Czy na włocławskich bulwarach można pić piwo?

Spożywanie alkoholu nie jest dopuszczalne w parkach, na placach i ulicach. A czy bulwary są ulicą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według włocławskich municypalnych ten teren we Włocławku spełnia wszelkie znamiona ulicy, więc miłośnicy browarów, którzy będą je w tym miejscu spożywać, mogą zapłacić mandat.


Sprawę picia alkoholu „pod chmurką” reguluje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982  roku. Zgodnie z prawem nie można go spożywać między innymi na terenie placówek oświatowo-wychowawczych, zakładów pracy, w miejscach masowych zgromadzeń. Picie procentowych napojów jest także zabronione w parkach, na placach i ulicach. A co z bulwarami?

Pytanie jest zasadne w kontekście tak zwanej sprawy warszawskiej. Dwa lata temu jeden z mężczyzn został ukarany mandatem za picie złocistego napoju na bulwarze w stolicy. Z karą  się nie zgodził, bo uważał, że bulwar nie jest ulicą. Oddał sprawę do sądu i wygrał. Podobna sytuacja może wystąpić również na naszych włocławskich bulwarach. O ile to warszawskie miejsce nazwy nie miało, to nasz teren położony na brzegu Wisły miano administracyjne ma: Bulwary im. Marszalka Józefa Piłsudskiego.
 
Pragnę zauważyć, że ulica Bulwary ma we Włocławku szczególne znaczenie, ponieważ stała się bardzo modnym miejscem wykorzystywanym przez mieszkańców do spotkań, zabaw z dziećmi i uprawiania sportu. Przy tej ulicy znajdują się miejsca do rekreacji (mini siłownia) i place zabaw dla dzieci, przebiega również droga rowerowa wykorzystywana przez cyklistów, ulicę Bulwary bardzo chętnie wykorzystują rolkarze. Ulica Bulwary jest również w dużej mierze, na całej swojej długości zabudowana, co ewidentnie wskazuje, że nie można pić alkoholu na naszych bulwarach – wyjaśnia Dariusz Rębiałkowski.
 
Rzecznik prasowy włocławskiej straży miejskiej wskazuje także na fakt, że kluczową sprawą związaną ze spożywaniem alkoholu, są także tak zwane wykroczenia następcze, do których należą zakłócenia spokoju, porządku publicznego, zanieczyszczanie i zaśmiecanie miejsc publicznych, używanie słów wulgarnych oraz wybryki i zachowania nieobyczajne.
Miłośnicy piwa powinni zatem wystrzegać się jego picia na włocławskich bulwarach, bo mogą się narazić na mandat. Co prawda można go nie przyjąć, ale sprawa trafi do sądu. A ten wcale nie musi wydać wyrok taki jak sąd w Warszawie, bo w Polsce nie działa prawo precedensu, a to oznacza, że sądy nie są związane wyrokami innych sądów.
14 komentarzy

gość-96960

Jednak na bulwarach znajduje się budka i ogródek z piwem, gdzie na świeżym powietrzu i bez obaw o mandat można się tego piwa napić :)

6 1
ID:71137

Ancap

Sąd Najwyższy już tę kwestię rozpatrzył.

4 1
ID:71138

gość-27998

W ogródkach piwnych można, poza nimi już nie. Tak jak wszędzie. A bulwary są ulicą. Proste

1 5
ID:71139

Pesymista

No to teraz straż miejska będzie najczęściej odwiedzała bulwary.

5 0
ID:71140

gość-35571

Na ul. Bulwary nie można. Na bulwarze czyli urządzeniu wodnym można bo nie zabrania tego ustawa. Czyli na betonie wzdłuż Wisły można i nic nie mogą zrobić. Pozdrawiam Pana Darka

7 1
ID:71147

gość-40459

A ja mam pytanie do rzecznika. Czy wolno pić piwko przed garażem w ciagu garaży? Mam garaż na ul. Toruńskiej i nie wiem czy mogę przed swoim garażem pić alkohol. Dziękuję za odpowiedź

1 0
ID:71148

gość-12456

@~gość-40459: zalezy czy droga przed garazem to droga wewnetrzna czy nie, jesli tak i nie nalezy ona do miasta to nie widze przeciwskazań.

1 0
ID:71151

gość-71014

Aha. To droga musi być miejska żeby tam nie było wolno pić. Czyli picie pod klatka schodową bloku należącego do spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi wykroczenia?

0 0
ID:71152

gość-45669

Z obserwacji wynika że miejscowy klub piwny ,,Bulwary'' chla piwsko gdzie popadnie i ma szystkie zarządzenia i ustawy w d....e . Nie interesuje jego czlonków że dzieci patrzą i uczą się dziadowstwa -kasa się liczy a nie wychowanie młodego pokolenia w trzeźwości !

2 3
ID:71153

LALA20


Polacy nie potrafią pić piwa, jest to fakt niezaprzeczalny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Byłem na największej imprezie Świata - '' Oktober Fest - Monachium - Święto Piwa.
Ogrom wypitych ludzi, powtarzam- ogrom!!!!!!!!!!!!, wysoka kultura, zabawa, bezpieczeństwo, null polizei - zero policji.
Byłem na trzech podobnych imprezach w Stuttgartcie.

P.S.
Patologię, włocławską patologię trzeba tępić, dla dobra ogółu.
'' Hough '' - powiedziałem.

3 2
ID:71164

szteniek

@~gość-35571: dokładnie jak kolega pisze. Plus, w razie wątpliwości, autorowi artykułu sugeruję nie tylko publikować interpretacje jednej strony, ale też drugiej (jak w komentarzu kolegi) oraz odwołać się choćby do ewidencji gruntów. Proste.

1 0
ID:71167

gośc_53434

I dobrze, że mandaty będą. Jak się ludzie nie nauczą kultury picia, to niech ponoszą konsekwencje!

1 1
ID:71175

gość-91028

Jestem przeciw !!!! Mam dość patologii na co dzień, wszędzie ! mam dość widoku pijaków na ulicach , w bramach, w sklepach. PATOLOGIA ! I dopóki ta patologia będzie nie można pozwalać na picie w miejscacjh publicznych. Mam dość zaczepek bezczelnych popaprańców

2 0
ID:71328

gość-68449

Nie !!!!! Jak będą wyglądały bulwary ? Zarzygane i zaszczane ?? Smród, i bród !

1 0
ID:71355


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni jednomyślnie przegłosowali zmieniony budżet

Regionalna Izba Obrachunkowa zobowiązała Radę Miasta, aby do 13 marca poprawiła..

Chcą pobudzić lokalną gospodarkę i wesprzeć inwestorów

W czwartek 8 marca Nowoczesna Włocławek, zorganizowała konferencje prasową z..

Bez kolejek w Wydziale Komunikacji, SLD ma propozycje

Wielu mieszkańców skarży się na problemy z załatwianiem spraw w Wydziale..

Nowoczesna walczy ze smogiem, zacznie od edukacji

Na konferencji 1 marca Nowoczesna przedstawiła nową inicjatywę, która dotyczy walki..

Nowoczesna: „Projekt in vitro na ostatniej prostej"

Włocławscy działacze partii Nowoczesna złożyli pod koniec listopada obywatelski..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..