Włocławek przedostatni w Rankingu Polskich Miast

Arcadis, wiodąca globalna firma projektowo-doradcza działająca w 70 krajach, opublikowała pierwszą edycję raportu Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, w którym porównała 50 polskich miast. 


Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników, zgrupowanych w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Ranking ma na celu porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. 

Jak wypadło województwo kujawsko-pomorskie w rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis?

Toruń to miasto pozytywnych zmian. Stawia na rozwój gospodarczy, udzielając aktywnego wsparcia przedsiębiorcom. Miasto słynie z pięknej zabudowy średniowiecznej, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co przekłada się na wzmożony ruch turystyczny – komentuje Anna Rusek, Dyrektor Pionu Środowiska w Arcadis i dodaje: Toruń, podobnie jak pozostałe miasta z podium rankingu to duży, rozwinięty ośrodek miejski, który pełni funkcję regionalnego centrum ekonomicznego. Wybija się nie tylko na tle regionu, ale również całego kraju

Poza Toruniem w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis znalazły się 3 miasta z województwa: Bydgoszcz na 16. pozycji w klasyfikacji ogólnej (społeczeństwo – 27. miejsce, środowisko – 5. miejsce, gospodarka – 22. miejsce), Grudziądz na pozycji 32. (społeczeństwo – 46. miejsce, środowisko – 9. miejsce, gospodarka – 28. miejsce) i Włocławek na 49. (społeczeństwo – 48. miejsce, środowisko – 33. miejsce, gospodarka – 48. miejsce).

W obszarze środowiska pozytywnie na tle innych miast wyróżnia się Grudziądz – szczególnie jeśli chodzi o zużycie zasobów (wody i energii elektrycznej).

Włocławek znalazł się dopiero na przedostatniej pozycji w zestawieniu przede wszystkim ze względu na słabe wyniki w obszarze gospodarczym (wysoki poziom bezrobocia, w tym duży udział długotrwale bezrobotnych) oraz społecznym (ujemny przyrost naturalny, niski udział wydatków na kulturę z budżetu miasta, wysoki odsetek osób korzystających z pomocy społecznej).


Źródło: raport Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis
50 komentarzy

gość-41909

Dziwi to kogoś ???

27 1
ID:76874

gość-30365

Bo Włocławek to największa patologia w Polsce!!!

30 7
ID:76875

gość-69295

Już nie pamiętam kiedy była zorganizowana jakaś dobra impreza. DiscoPolowe miasto dla młodzieży a dla emerytów wata cukrowa i obwarzanki.

19 3
ID:76876

gość-14686

Nieważne kto i dlaczego akurat teraz publikuje taki ranking.
Szkoda wielka że miejsce przedostatnie a nie ostatnie

8 6
ID:76877

gość-30614

@~gość-30365: naprawdę???

0 5
ID:76878

gość-91789

Włocławek to wioska do zaorania. W sobotnie popołudnie więcej jest śmieci na ulicach niż ludzi. W sumie to nie dziwi bo co tu robić

22 3
ID:76879

gość-35156

Jako miasto idziemy w dół jak nigdy. Gdzie nie pojedziesz, widać jakieś zmiany, przemiany, a tu......padaka. Zobaczcie Płock, Toruń, Inowrocław. A takiej h...jni jak u nas to może na Białorusi najbliżej szukać.

20 0
ID:76880

gość-72122

Gdyby nie Anwil to tego miasta juz by nie bylo . i Git ludzie co robia co chca a Policjia udaje niewidomych .

19 2
ID:76881

AdrianZ

Narzekacie, a sami tworzycie to miasto...

19 6
ID:76882

gość-65814

Dobra impreza we Włocławku? A co z Biesiadą Kasztelańską? (w zeszłym roku nie było, bo całe wydarzenie zostało odwołane we wszystkich miastach). Co z Latem z Radiem, gdzie brały udział gwiazdy, które są współcześnie znane? Co z corocznym koncertem Uwielbienie? To nie problem miasta, a ludzi.. Jak na Włocławek, to dzieją się ciekawe rzeczy.. odwiedzają go różne znane osoby. Regularnie odbywają się stand-up'y, kabarety.. koncerty w Browarze B. Ludzie leżą przed TV, narzekają, że nic się nie dzieje.. nie korzystają z tego co jest, aż w końcu faktycznie przestanie się tu cokolwiek dziać, bo kto będzie chciał występować dla 5 osób na krzyż?
Życzę więcej pozytywnego myślenia i niech każdy z osobna weźmie do siebie pewne zdanie 'Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie'.

P.S Przypominam również, że Włocławek to małe miasto.. nie żadna Warszawa.. więc nie będzie się tu dziać nie wiadomo co w jakich ilościach. Obiektywnie uważam, że i tak jest dobrze. Jak ktoś ma pasje i otwarty na drobne radości umysł, to znajdzie radość w wycieczce rowerowej po jeziorach i lasach, których zazdroszczą mi znajomi z dużych miast.

Pozdrawiam,
Włocławianka od urodzenia, obecna mieszkanka Wrocławia - studentka.

24 6
ID:76883

gość-90453

,,Ranking Polskich Miast Zrównoważonych'' ale za to Włocławek wiedzie prym wśród miast politycznie niezrównoważonych i to trzeba akcentować !

14 0
ID:76884

gość-18525

Włocławek to komuchowo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10 11
ID:76885

gość-48558

Głosowanie na złość komuś skutkuje własną złością.

2 0
ID:76887

gość-52715

@~gość-30365: polityczna , bo jeżeli chodzi o przestępczość pospolitą to średniak

5 0
ID:76888

gość-65815

prezydent Wojtkowski łamie podstawowe zasady demokracji, za którymi tak dumnie maszerował na marszach KOD. Już wyjaśniam - jakiś czas temu było referendum w sprawie cyrków. Włocławianie jednoznacznie z duża przewagą opowiedzieli się za cyrkami. Jednak zawiązało się stowarzyszenie 30 osób (ciekawe co sądzą o np. stadninach koni...) które niejako wymusiło na prezydencie działanie które doprowadziły do tego, że cyrk już nie stanie na miejskim terenie. Pytam więc - co jest ważniejsze dla obecnej włądzy? Głos większości mieszkańców (demokracja) czy emocjonalny szantaż paru oszołomów, którym się ubzdurało że zbawią świat? Nie wnikam już nawet w moje prawa obywatelskie i prawo do tego na co mam ochotę. Jakim prawem człowieku mi czegokolwiek zabraniasz? Kto ci dał taką moc? Koniowi możesz zabraniać. Co to komuna, Korea czy może Białoruś? Co to w ogóle za żenada? Kto dał mu prawo do decydowania o tym, jak mieszkańcy chcą spędzać czas i co oglądać? Kim Dżong czy co? Jestem wolnym człowiekiem, żyję w wolnym kraju i chce robić to , na co mam ochotę. I żadem Wojtkowski nie będzie mi niczego zabraniał.

To już nawet nie chodzi o sam cyrk - zobaczcie ile znaczą dla niego zasady, demokracja i słowo mieszkańców naszego miasta. Dla mnie ten facet jest spalony, strzelił sobie w obie stopy naraz tym ruchem i popełnił polityczne samobójstwo. Czas na polityczną emeryturę. Nie wspomnę o śmieszności jaka wynika z całej sytuacji.

17 4
ID:76889

gość-95250

@~gość-65815: nie podniecaj się , czas idiotów , partyjnych klakierów i przydupasów przeminie tak jak przeminął Sztolcman , Bucholtz , Szechter , Palikot , jak rozkodował się KOD , jak odpłynęła w siną dal kolejna nowośmieszna V kolumna PO , wreszcie jak rozpływa się we mgle kłamstwa i obłudy plajtforma POdobno łobywatelska .
To są twory tak niestabilne jak bańka mydlana , tylko naród przeżyje tych ktorzy go uPOdlili i okradli .

10 6
ID:76891

gość-92759Dariusz

A co można się spodziewać jak Prezydentem jest Kormoran z pod Lubrańca, Taki sam Prezydent jak i Poseł. Chcieliście młodego to macie teraz są efekty.

13 4
ID:76892

gość-66765

Upadek naszego miasta nastąpił po reformie administracyjnej i po włączeniu do woj.kujawsko-pomorskiego za sprawą naszych ówczesnych nieudolnych polityków -- wiadomo których.We Włocławku zamknięto wiele zakładów pracy co poskutkowało utratą przynajmniej 5tys.miejsc pracy.Wzrosło bezrobocie i niestety ,ale nasi rządzący nie potrafili zarządzać miastem aby przeciwdziałać bezrobociu.Prawdą jest też ,że Włocławek nie ma szczęścia do zarządzających miastem przez długie lata i należałoby to towarzystwo przewietrzyć.Myślę,żę los naszego miasta jest w naszych rękach i od nas zależy jak będzie dalej.

18 0
ID:76893

gość-85998

Włocławek tworzą wloclawianie . Włocławek kocha komunę. Komuna tu rządzi . Wszyscy oglądają tu kiepskich i tacy sami są.

10 2
ID:76894

gość-50990

@~gość-66765: ,,los naszego miasta jest w naszych rękach ...' ' ...i przychodza wybory i te same gęby które rzadzą od 25 lat albo ich pociotki wciąz sa wybierane i reklamują się na partyjnych forach .Jakim cudem ?

8 0
ID:76895

gość-11208

Grudziądz mniejszy od Włocławka a proszę jak się rozwija.

11 0
ID:76896

gość-24268

Mieszkam we Włocławku od urodzenia. To miasto ma potencjał.
Nie porównujmy się do Torunia bo to nie ma sensu. Byłem np.w zimę w Sopocie i też pustki tak jak u nas. Tak jak ktoś wyżej napisał to my tworzymy to miasto,więc przestanmy narzekać.
Jestem z Włocławka i jestem z tego dumny

8 4
ID:76897

gość-23207

Ludzie ruszcie d..y i poszukajcie tych atrakcji np. Teatr który żyje całkiem dobrze np. Browar b gdzie sa non stop imprezy nie mowiac o muzeach do ktorych nie ma kto iść. Najlepiej narzekac przed telefonikiem czy laptopem popijajac piwko czy cos innego.

5 6
ID:76898

gość-15543

Jedną z najgorszych wizytówek niestety jest dworzec. Strach przyjechać, bo na parapetach leżą pijani, śmierdzący menele. W dodatku nad głowami, w pomieszczeniu latają gołębie. Jest brudno. Nie rzutuje to najlepiej na opinię o naszym mieście. Przykre, ale prawdziwe.

10 2
ID:76899

Tak było

Niektórzy "Giganci Intelektu" piszą tu że Włocławek to Komuchowo i jest tu jak za komuny... Jak widać, ci ignoranci i nieuki nie mają najmniejszego pojęcia jaki wyglądało to miasto np. w latach 70tych. Włocławek wtedy tętnił życiem i przechodził największy rozkwit w swej historii. Był miastem wojewodzkim - bezpiecznym, czystym i bardzo uprzemysłowionym. Na ulicach, w restauracjach, kawiarniach tłumy ludzi, mnóstwo młodzieży i dzieci - zero patologii, bezdomnych, dresiarzy a usłyszeć na ulicy słowo na K. lub inne przekleństwo to naprawdę była rzadkość. A wracając do Włocławka np. z Torunia, Płocka czy Inowrorcławia naprawdę nie było się czego wstydzić, wręcz przeciwnie...

12 2
ID:76900

gość-17331

Ludzie przejmijcie sprawy w swoje ręce, bo jak do tej pory, to za wiele was nie interesuje co się dzieje we Włocławku Nie uczestniczycie w życiu tego miasta, a większość z was w wyborach samorządowych!!!! Nie uczestniczycie w spotkaniach z władzami samorządowymi !!!! Nie rozliczacie radnych i posłów z zdziałań na rzecz miasta !!!! " Nie wytykacie nosa poza wasze cztery kąty". Nie dostrzegacie waszego szarego i brudnego otoczenia......

8 1
ID:76901

kornel

NOWI INWESTORZY !!!!!! TO NAPĘDZA ROZWÓJ MIASTA> NO TAK< ALE KTO MATO ZAŁATWIĆ ???? CHYBA NIE PRZECIĘTNY WŁOCŁAWIANIN !!??? PRZEZ OSTATNIE LATA NIC POZYTYWNEGO W TEJ KWESTII NIE WYDARZYŁO SIĘ.

6 0
ID:76902

michał

Spójrzcie > PRACE INWESTYCYJNE W MIEŚCIE - stoją w miejscu > nawet nie rozpoczynają się. I te nowe i te prowadzone -ubiegłoroczne - na które zawarto umowy. Tempo "niesamowite". Zatem, jak Włocławek ma się rozwijać ????

8 1
ID:76903

gość-56210

Brak wsparcia ze strony samorządowców dla inicjatyw mieszkańców miasta!!!!!!!!!

7 0
ID:76904

gość-94322

A ja myślę że we Włocławku jest życie :) Tylko nie wszyscy to widzą :) Chcąc iść z chłopakiem do restauracji - musimy bardzo często rezerwowac wcześniej stolik bo nie ma gdzie usiąść :) Wydarzeń kulturowych też jest dużo.. tylko nie wszyscy się nimi interesuja..a potem mówią ze nie ma.. Zwolennicy Torunia - odpowiedzcie mi: co takiego dzieje się w Toruniu? Jakie są wydarzenia kulturowe? Bo ja już dawno o żadnym nie słyszałam :)

8 6
ID:76906

gość-77910

odp.Tylko w tych restauracjach są ceny z kosmosu, większe jak w ośrodkach wczasowych. Dla bezrobotnych lub mało zarabiających mieszkańców Włocławka to abstrakcja pójść do pubu, restauracji, baru, teatru, kina itp.

9 2
ID:76907

gość-81472

O jakim rozwoju Włocławka mówimy? Wystarczy spojrzeć na brudne miejsca śmietnikowe, gdzie obok znajdują się składowiska nieusuwanych odpadów.Wpływ ma na to m.in. brak wiat śmietnikowych. Symbol zacofanego miasta.

9 0
ID:76908

gość-65043

DWORZEC NAJLEPSZĄ WIZYTÓWKĄ ROZWOJU WŁOCŁAWKA !!!!!!!

7 0
ID:76909

gość-39182

człowiek ze wsi wyjdzie, wieś z człowieka nigdy.

4 0
ID:76910

gość-65393

wszystko dla poklasku i ładnych zdjęć na fb (tak zwany żałosny pr), zero konkretnych działań. miasto stoi w miejscu, zero inwestycji, zero nowych miejsc pracy, zero rozwoju. bezrobocie na poziomie 20%, chyba najwyższe w kraju w mieście o tej wielkości. a ten wciąż uśmiecha się na zdjęciach i ciągle nowe fotorelacje na fejsbuniu. I ciągle widzę go na meczach - to jest prezydent, czy może jakiś działacz sportowy? nam kibic niepotrzebny, nam potrzebny sprawny gospodarz. (naczelnikiem od sportu został gość wyciągnięty z klubu koszykówki, fajnie co? koleś bez kompletnie żadnego doświadczenia w samorządzie nagle ni stąd ni zowąd zostaje naczelnikiem wydziału sportu... WTF?) kiedy realizacja obietnic wyborczych? spełniona chociaż jedna?

10 0
ID:76911

gość-49180

@~gość-94322: @~gość-94322: haha to ja nie wiem gdzie ty chodzisz? jak ty masz restauracje? pipidówy i trzoda albo łysole ehhh. włocławek to samo dno

3 0
ID:76912

gość-43293

Tak się składa, że Włocławkiem od wielu lat zarządza inna opcja niż ta, która piastuje władze w kraju. Więc nasze miasto idzie w odstawkę.Występuje brak współpracy dla powstania inwestycji i przekazania środków finansowych, bo nie wolno pokazać, że inni dobrze zarządzają miastem. I tak po każdych wyborach. Błędne koło.....Włocławek na rozwój poczeka w tej sytuacji lata świetlne. Nieudacznicy od budżetu dla Włocławka, zastanówcie się co robicie!! Wprowadzacie jeszcze większą destrukcje!! W województwie przestajemy się całkowicie liczyć.Już jesteśmy jego zaściankiem.

8 0
ID:76913

gość-12175

Jakie społeczeństwo (48) taka gospodarka (48) naszego miasta. " Piękne" miejsce w Rankingu Polskich Miast. Nie wstyd wam posłowie i radni z prezydentem na czele????!

6 1
ID:76915

gość-13604

@~gość-43293: Bo o dbałości wladzy o wyborców świadczy porównanie - jak mieszkają partyjne elity a jak mieszkają zwyczajni wyborcy .A we Włocławku widać to jak na dłoni !

5 0
ID:76916

Adamski

@~gość-15543: Przejedź się do Warszawy na dworzec zachodni i wtedy dopiero pisz o dworcu włocławskim !!!Nasz w porównaniu z warszawskim jest czyściutki jak sala w pałacu bursztynowym.

2 8
ID:76917

gość-86875

@~Adamski: To jakiś żart ?

5 0
ID:76918

gość-13604

@~Adamski: garaż tez mozna pozamiatać , ale to zawsze będzie tylko garaż tak jak włocławski dworzec - pomnik PZPR .

7 0
ID:76920

gość-53241

Uważam, że gdyby obecnemu prezydentowi nie przeszkadzała celowo Rada Miasta i miał większe możliwości realizacji swoich założeń wyborczych to przyczyniłby się w znacznym stopniu do rozwoju Włocławka. Jak żaden z poprzednich prezydentów organizuje spotkania i rozmawia z mieszkańcami miasta. Wiele ich postulatów realizuje.

3 3
ID:76930

gość-28961

@~gość-65815: Szanowny Gościu. Cyrk nie stanie na działce miejskiej bo ma stanąć na prywatnej. Po to jest potrzebne stowarzyszenie.

2 2
ID:76931

gość-31341

@~gość-65393: wlasnie - na tego naczelnika to w ogóle był konkurs? pewnie jakiś był hahahaha, te miasto to jedno wielkie bagno

6 0
ID:76936

gość-39646

Jak zarządzaniem dużym miastem, zajmują nieudolne wioskowe pocioty, to jest jak jest..

4 3
ID:76944

gość-15219

A mnie się wydaje, że to nieprawda. Nie wiem, kto i jak robi te rankingi, ale w Polsce jest tyle pipidówek, z olbrzymim bezrobociem, wyższym niż u nas. NIE WIERZĘ, że jesteśmy na przedostatnim miejscu. Wciskanie ciemnoty. Ktoś sobie obrał nasze miasto na totalną krytykę i robi z nas pośmiewisko. Przeanalizujcie - Podlasie chociażby i miejscowości przy granicy wschodniej

2 2
ID:76953

gość-15219

@~Tak było: A potem przyszedł pan Balcerowicz i nastąpiła totalna prywatyzacja . Tylko, że u nas to w zasadzie nie była prywatyzacja tylko likwidacja. Dlatego Balcerowicz musi odejść. Obciążacie winą za upadek przemysłu we Włocławku kolejnych jego gospodarzy. Fakt. Al;e tylko połowiczny. Coś co zostało zlikwidowane bardzo trudno odbudować. Pamiętam wspaniałe lata 70te. Uśmiechniętych ludzi na ulicach. Nasze miasto pięknie się rozwijało. Wszyscy mieli pracę. Komu to przeszkadzało ? Okazuje się, że panu Balcerowiczowi. Teraz we Włocławku jest bardzo dużo patologii i starszych ludzi. Nie jest już tak bezpiecznie jak kiedyś. Ale dla starszych ludzi to mimo wszystko fajne miasto - bardzo ładne. Jest naprawdę sporo miejsc rekreacyjnych. Młodzi, niestety, muszą stąd wybywać. Tu już nowych miejsc pracy nie będzie. Niezależnie od tego, kto będzie nim rządził

4 0
ID:76954

LALA20


Kto pamięta western p.t. - '' Ciężkie czasy ''???, to była nazwa miasteczka na Dzikim Zachodzie.

Dobranoc, Włocławku, dobranoc, Włocławianie.
Freiburg.

0 0
ID:76963

alek

Z PIS nie wyjdziemy ze stagnacji i marazmu we Włocławku !!!!!!!!!

2 1
ID:76981


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..