SLD przeciwko tak zwanej ustawie dezubekizacyjnej

Podczas konferencji prasowej włocławscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawili swoje stanowisko w sprawie obniżenia świadczeń emerytalnych dla służb mundurowych i ich rodzin. Ich zdaniem nowelizacja ustawy narusza wiele obowiązujących zasad prawnych.


Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 roku zakłada od 1 października zmniejszenie emerytur i rent "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od lipca 1944 roku do lipca 1990 roku między innymi funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Mniejsze wynagrodzenie przysługiwać ma także ich rodzinom.

Z nowelizacją ustawy nie zgadzają się włocławscy działacze SLD, którzy wypracowali w tej sprawie swoje stanowisko. Ich zdaniem zniesienie uprawnień emerytalnych dla osób związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL, przywilejów w większym zakresie niż to zakładała ustawa z 2008 roku, objęcie zniesieniem przywilejów rencistów i uprawnionych do rent rodzinnych, jest krzywdzące.

Jako Sojusz Lewicy Demokratycznej nie możemy być bierni i nie wyjść z inicjatywą, aby ten problem rozwiązać. Chcemy też wiedzieć, w jaki sposób pomóc osobom, które zaufały SLD i państwu polskiemu, kiedy decydowały się rozpocząć pracę w służbach mundurowych.” mówił Piotr Kowal sekretarz Rady Miejskiej SLD.

Piotr Kowal, który jest także asystentem europosła Janusza Zemke, oświadczył, że w związku z licznymi wnioskami obywateli, eurodeputowany skierował prośbę do Fransa Timmermansa, pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, o udzielenie informacji, jakie skuteczne środki prawne przysługują obywatelom w związku z odebraniem im nabytych praw.

Zdaniem członków partii, podczas przyjmowania nowelizacji ustawy, nastąpiło naruszenie wielu obowiązujących zasad prawnych demokratycznego państwa.

Jako były żołnierz zawodowy z 35-letnim stażem mogę powiedzieć, że wiele spraw jest niejasnych i podejmowanych niezgodnie z obowiązującym prawem. Posiedzenie Sejmu RP, na którym przyjęto omawianą ustawę, odbyło się w Sali Kolumnowej Sejmu w nieregulaminowych warunkach, bez zachowania kworum, z zakazem wstępu na posiedzenie sejmu dla niektórych posłów, w obecności osób nieuprawnionych do przebywania na sali obrad oraz bez obecności mediów – mówił obecny na konferencji płk. Ryszard Chodynicki.

Radny Rady Miasta Włocławek Henryk Mielczarczyk powiedział, że w zaistniałej sytuacji Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej we Włocławku wypracowała wspólne stanowisko, w którym solidaryzuje się ze wszystkimi funkcjonariuszami służb mundurowych i ich rodzinami dotkniętymi represyjną ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym. Jednocześnie działacze lewicy zwracają się do wszystkich członków i sympatyków SLD o faktyczne wsparcie medialne i protestacyjne w manifestacjach o wycofanie tej represyjnej ustawy przez Parlament RP.
15 komentarzy

gość_39228

Nie przepadam za SLD ale mają rację - jak można karać kogoś, kto uczciwie pracował i nie miał wpływu na rzecz jakiego państwa to robi.

1 1
ID:71221

JK

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Walczyli żeby nie było dekomunizacji wtedy to niech cierpią teraz. Wszyscy, którzy służyli zbrodniczemu systemowi powinni mieć dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Trzeba to było zrobić w 89 i uderzyć się w piersi a nie teraz płakać, teraz to szarzy zjadacze chleba mają was w dupie.

1 1
ID:71225

gość_28891

Służba jest służbą, pełnili ją zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i poleceniami.

1 1
ID:71227

JK

@~gość_28891: tak samo jak Niemcy w Auschwitz, to znaczy że im też trzeba było podarować?

1 1
ID:71236

gość-92914

A jak tam przebiega reprezentowanie interesu działkowców przez pana kłamczucha lustracyjnego ? Działkowców też okłamuje ?

1 1
ID:71238

gość-92238

Dlaczego pan heniek B. mieszkaniec Świętosławia agent informacji wojskowej,wsadził swego synka Sławusia do SB.Ano dlatego aby śmietana się nie wylała Popieram deubekizację w stu procentach.I won ubekom z uroczystości państwowych i miejskich.Dotycz to także Staśka W.

1 1
ID:71243

gość-51075

@~gość-92238: A co z tymi SB-kami którzy zdążyli spalić swoje teczki a teraz udaja niewiniatka i włóczą się po ulicach z zakodowanymi defraudantami ?

1 1
ID:71244

gość_57338

@~JK: Słabe porównanie, bardzo słabe

1 1
ID:71251

JK

@~gość_57338: i Ci i Ci korzystali ze swojej pozycji i wykonywali tylko polecenia. Nie widzę zbytnio różnicy.

1 1
ID:71252

gość-58765

komusze zdanie nikogo inteligentnego nie interesuje. 3/4 społeczenstwa musi sobie radzic z emerytura rzedu 1500 zeta, a komuszków boli ze nie bedzie szło juz w tysiące. nikogo nie interesuje wasza krzywda i wasza niedola, jak sie nie podoba ustawa mozna wyjechac do swoich gdzies na wschód

1 1
ID:71260

gość-34001

@~gość_39228: nikt nie kaze ich karac, wystarczy zrównac im wyplaty z reszta społeczęństwa i sie nagle krzywda dzieje....

1 1
ID:71261

gość-49526

To jest barbarzynstwo. Wiekszosc tych ludzi byla uczciwa i zarobili na ta emeryture. Nasz rzad zamienia sie w ukrainska Bandere? Stawiaja pomniki bandytom zab ijajacym rodakow. Co to za czasy ?

1 1
ID:71316

gość-49526

@~JK: Prostacwto, glupota i chamstwo

1 1
ID:71317

gość-82967

barbarzyństwo? barbarzyństwem była kilku albo kilkunastotysieczna emerytura. niech żyją jak wszyscy, tak rządzili krajem, tak nam zorganizowali kraj, to niech niora po 1200 jak 3/4 emerytów. i zamknąć jadaczki komuchy. nie jestescie od nikogo lepsi i nic wam sie nie nalezy, emerytura taka jak kazdemu Polakowi,

1 1
ID:71318

gość-49526

@~JK: Bandera i lobuzy okradajace narod sa lepsi ?@~gość-92238: A ja jestem przeciw faszystom i glupocie

1 1
ID:71319


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA