W tym roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października, cofamy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Celem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Konieczność dostosowania wskazówek zegarków jest coraz mniej kłopotliwa, bo większość urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery czy zegarki elektroniczne koryguje czas automatycznie. Większość z nas może więc spać spokojnie, ale na pewno z niecierpliwością na zegarki będą patrzeć ci, którzy noc z soboty na niedzielę spędzą w pracy.
Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na świecie. W Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Czas zimowy 2017 będzie obowiązywał do 25 marca przyszłego roku.
Od kilku lat zmiana czasu budzi coraz więcej krytyki. Przeciwnicy przestawiania zegarków uważają bowiem, że zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, główny powód wprowadzenia czasu letniego, jest minimalne, a w niektórych przypadkach – żadne.