Stara piecownia jak nowa

Firma Budizol SA – generalny wykonawca wielofunkcyjnego centrum Wzorcownia we Włocławku rozpoczęła kolejny etap rewitalizacji XIX-wiecznego budynku starej piecowni.

W piecowni powstanie pierwsze we Włocławku centrum rekreacyjno – rozrywkowe. Znajdą się tu m.in. kręgielnia, klub fitness oraz stylowo urządzone restauracje i kawiarnie.

Zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę i za zgodą konserwatora zabytków, rozbiórce uległy piece do wypalania fajansu oraz znajdująca się w złym stanie technicznym część elewacji. Udało się uratować część ścian od strony Multikina. Przeprowadzona analiza techniczna fundamentów starej piecowni wykazała, że większość z nich nie nadaje się do wykorzystania. Piece zostały wybudowane w ogóle bez fundamentów. „Aby zapewnić bezpieczeństwo ekipie budowlanej i przyszłym użytkownikom konieczna była rozbiórka części obiektu” - powiedział Dr Inż. Konstruktor Józef Strzelecki – autor ekspertyzy.

Część rozbiórki została wykonana ręcznie cegła po cegle. Oczyszczono i zabezpieczono około 30 000 sztuk historycznego materiału. W pracach uczestniczyli m.in. uczniowie włocławskich szkół budowlanych. Z odzyskanych cegieł zostaną odbudowane trzy historyczne piece oraz wewnętrzne ściany budynku. Zgodnie z założeniami architektonicznymi, zewnętrzna elewacja zostanie odtworzona z ręcznie wypalanej cegły, nawiązującej do przemysłowej tradycji miejsca. Nowe mury starej piecowni zostaną postawione dokładnie w tym samym miejscu gdzie stały poprzednio. Odtworzone zostaną także detale architektoniczne zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Przewidywany termin zakończenia odbudowy budynku to IV kwartał 2008r.

Budynek starej piecowni powstał w 1873 r. na terenie Fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma, składał się z trzech brył o różnym pierwotnym przeznaczeniu. W późniejszym okresie dobudowywano i przebudowywano jego poszczególne fragmenty. Według niektórych źródeł historycznych grunt pod fabrykę fajansu Teichfelda i Asterbluma zakupiono w czerwcu 1873 roku za 1650 rubli srebrem, a budowę zakończono w listopadzie tego roku. Właściciele chcieli w ten sposób jak najszybciej rozpocząć produkcję i uzyskać szybki zwrot zainwestowanego kapitału. Pierwotnie mieściły się: tam piecownia, kapslarnia, lejarnia, suszarnia i formownia. Produkcję przemysłową zamknięto na początku lat 90. Część obiektu rozpoczęto remontować w latach 80. XX w, by utworzyć w nim siedzibę muzeum fajansu. Prace jednak przerwano na początku lat 90. i od tamtej pory obiekt systematycznie popadał w ruinę.

Charakterystycznym elementem zrewitalizowanej przestrzeni będą trzy piece do wypalania fajansu. Według wstępnych koncepcji architektonicznych zostaną one zaadoptowane na bar oraz małe salki VIP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA