Cyrkowcy protestują i piszą do włocławskiej Rady Miasta

Stowarzyszenie Pracodawców Cyrku i Rozrywki napisało list otwarty do radnych włocławskiej Rady Miasta. Wyraża on stanowczy sprzeciw wobec oszczerczych opinii, jakie pojawiają się w lokalnej przestrzeni publicznej na temat polskich cyrków.


Stowarzyszenie Pracodawców Cyrku i Rozrywki wyraża sprzeciw wobec oszczerczych opinii, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej na temat polskich cyrków. Są one elementem zaplanowanej akcji propagandowej, która może nieść bardzo niebezpieczne skutki, także dla lokalnej społeczności – o czym powiemy w dalszej części listu.

Po raz kolejny ma to miejsce we Włocławku, gdzie 21 października odbędzie się widowisko cyrkowe organizowane przez Cyrk Korona. W związku z tym faktem uaktywniły się lokalne środowiska, które od lat uderzają w dobre imię polskich cyrków.

Stowarzyszenie „Włocławek - miasto wolne od cyrków ze zwierzętami” zapowiada zorganizowanie w dniu 27 października o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Browar B. „spotkania dyskusyjnego” poświęconego wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Wśród zapowiadanych gości są przedstawiciele fundacji VIVA, władz miasta Włocławka i lokalnych mediów.

Zwracamy Państwa uwagę na wybitnie antydemokratyczny charakter tej „dyskusji”.  W rzeczywistości zaplanowana jest ona w duchu prywatki towarzystwa wzajemnej adoracji. Do dnia dzisiejszego żaden z przedstawicieli świata cyrku nie został bowiem zaproszony do udziału w niej. Organizatorzy takich spotkań kierują swoją agitację właśnie do osób z władz gminnych, w tym wypadku do Radnych Włocławka, w celu wywierania na nich wpływu, aby doprowadzić ich ostatecznie do podjęcia uchwał lub zarządzeń przeciwnych cyrkom.  Takie akty prawne środowisko cyrkowe zmuszone jest zwalczać już w kilkudziesięciu procesach przed sądami administracyjnymi. Już nawet  Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność zarządzenia Prezydent m.st. Warszawy, zakazującego wynajmowania cyrkom terenów miejskich.

Oczywiście Stowarzyszenie powołane do określonych zadań ma prawo organizować spotkania w dowolnym temacie i składzie. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że Państwo jako Radni Miasta zostaliście wybrani zarówno przez tę część mieszkańców, którzy popierają postulaty naszych przeciwników, jak i tej większości włocławian, którzy są przeciwko nim i chętnie odwiedzają nasze spektakle. (Mieszkańcy Włocławka, w ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2016 r. opowiedzieli się po stronie cyrku tradycyjnego).

Tych z Państwa, którzy zamierzają uczestniczyć w tym spotkaniu nie prosimy o występowanie w naszym imieniu, ale w imieniu wszystkich mieszkańców Włocławka – także tych, którzy są zwolennikami cyrków tradycyjnych, a których prawa miały by być ograniczone postulatami środowisk antycyrkowych. Już dziś nasi widzowie są atakowani podczas wielu „protestów” jakie odbywają się przed polskimi cyrkami (taki protest zapowiadany jest także we Włocławku w dniu 21 października).

Trwająca w Polsce kampania antycyrkowa jest bardzo niebezpieczna. Prowadzi bowiem do dehumanizacji przedstawicieli środowiska cyrkowego, a w konsekwencji ich zwolenników (fanów). W ramach tej kampanii przedstawiany jest skrajnie negatywny i nieprawdziwy obraz cyrków: publikowane są szokujące materiały, które jednak nie dotyczą polskich ani europejskich cyrków. Zwierzęta w polskich cyrkach są pod bieżącą kontrolą weterynaryjną, a jednocześnie pod baczną i nieżyczliwą obserwacją aktywistów przeciwnych zwierzętom w cyrku. Pomimo tego przeciwko członkom Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki nie są prowadzone żadne postępowania karne czy o wykroczenia przeciwko zwierzętom, a media żądne sensacji nie donoszą o przypadkach, które związane byłyby ze złym stanem zwierząt w polskich cyrkach. Dzieje się tak dlatego, że  polscy przedsiębiorcy cyrkowi są odpowiedzialni i profesjonalni i dbają o dobrostan zwierząt, których dobrą kondycję i umiejętności kilka tysięcy ludzi dziennie podziwia w sezonie na arenach członków Związku.

Pomimo tego polski cyrk stał się obiektem potępienia z uwagi na rzekome znęcanie się nad  zwierzętami. Rodzi to bardzo niebezpieczne zjawisko, które od wieków znane jest w różnych społeczeństwach i określane jako „mechanizm kozła ofiarnego”. Tak powstaje podział na „swoich” i „obcych” – a więc wykluczonych ze wspólnoty, wszelkiej maści wrogów, także „innych” (słabsi, odmienni, chorzy, inaczej wyglądający). Przykładem takich wrogich zachowań wobec cyrkowców były osobiste werbalne ataki na przedsiębiorców cyrkowych w czasie Debaty pt. „Cyrk ze zwierzętami czy bez?", która odbyła się w ramach konsultacji społecznych 25.02.2016r. w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu, a której organizatorami byli: Fundacja Art Watch i  Instytut Socjologii UMK.

Proszę zwrócić uwagę, że organizatorzy „spotkania dyskusyjnego” we Włocławku na poparcie swoich tez nie mają żadnych merytorycznych argumentów, a jedynie cały arsenał pomówień, które w efekcie mają doprowadzić do odczłowieczenia ludzi cyrku i ich zwolenników.

Dlatego zwracamy się do Państwa, ale także do mediów lokalnych, których misją jest docieranie do prawdy i rzetelne informowanie społeczeństwa o czujność, autentyczne włączenie się do dyskusji, a nie bezkrytyczne przyjmowanie ideologicznych sloganów.

Z poważaniem
Stanisław Zalewski,
Przewodniczący Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki


15 komentarzy

gość-80398

ataki werbalne hahah, powtarzam - ci cali obrońcy zwierząt to przeważnie straszne chamstwo (widziałem kiedyś na fb jak zjechali typa co śmiał mieć swoje zdanie na ten temat - zwyzywali, zbluzgali i tyle, bydło) zwykli karierowicze, a to wszystko to żenujące bicie piany i nic więcej. zwierzęta są kontrolowane mają dobre warunki ale nie, niedobrze bo se jeden z drugim ubzdurał że będą szczęśliwsze gdzieś indziej. Jak one żyją cyrkiem, bo wychowane w cyrku... brak słów... nie wspomnę już o niekonstytucyjności takiego czegoś i narzucaniu swojej woli całej reszcie społeczeństwa. obrońcy zwierząt to uzurpatorzy

12 2
ID:75326

gość-52875

Hahahahaha ale cyrk , cyrkowcy napisali do cyrkowców tylko że tamci cyrkowcy to zawodowcy a miejscowi cyrkowcy to radni ...bezradni .

11 2
ID:75328

gość-58802

Krzywda się zwierzętom nie dzieje, co to za histeryczna lewicowa narracja. Zwierzątka to niby cierpią ale abortowanie dziecka w 8 miesiącu jest w porządku... Jakaś idiotka dokonała aborcji z relacją na instagramie i pisała o swoim dziecku które właśnie zabiła TO..

5 2
ID:75331

gość-33262

@~gość-80398: Jak czujesz ze brakuje ci słów to lepiej zamilknij .Nie obrażaj ludzi !

3 4
ID:75336

gość-33262

No proszę ,znaleźli się nagle obrońcy cyrku.Proszę zobaczyć jakiego rynsztokowego języka używają Czyżby zlot pracowników cyrku?.

0 4
ID:75337

gość-33262

Tutaj jest raport z Torunia . więc proszę oczów ludziom nie mydlić i nie rzucać oszczerstw . http://www.konsultacje.torun.pl/sites/default/files/pictures/ks_cyrk_2016_raport.pdf

0 0
ID:75338

gość-31845

@~gość-80398: nikt nie jest anonimowy.Dzisiaj został skazany Jurek Owsiak za używanie obraźliwych słów.Więc uwalaj co piszesz !!!

1 2
ID:75339

gość-88936

@~gość-58802: w 8 miesiącu się nie dokonuje aborcji,tylko rodzi...kobieta która umieściła w sieci filmik ze swojego zabiegu nie jest Polką,cyrki są w Polsce

0 3
ID:75340

gość-53681

@~gość-31845: a co ja niby napisałem? całą prawdę - zachowujecie się w dyskusji JAK BYDŁO. jak najzwyklejsze najgorsze chamy, ubliżacie, wyzywacie i jedziecie wszystkim, którzy mają inne zdanie od was. Nieinteresuja was argumenty, tylko wy macie racje, a jak ktoś ma inne zdanie to zwyzywac! Jest gdzieś na facebooku, na profilu tej żenującej akcji paru oszołomów. A mój wpis? Śmiało dziecko - leć do sądu, przerabialem juz to, juz mnie pozywali za wpisy, wiem co moge, możesz mi skoczyć jeden z drugim.

4 1
ID:75343

gość-53681

oho, nagle wyczyscili profil z obelg jakimi mnie obrzucili, ale ja głupi nie jestem, mam screenshoty jak mi ubliżaliście, szczególnie jedna taka... być może pokaże całemu miastu jacy wy jesteście kulturalni i ogarnięci. wszystko jest w plikach, wszystko ładnie widac, można poczytać. jak to było? "nie rozmnażaj się idioto, takich jak ty powinno sie utylizować... i pare tego typu epitetów:) " i za co to? za to że chce mieć prawo do decydowania o sobie co gwarantuje mi np. konstytucja? I wy chcecie zajmować się zwierzakami? jak wy z ludźmi nie potraficie nawet nawet porozmawiac? hahaha Uważajcie - żebyście czasem sami na siebie nie donieśli, bo ja się z wami bawić nie będe

3 1
ID:75344

gość-53681

cyrkowcy mają rację. co to za pomysły z tymi zakazami? Myślałem, że te czasy juz dawno minęły, że ktoś czegoś odgórnie zakazywał. A może tak każdy sam podejmie decyzję czy chce iść, czy nie iść, co? Może ludzie mają prawo wyboru, co? pzpr czy co?

2 0
ID:75347

gość-70533

@~gość-31845: dziecinko, ile ty masz lat? 11? czy 12? czytac juz potrafisz moze? - Owsiak dostał dzisiaj wyrok, ale za używanie wulgaryzmów na Woodstocku, całe 100 zlotych, Nastepnym razem zanim publicznie się ośmieszysz zweryfikuj swoje info, co? Teraz widze jaką wy macie wiedzę o cyrkach... zapewne taką jak o karze dla Owsiaka. Coś słysze, gdzieś dzwonią..., ktos cos powiedzial, ja sie podepne, bo to teraz jest modne, teraz cool jest bycie przeciwko cyrkom.... DO SCHRONISK POMAGAĆ A NIE BZDURAMI SIE ZAJMOWAĆ! TA JEST WASZE MIEJSCE WŁAŚNIE W SCHRONISKACH!!! BIEDNE ZWIERZACZKI TAM NA WAS CZEKAJĄ I NA WASZA POMOC, O WIELCY MIŁOŚNICY CZWORONOGÓW. DO DZIEŁA! ZAMIAST JAŁOWE DYSKUSJE O NICZYM  - DO SCHRONISKA - KARMIC, KĄPAĆ, MYŚĆ I SPRZĄTAĆ GWARANTUJE WAM ZE TAKIE DZIAŁANIE DA WASZYM ZWIERZATKOM O WIELE WYMIERNIEJSZE KORZYSCI NIZ WASZ LANS NA SPOTKANIACH

3 0
ID:75351

gość-21435

@~gość-70533: krzycz sobie dalej.No denerwuj się jeszcze...

0 0
ID:75353

gość-70533

@~gość-21435: to wy se krzyczcie ile wam gardeł starczy. I tak nic nie ugracie. Ludzie po prostu chcą cyrku i tyle. A wy se możecie gadać i gadac i co miesiac te referenda robić a i tak wyjdzie na nasze. KOCHAMY CYRKI!!! CHCEMY JAK NAJWIECEJ ICH WE WŁOCŁAWKU I JAK NAJRÓŻNIEJSZYCH!!!!!

1 1
ID:75354

gość-86235

@~gość-70533: Zwróć uwagę że protestują te same ,,gięby'' które protestowały razem z motocyklistą -malwersantem Mateuszem i panią z gaciami na kijku ...nic dodać nic ująć .

0 0
ID:75400


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Kukucki i Wojtkowski chcą tworzyć lepszy Włocławek

Krzysztof Kukucki oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka zorganizowali..

KWW Postaw na Włocławek oficjalnie zakończył kampanię

Komitet Wyborczy Wyborców Postaw na Włocławek zorganizował dzisiaj ostatnią..

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..