Firmy telekomunikacyjne nie mają prawa kopiować dowodów

Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzi do pozyskiwania danych osobowych bez podstawy prawnej. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zakwestionował te praktyki i nakazał usunięcie uchybień w procesie przetwarzania danych.


W ostatnim okresie do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych kierowane były liczne sygnały, iż w związku z zawieraniem umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych przedsiębiorcy kopiują dokumenty potwierdzające tożsamość klientów, pozyskując w ten sposób zbyt wiele danych osobowych. GIODO postanowił więc zająć się sprawą z urzędu i przeprowadzić u wybranych przedsiębiorców telekomunikacyjnych kontrole. Ich celem było ustalenie, czy w związku z potwierdzaniem tożsamości osób zawierających umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie dochodzi do pozyskiwania danych osobowych w zakresie wykraczającym poza zakres określony.

Przeprowadzone kontrole wykazały, że przedsiębiorcy w większości przypadków uzależniali zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych od przekazania kopii dokumentu tożsamości, a w niektórych przypadkach również innych dokumentów, takich jak np. prawo jazdy, książeczka wojskowa czy legitymacja studencka. Ponadto w niektórych przypadkach zawarcie umowy wiązało się z koniecznością wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tych dokumentach.

Powyższa praktyka została zakwestionowana przez GIODO jako niezgodna z obowiązującym prawem, tj. skutkująca pozyskiwaniem bez podstawy prawnej takich danych, jak m.in.: wizerunek, wzrost, kolor oczu, adres zameldowania, numer prawa jazdy, kategorie prawa jazdy, data wydania oraz data ważności prawa jazdy. Zakres danych użytkownika końcowego będącego osobą fizyczną, do przetwarzania których uprawniony jest dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, wyznaczają bowiem przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne.

W związku z tym GIODO w drodze decyzji nakazywał przedsiębiorcom telekomunikacyjnym usunięcie uchybień w procesie przetwarzania danych osobowych. Zgodnie ze stanowiskiem organu, przetwarzanie danych osobowych użytkownika będącego osobą fizyczną wykraczających poza katalog określony w art. 161 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego (pozyskanych na skutek skopiowania dokumentu tożsamości) jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie dobrowolnie wyrażonej zgody na przetwarzanie danych osobowych.
7 komentarzy

gość-58765

no wlasnie, nasze dowody i dane na nich zawarte są kopiowane, kserowane i cholera wie do czego mogą zostać wykorzystane, kuzynki sąsiadka od 3 lat spłaca nie swój kredyt...

5 0
ID:71253

gość-29827

A potem wydzwaniają nie wiadomo skąd i namawiają na kupno garów, pościeli czy jakiś urządzeń AGD.

4 0
ID:71258

gość_29380

Podstawowa zasada: nikomu nie dawać do łapy naszych dowodów i kart płatności, nie wypełniać pseudo ankiet.

3 0
ID:71265

gość-14067

@~gość_29380: Edukujcie kasjerki np żeby nie dawać im kart płatniczych do ręki. Bardzo niewiele potrzeba do zeskanowania waszej karty i obsłużenia się nią bez waszej wiedzy.

2 0
ID:71266

gość_72289

@~gość-14067: NIGDY nie daję nie wypełniam ankiet na temat czekolady a kelnera w knajpie proszę, by to on do mnie podszedł z terminalem.

1 0
ID:71271

Uwaga studenci!

@~gość_29380: Nie zostawiajcie dowodu osobistego np. w bibliotece w zastaw za nieoficjalnie pożyczoną ksiażkę. Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdza nawet wasze ubezpiecznenie zdrowotne ,a w razie jakigoś incydentu jako poszkodowani nie udowodnicie na miejscu swojej tożamości np. przed policją.

2 0
ID:71274

gość-14067

@~Uwaga studenci!: fakt, taki student może się potem zdziwić chwilówką na tysiąc złotych...

0 0
ID:71279


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni: firmy migrują, prezydent biernie się przygląda

Radni klubu PiS krytykują prezydenta Włocławka za to, że nie realizuje swoich..

Poseł Zbonikowski przed sądem, do ugody nie doszło

Żona posła Łukasza Zbonikowskiego oskarża go o naruszenie nietykalności. 21 marca, w..

Prywatna firma nie zapłaci, a szpital musi. Dlaczego?

Podczas spotkania z mediami posłanka Joanna Borowiak pytała, dlaczego prezydent miasta..

Poseł Zbonikowski krytycznie nie tylko o nowej koalicji

Do tej pory opinie Łukasza Zbonikowskiego na temat zawiązania się w mieście koalicji..

Poseł zaprasza dwóch marszałków. W jakim celu?

Pasażerowie korzystający z połączeń kolejowych pomiędzy Kutnem a Włocławkiem..

Dziennikarstwo obywatelskie

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

Polska moich marzeń cz.5

Nadchodzi wielkimi krokami finisz tego licytowania się na fantastyczne pomysły...

Polska moich marzeń cz.4

Pozwolę sobie zacząć od często powtarzanego sloganu: Nie o taką Polskę..