Oświatowa „Solidarność” zaniepokojona planami ratusza

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty we Włocławku, w piśmie przesłanym do prezydenta miasta, wyraża zaniepokojenie planami ratusza co do braku podwyżek płac dla pracowników administracji i obsługi oraz planami zwolnień  nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w 2017 roku.

Oświatowa „Solidarność” zwróciła się do prezydenta miasta, by ten, do projektu budżetu na przyszły rok wprowadził autopoprawkę i zagwarantował środki finansowe na co najmniej 15% wzrost wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi szkół oraz placówek oświatowych.

Zarobki tej grupy zawodowej są najniższe spośród włocławskich pracowników samorządowych, do których należą także pracownicy administracji oraz obsługi szkół i placówek oświatowych. Część pracowników administracyjno-obsługowych w szkołach włocławskich otrzymuje najniższą ustawową płacę minimalną. Wielu innych pracowników zarabia niewiele więcej, nie korzystają oni  z podwyższenia płacy minimalnej.  Z roku na rok wynagrodzenia tych pracowników ulegają spłaszczeniu. Proces ten pogłębi się gdy ustawowa płaca minimalna wzrośnie do 2 tysięcy złotych od 1 stycznia 2017 roku – czytamy w piśmie skierowanym do Marka Wojtkowskiego.

Związkowcy apelują także o zwiększenie środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli i nauczycieli emerytów do wysokości 0,3 % planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, ponieważ ich zdaniem, od kilku lat środki przeznaczane na ten cel nie pokrywają nawet niewielkiego wsparcia dla najbardziej chorych nauczycieli i nauczycieli emerytów, w tym na nowotwory.

„Solidarność” wyraziła również zaniepokojenie planami ratusza dotyczącymi zmniejszenia zatrudnienia we włocławskiej oświacie o 50 etatów w stosunku do roku 2016, w tym o około 30 etatów nauczycielskich i około 20 etatów pracowników niepedagogicznych.

W związku z planowaną reformą oświaty i pracami Zespołu ds. sieci szkolnej we Włocławku te przewidywania wydają się przedwczesne. Z wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej, na podstawie Systemu Informacji Oświatowej, wynika, że w takich miastach jak Włocławek liczba etatów, w związku z wprowadzaną reformą, może ulec zwiększeniu. Jeśli jednak zwolnienia miałyby nastąpić, np. z powodu niżu demograficznego, wnioskujemy do Pana Prezydenta o rozważenie wprowadzenia w życie programu dobrowolnych odejść z oświaty, polegającego na wypłacaniu dodatkowych rekompensat finansowych osobom uprawnionym, deklarującym przejście na wcześniejszą emeryturę lub dobrowolnie odchodzącym z zawodu – apelują związkowcy i proszą prezydenta o pilne spotkanie.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA