków do osiedlenia się przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy).

Zgodnie z art. 21 gmina, która zapewni repatriantowi i członkom najbliższej jego rodziny lokal mieszkalny z zasobów komunalnych i zobowiąże się do zawarcia umowy najmu tego lokalu na czas nieokreślony, otrzyma dotację celową z budżetu państwa na podstawie porozumienia zawartego z właściwym wojewodą. 
Dotację otrzymają te gminy, których organy nie określiły imiennie zapraszanych repatriantów.

Wysokość dotacji stanowi równowartość iloczynu 45 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 na terenie danego powiatu, ogłaszanego przez wojewodę na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (t.j.Dz.U.2014.150) Powyższa dotacja ma na celu "promowanie" tych gmin, które zdecydują się zaoferować warunki do osiedlenia się, które rejestrowane będą w bazie danych "Rodak" prowadzonej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W bazie znajdują się również dane osób, które otrzymały od konsula przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej.

System ten pozwala na kojarzenie ofert gmin ze zgłoszeniami wspomnianych osób, które nie mogą liczyć na samodzielne zdobycie mieszkania i źródeł utrzymania w Polsce. Gminy, które są zainteresowane tą formą pomocy i chciałyby wystosować swoje zaproszenie bez imiennego określenia zaproszonych osób powinny podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę oraz dołączyć do niej ankietę (w formacie PDF i MS Word), której wzór zamieszczony na stronie https://mswia.gov.pl/pl/. Uchwałę wraz z ankietą gmina przesyła, za pośrednictwem właściwego wojewody, do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Zgodnie z art. 22 gmina, która udzieli repatriantowi pomocy polegającej na przeprowadzeniu remontu lub adaptacji lokalu mieszkalnego otrzymuje z budżetu państwa dotację celową do wysokości 5453,65 zł na repatrianta i każdego członka jego rodziny (wg. stanu z roku 2016). Kwota ta co roku podlega waloryzacji.
W związku z powyższym pragnę serdecznie zachęcić do podjęcia kroków mających na celu udział w rządowym programie repatriacji. Proszę także o odpowiedź czy Gmina ma niezbędny potencjał i możliwości do niesienia pomocy naszym repatriantom. - pisze we wniosku Poseł Paweł Szramka

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA