Brak izby wytrzeźwień, to problem dla pacjentów SOR

W kwietniu 2013 roku, decyzją włocławskich radnych, została zlikwidowana izba wytrzeźwień. Od tej pory pijani, którzy swoim zachowaniem dają powody do zgorszenia w miejscu publicznym, zagrażają swojemu zdrowiu i życiu innych są przewożeni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jest to duży problem dla placówki i jej pacjentów.

Sytuacji w których osoby pod wpływem alkoholu trafiają na SOR i uprzykrzają prace lekarzom i pielęgniarkom, oraz stwarzają zagrożenie dla chorych jest bardzo duża. Dla przykładu: kompletnie pijanego mężczyznę znalezionego w nadwiślańskich krzakach policja odwozi do szpitala, gdzie zostaje dokładnie przebadany i podłączony do kroplówki. W czasie pobytu na SORze, nie bacząc na pozostałych pacjentów, załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na łózko, skrajnie zdenerwowany przymusowym pobytem w szpitalu wyzywa personel i próbuje się wymknąć z oddziału, a ucieczkę udaremniają mu ratownicy – tak wygląda codzienność.

Jeden z włocławskich lekarzy nie wytrzymał i po 24 godzinnym dyżurze na SOR, udostępnił na facebookowym profilu post dotyczący pijanych pacjentów przywożonych do szpitala.

Być może mój dzisiejszy post wywoła poruszenie, które skutkować będzie konsekwencjami dotyczącymi mojego zatrudnienia, szpitalnego kontraktu i kariery zawodowej ale mam dość. O sprawie pacjentów nadużywających alkoholu a hospitalizowanych we Włocławskim oddziale ratunkowym rozmawiałem z zarządzającymi szpitalem, z politykami zarządzającymi miastem i z przedstawicielami władz zasiadającymi we władzach wojewódzkich. Efekt wciąż pozostaje niezauważony. Nie wiem kto był pomysłodawcą likwidacji izby wytrzeźwień w moim rodzinnym mieście. Decyzja ta od wielu lat niesie za sobą konsekwencje dla zaopatrywanych przeze mnie pacjentów podczas dyżurów w SOR i myślę, że nie dotyczy wyłącznie moich godzin pracy. Sytuacja kiedy lekarz, ratownik medyczny albo pani pielęgniarka pławią się w ekstrementach, kiedy nasze ciuchy, buty i dłonie mają bezpośredni kontakt z kalem, moczem, wymiocinami a czasem białymi robakami pasożytującymi w pachwinach przebywających na oddziale SOR alkoholików, żeby po chwili badać albo pobierać krew kilkuletniego dziecka w XXI wieku jest sytuacją niedopuszczalną. Pijackie awantury, przekleństwa, wyrwane z futryną drzwi nie mogą być codziennością w pracy szpitala. Złota godzina diagnostyki i ukierunkowanej terapii przeplatana burdami z niesubordynowanymi, pijanymi osobnikami wydłuża się w czasie stanowiąc ryzyko dla zdrowia pozostałych pacjentów. Odpowiedzialność lekarza za sprawne koordynowanie pracy zespołu niebezpiecznie przesuwa się w stronę obszarów, w których odpowiedzialność karna za opieszałość i spóźnione decyzje za chwilę stanie się faktem dla któregoś z nas...) – napisał w zamieszczonym poście lekarz włocławskiego szpitala.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta padły konkretne liczby, mianowicie na Szpitalny Oddział Ratunkowy w ubiegłym roku policja dowiozła 1429 nietrzeźwych pacjentów. Co na to władze miasta?

Gdybyśmy chcieli teraz przywrócić izbę wytrzeźwień w oparciu o nowe uwarunkowania prawne, nowe przepisy musielibyśmy wydać co najmniej 2 mln złotych z budżetu  miasta, szukamy takiej formuły i też organizacji pozarządowej, która by takie zadanie przejęła w sposób odpowiedzialny i ten problem byłby zniwelowany. Na razie nic na ten temat nie mogę powiedzieć, bo też czekam zdecydowanej reakcji ze strony samorządu wojewódzkiego, bo rzecz dotyczy zarówno miasta jak i sytuacji w szpitala. Myślę, że wspólnymi siłami musimy starać się ten problem rozwiązać – mówił prezydent Marek Wojtkowski

Włodarz powiedział też, że kilkakrotnie podejmował rozmowy na ten temat z marszałkiem, pojawił się nawet pomysł aby zaadoptować jeden z budynków przy ulicy Szpitalnej, na razie jednak czeka na zdecydowane stanowisko w tej sprawie.

Oryginalny wpis poniżej:

13 komentarzy

gość-61083

to jest horror - szkoda ze nasi radni nie bywaja na sorze i nie widzą tego

7 0
ID:77084

elek

taki pijany ma wiecej praw niz my bo jemy zrobia badania od razu a my na sorze musimy siedziec po kilka godzin i grzecznie czekac

7 0
ID:77085

agnieszkaa

miałam okazje być trzeba trzymać się z daleka żeby jakiegoś syfa nie załapać - przepraszam ale taka prawda jest

6 0
ID:77086

raadek

Panie Bartoszu popieram Pana w pełni tak się pracować nie da i dodatkowo utrzymać higieny. Trzeba coś z tym zrobić

6 1
ID:77087

gość-85397

Dziwne że politycy solidarnie udają że ,,temat jest im obcy '' . A tymczasem wszyscy wiedzą kto podjął tą głupią decyzję o przeniesieniu pijaków do szpitala i którzy radni ja popierali . Szczególnie dotyczy to tak zwanego (dla zmylenia wyborców) ,,aktywu'' SLD .Członkowie ,,aktywu'' unikają tego tematu jak diabeł święconej wody .

5 0
ID:77088

gość-67397

Alkoholicy i pijusy powinni być zostawiani tam gdzie "polegli"..zwykli ludzie potrzebujący pomocy cierpią przez patusów

4 1
ID:77091

gość-22652

W Berlinie na czerwonym krzyżu pracuje ponad 10 lat znajomy. Zdarzają się takie sytuacje jak opisuje Pan i jakoś ani pracownicy ani lekarze nie robią z tym problemu. Jedna zasada dostajecie pieniądze z podatków ludzi także macie jedno wbić sobie do głowy służyć człowiekowi a jak się nie podoba to zmienić pracę.

2 5
ID:77092

gość-17637

Jakżeś taki niemożny, to na cholere sie tam ładowałeś? Nic nie wiesz nic nie możesz nic nie poradzisz, jak wykle... kto go tam posadzil???

2 1
ID:77093

gość-41627

WIELKIE BRAWA PANIE DOKTORZE !!! MOŻE KTOŚ WRESZCIE Z WŁOCŁAWSKICH "POLITYKÓW" ZAJMIE SIĘ TYM TEMATEM.

2 0
ID:77096

gość 59410

@~gość 22652: po pierwsze - nie porównuj bogatego kraju jakim są Niemcy do Polski, po drugie - czy z tych podatków, o których piszesz mamy ciągle wymieniać lub naprawiać wyposażenie i sprzęt medyczny szpitala oraz rozszerzać ogniska wszelkiego rodzaju chorób, po trzecie - w Berlinie takie sytuacje występują w szpitalu niezmiernie rzadko, ponieważ mają od tych spraw specjalnie powołane instytucje, jaką jest zapewne ta twojego znajomego w której pracuje i po czwarte - jeżeli twojemu znajomemu tak bardzo podoba się w Berlinie to niech tam pozostanie i nie wraca do Włocławka./ I to ty wbij sobie to do głowy !!!!!! Bo nie ty będziesz zmieniał innym prace/

3 0
ID:77097

gość-44129

Powinna być Izba Wytrzeźwień. A pijaki nie powinni blokować miejsc w szpitalach. Niech nie chlają tylko się za siebie wezmą

5 0
ID:77099

gość-31100

Zapewne znowu ci sami "samorządowcy," którzy mają problemy mieszkańców naszego miasta w "nosie" dostaną jedynki na listach wyborczych, a nierozważny wyborca na nich zagłosuje. Dobrze zastanówmy się zanim wrzucimy kartkę do urny. Takich nie załatwionych spraw jak szpital - Włocławek ma więcej !!!!!!!!

4 0
ID:77100

gość-33393

@~gość-31100: Racja - dotyczy to zwłaszcza partyjnych członków zakopyścionej POpijającej ,,sPOłecznej'' rady szpitala która tak tańczy jak jej pan Całbecki (za 30 tysięcy miesięcznie ) zagra a chorych ma w d...e ! Co robi ta rada poza cementowaniem układów i układzików partyjno-towarzyskich ? NIC !

3 0
ID:77101


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o ekspertyzie dotyczącej remontu hali OSiR

Remont hali sportowej kosztował prawie 10 milionów złotych. Kilka miesięcy po..

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..