Uczennica Zespołu Szkół Samochodowych na podium

W czwartek 9 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbył się konkurs „Władysław Raczkiewicz i jego czasy” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Zwycięzcą okazał się Łukasz Kilichowski z Liceum Akademickiego w Toruniu. Do konkursu przygotowywał się pod opieką nauczycielki Marii Jadczak.


Drugie miejsce zajęła Ada Kubielska z zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku (nauczyciel Bożena Piątkowska), trzecie miejsce przypadło Szymonowi Jabłońskiemu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, który przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki Nel Powel.

Specjalne wyróżnienie przyznano Maciejowi Kulisowi z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu oraz jego nauczycielowi Waldemarowi Wąśniewskiemu. Pozostałe wyróżnienia przyznano dwójce uczniów: Katarzynie Krauze z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy – (nauczyciel Wojciech Jóźwiak) oraz Aleksandrowi Wiśniewskiemu z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu– (nauczyciel Maria Jadczak).

Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe. Zwycięscy przyznano 2000 zł, jego nauczycielowi 1500 zł. Drugie miejsce to 1500 zł dla ucznia i 1000 zł dla nauczyciela, trzecie, odpowiednio, 1000 i 500 zł. Za wyróżnienie specjalne uczeń otrzymał 600 zł, a jego nauczyciel 300 zł. Pozostałe wyróżnienia to 500 i 300 zł.

Pierwszy etap konkursu (szkolny) odbył się 12 października. Trzystu dwudziestu uczniów z czterdziestu dwóch szkół rozwiązywało test przygotowany przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ci, z uczniów którzy zdobyli co najmniej 60 procent wzięli udział w w czwartkowym półfinale, który również odbył się w formie testu. W sumie były to 52 osoby z 28 szkół. Sześciu najlepszych uczniów rywalizowało podczas finału. Uczniów oceniali wykładowcy z Zakładu Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej UKW: prof. Zbigniew Biegański, dr Ewa Puls i dr Joanna Szczutkowska.

Konkurs wpisuje się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza (podobną uchwałę podjął Senat RP). Raczkiewicz był uczestnikiem wszystkich najważniejszych wydarzeń II RP od jej narodzin do końca II wojny światowej. Pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego i Prezydenta RP na uchodźctwie. Wciąż jest postacią niedocenianą i mało znaną. Jedyny pomnik tego polityka stoi przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Imię Władysława Raczkiewicza nosi także sala obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz jedna z najważniejszych sal w Senacie RP.

3 komentarze

gość-33018

Gratulacje !!!

4 0
ID:75615

Brawo brawo brawo

Gratuluję i życzę następnych sukcesów

4 0
ID:75616

gość-63500

Gratulacje!

4 0
ID:75617


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz z poparciem PiS

Kandydat na prezydenta Zjednoczonej Prawicy Jarosław Chmielewski, podczas konferencji..

Szczęśliwi Seniorzy. III filar programu kandydata SLD

Kandydat SLD na prezydenta Włocławka Krzysztof Kukucki przedstawił, podczas..

Kandydat Kukucki stawia na oświatę i skuteczną edukację

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta Włocławka, podczas wczorajszej..

Bez korków na osiedlu Michelin, są konkretne propozycje

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w poniedziałek konferencję..

Przewodniczący Koła Nowoczesna opuścił szeregi partii

Jakub Girczyc, przewodniczący Koła Nowoczesnej we Włocławku, podczas briefingu..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..