Osadzeni z Zakładu Karnego spotkali się z mediatorem

Choć mediacja nie jest jeszcze zakorzeniona w polskim systemie prawnym, zaczyna zyskiwać akceptację środowisk prawniczych i społeczeństwa. Punktem wyjścia dla są potrzeby pokrzywdzonego, zadośćuczynienie wyrządzonej szkodzie oraz krzywdzie, co stwarza szansę naprawy tego, co da się naprawić w stosunkach między stronami w takim stopniu, który jest korzystny dla obu stron konfliktu karnego.


Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody. W związku z powyższym 22 lutego w Zakładzie Karnym we Włocławku odbyło się spotkanie ze specjalistą ds. mediacji. Prelekcje poprowadziła Aleksandra Kubiak, która przedstawiła osadzonym proces mediacji. 

Mediator była zgodna w temacie, iż istnieje stosunkowo niewielka świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie korzystania i stosowania mediacji, jako alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów. Dlatego tego rodzaju spotkania będą organizowane cyklicznie.

Na przestrzeni wieków zmieniały się poglądy na temat resocjalizacji osób dorosłych. Paradygmatowi sprawiedliwości retrybutywnej zaczął towarzyszyć inny, oparty na zasadach sprawiedliwości naprawczej, w której podstawą jest zadośćuczynienie. Z uwagi na brak badań w tym zakresie celem własnych analiz było określenie poziomu gotowości osób pozbawionych wolności do zadośćuczynienia osobom pokrzywdzonym. 

W sprawiedliwości karnej punktem zainteresowania jest głównie przestępstwo i przestępca. Nie ma w niej zbyt dużo miejsca dla pokrzywdzonego. Łamanie prawa wyrównuje się poprzez ukaranie sprawcy. W sprawiedliwości naprawczej łamanie prawa wyrównuje się poprzez naprawienie szkody, a pokrzywdzony w sposób aktywny uczestniczy w podjęciu decyzji. W centrum uwagi skupiają się problemy i potrzeby pokrzywdzonego. 

Idea mediacji jest symptomem unowocześniania procesu karnego. Powstała z potrzeb praktyki, zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę czy doznaną krzywdę oraz z nowego spojrzenia na filozofię odpowiedzialności karnej. Nadaje stronom większą autonomię w zakresie rozporządzania swoimi prawami. Zawiera w sobie również restytucję, jako przejaw pogodzenia sprawcy z ofiarą. Restytucja staje się jednym z celów procesu.




1 komentarz

gość-60054

Czy ,,mediacja powinna tak wygladać ''- chciałem zgłosić krzdzież roweru .... - pewnie stary był ? Czy to warto zglaszać taki stary rower wart może 200zł ? Dla mnie był wart 500zł ... - tylko 500zł , Pan pomyśli ....czy warto.... ''
Jeśli to nie mediacja to proszę wyprowadzić z błędu .

1 1
ID:76637


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA