Ruszyła kampania profilaktyczna „Łapki na kierownicę”

Łapki na kierownicę - pod taką nazwą rusza dzisiaj ogólnopolska kampania ukierunkowana na zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku. Akcja ta potrwa najbliższe kilkanaście dni.


Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze ponadto, nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z ich nieprzestrzeganiem, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce bardzo powszechny. Za powyższe wykroczenie policjanci w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 kierujących pojazdami.

Ponadto, do kampanii włączyła się  firma Neptis S.A., która jest operatorem komunikatora „Yanosik”. W czasie trwania kampanii, w momencie kiedy kierujący pojazdem włączy aplikację „Yanosik” prześle mu żartobliwy komunikat ostrzegawczy ”ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Mając na uwadze występujące zagrożenie związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy, podjęto działania mające na celu edukację związaną z zagrożeniami w ruchu drogowym, jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu. Wszyscy policjanci, a zatem również kujawsko-pomorscy, promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będą prowadzili w dniach od 14 tj. od dzisiaj do 25 czerwca działania pn. „Łapki na kierownicę". Mają one na celu zachęcenie wszystkich kierujących pojazdami do dbania o wspólne bezpieczeństwo na drogach. Ponadto,  funkcjonariusze ruchu drogowego będą w tych dniach przekazywali kierowcom pojazdów ulotki edukacyjne uświadamiające o ile wydłużona jest reakcja kierowcy korzystającego z telefonu komórkowego podczas jazdy.
2 komentarze

gość-71852

Łapki w gorę kto jest za :P

1 1
ID:72428

gość-35585

Czy ,,mundurowych '' ta akcja też dotyczy ? Bo ja codziennie oglądam sąsiada-mundurowego z cegiełką przyrosnietą do ucha w jego luxtorpedzie Audi A4 1.9 sedan ...CWL....

1 1
ID:72434


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA