Najniższa emerytura w województwie to niespełna 2 złote

Od 1 października obowiązuje nowy, obniżony wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o emeryturę można było składać już od 1 września. Nie wszyscy zdecydowali się przejść na to świadczenie, ponieważ każdy rok dłużej pracy to o 8% wyższe świadczenie emerytalne. Niektórzy, po rozmowach z doradcami emerytalnymi, decyzję o zakończeniu kariery zawodowej odłożyli na kolejne miesiące. W poprzednich latach ok. 83% osób decydowało się na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku.


Do końca tego roku w województwie kujawsko-pomorskim z prawa do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku może skorzystać 29,5 tys. osób. Dotychczas do obu oddziałów ZUS w naszym regionie wpłynęło prawie 19,6 tysięcy wniosków o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, z tego 9756 w Bydgoszczy i 9830 w Toruniu.

Od 2 października do 30 listopada wydano ponad 18,8 tysiąca decyzji z tytułu obniżonego wieku emerytalnego (w Oddziale ZUS w Bydgoszczy-9932, w Oddziale ZUS w Toruniu -8902). Nie wszyscy jednak, wobec których ZUS wydał już decyzję, pieniądze otrzymają. Część z tych osób wypłatę przyznanych emerytur ma zawieszoną – z uwagi, na niedostarczenie świadectwa pracy- informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS woj. kujawsko-pomorskiego

Jaka jest średnia emerytura kobiet a jaka mężczyzn?

Przeciętna emerytura wynikająca z wydanych dotychczas decyzji o wypłatach świadczeń wyniosła dla kobiet 1 627,36zł, a dla mężczyzn 2 728,77zł, przy czym po emeryturę w obniżonym wieku zgłosiły się na razie głównie osoby nieaktywne zawodowo, w tym bezrobotni i osoby pobierające renty lub świadczenia przedemerytalne z ZUS. 1 578,80zł i 2 705,62zł wyniosły średnie świadczenia kobiet i mężczyzn z naszego województwa.

• średnia emerytura kobiety w bydgoskim oddziale ZUS wynosi 1 614,86 zł brutto,
mężczyzn 2 842,54 zł brutto.
• średnia emerytura kobiety w toruńskim oddziale ZUS wynosi 1 542,73 zł brutto,
mężczyzn 2 568,70 zł brutto.

Najniższa emerytura wypłacana w bydgoskim Oddziale ZUS wynosi 0,82zł brutto (otrzymująca ją osoba opłacała składki tylko przez 3 miesiące pobierania stypendium podczas przeszkolenia zawodowego), najwyższe zaś świadczenie wynosi 20 509,43 zł brutto. Pobiera ją osoba, która udokumentowała 61 lat opłacania składek emerytalnych, a pierwszy wniosek o emeryturę złożyła mając 81 lat. Osoba ta uzyskiwała wysokie wynagrodzenie. Obejmowały ją także ograniczenia opłacania składek. Wpływ na wysokość tej emerytury ma również ustalona wysoka wartość kapitału początkowego.

Najniższa emerytura wypłacana w toruńskim Oddziale ZUS wynosi 1,76 zł brutto (dostaje ją kobieta, która udokumentowała tylko trzy miesiące pracy na 1/3 etatu), najwyższe zaś świadczenie 9904,47zł brutto otrzymuje mężczyzna, który udokumentował 50 lat pracy i nadal jest czynny zawodowo.

Warto pamiętać, że przejście na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy, więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura.


1 komentarz

gość-66450

A może by tak sięgna do majatków tych co,obiecywali Polakom ,,złote jesienie'' , wczasy w Egipcie i rozkadli nasze składki emerytalne albo przelei je na pejsate konta ? Wtedy by starczylo na godne emerytury !

0 0
ID:75875


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Kukucki i Wojtkowski chcą tworzyć lepszy Włocławek

Krzysztof Kukucki oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka zorganizowali..

KWW Postaw na Włocławek oficjalnie zakończył kampanię

Komitet Wyborczy Wyborców Postaw na Włocławek zorganizował dzisiaj ostatnią..

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..