Brak zgody na kredyt i przykre konsekwencje dla miasta

W środę 9 maja w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa, której tematem były konsekwencje niepodjęcia przez radnych uchwały o kredycie. Brak kredytu długoterminowego, to 20 zagrożonych inwestycji oraz problemy finansowe dla miasta na najbliższe lata.


Przypomnijmy, podczas 43 sesji Rady Miasta, radni nie udzielili zgody prezydentowi na zaciągnięcie kredytu długoterminowego, który miał być przeznaczony na finansowanie planowanego deficytu budżetowego w kwocie 27.264.385,00 zł. Kredyt miał, też pokryć spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań związanych z zaciągnięciem pożyczek oraz wykupu papierów wartościowych w kwocie 3.406.084,00 zł. 

W środę 9 maja na konferencji prasowej prezydent Marek Wojtkowski poinformował, że decyzja radnych niesie przykre konsekwencje dla miasta i zagrożonych jest wiele inwestycji w tym, te zgłaszane przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego.

Nie została wydana zgoda na zaciągnięcie kredytu długoterminowego, mimo że radni zobowiązali się do tego przed Regionalną Izbą Obrachunkową. Bez kredytu długoterminowego nie jesteśmy w stanie pokryć deficytu budżetowego, kredytu i nie jesteśmy w stanie zrealizować tych inwestycji do których się zobowiązaliśmy w obliczu radnych czy Regionalnej Izby Obrachunkowej - mówił Marek Wojtkowski

Zastępca Prezydenta ds. rozwoju i inwestycji Magdalena Koprolak-Komorowska wymieniła 20 zagrożonych inwestycji do których należą: budowa miejsc postojowych przy ulicy Planty, Żurawiej i Lunewil, budowa chodników na terenie miasta na ulicy Płowieckiej i Okrężnej, przebudowa dróg na terenie miasta – ulica Guzowska, Jodłowa, Brzozowa, budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 8, budowa kompleksu sportowego przy Zespole Szkół nr 3, budowa placu rekreacyjnego przy Przedszkolu nr 35, zagospodarowanie parku im. Henryka Sienkiewicza, pomiędzy ulicą Wyszyńskiego, budowa ulicy Żytniej, budowa przejścia podziemnego na osiedlu Zazamcze, budowa trasy średnicowej, budowa ulicy Cienistej, budowa alejek i oświetlenie na cmentarzu przy ulicy Chopina, zakup sprzętu dla policji, zakup samochodu ekologicznego dla Straży Miejskiej oraz zagospodarowanie terenu przy Teatrze Impresaryjnym. Zagrożona jest również przebudowa Zespołu Szkół Ekonomicznych na którą miasto w czerwcu miało ogłosić przetarg. 

Radni nie udzielili zgody prezydentowi na zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania, tłumacząc że miasto jest w złej kondycji finansowej, a wskaźniki są na dramatycznym poziomie. Włodarz uważa jednak inaczej.

Zadłużenie miasta jest znacznie mniejsze niż innych samorządów. W tej chwili zadłużenie oscyluje wokół 45%, a wartość graniczna, gdzie samorządy nie powinny się zadłużać wynosi 60%. Jesteśmy znacznie poniżej granicy bezpieczeństwa, dlatego argument podejmowany przez niektórych radnych o zadłużeniu miasta jest nietrafiony - powiedział prezydent Marek Wojtkowski

Brak podjęcia uchwały spowodował konieczność przesunięcia spłaty kredytu, który miasto ponosi na rzecz banku na 2020 rok. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie będą dalsze kroki władz ratusza i decyzje radnych.


17 komentarzy

gość-50656

Hahhahaha. Weź się nie kompromituj człowieku. Za pół roku konczysz (na szczescie) robote w miescie i fantazjujesz o inwestycjach... tulko slabi dziennikarze i glupi ludzie dadza sie nabrac na te brednie. Teraz taki niby szantaz: nie daliscie kredytu to teraz miasto stanie. Haha. Tak jakby ostatnio pedzilo z rozwojem. Co to za inwestycje z Bo? 2 parkingi ławka i płac zabaw... badzmy powazni

7 4
ID:77427

gość-87830

Twoj hahaha wali mnie widać xxxxx że jesteś od Rydzyka i Kaczki zobaczymy co zrobi dobra zmiana bo jeśli tak jak w Polsce robią to tragedia dopiero będzie! !!!@

5 3
ID:77428

gość-71592

Sprawa jest prosta. Skoro nie potrafią się dogadać i dzialac dla dobra miasta nalezy sie ich po prostu pozbyć. Wymienić większość rady miasta i przede wszystkim prezydenta. Na takich którym się będzie chciało coś robic ponad politycznymi podzialami. Wojtkowski niech sie rada teraz nie zaslania. Gdzie byl 4 lata?? Teraz chce nagle dzialac? Ma Pan ludzi za idiotow czy jak? Najwyzsza pora odejsc. Z honorem. A nie kurczowo trzymac sie wladzy i stolka. Miasto traci a wy się bawicie. Dosyc tego.

5 3
ID:77429

gość-50656

@~gość-87830: co to za imbecyl. Boze. Kto to tu wpuścił... jakieś rydzyki. Jakies kaczki... o co ci chodzi chory człowieku? Co ty bredzisz w ogóle? Jakieś fantazje. Odstaw narkotyki chlopcze. Nie służą ci ewidentnie

3 2
ID:77433

gość-65317

Przepraszam , ale dlaczego na tym forum ponownie jesteśmy katowani obłudnym wizerunkiem prezesa który chce spalać trujące śmieci w samorządowej kotłowni i truć mieszkanców Włocławka ? Sa kraje w których tacy zmiennopartyjni nie maja prawa męczyć podatników swoim obłudnym wizerunkiem .

2 1
ID:77436

zorro

kończ waść wstydu oszczędż

0 2
ID:77439

gość-47807

Wysłać Radę Miasta Włocławka na badania lekarskie do psychiatry!!!!! Wskazana konieczność przechodzenia takich badań dla kandydatów na radnego...

3 1
ID:77440

gość-56918

Jak można działać dwutorowo - najpierw radni zatwierdzili, a teraz nie wyrażają zgody? Mogli o wszelkich zmianach decydować -wcześniej - w komisji budżetowej. Mamy wkrótce połowę roku. Rozwój Włocławka wstrzymany!

4 2
ID:77441

gość-67002

WŁOCŁAWEK MIASTEM BEZPRAWIA !!!!!!

3 0
ID:77442

gość-71032

Niedługo Włocławek będzie słynny w świecie > w sensie negatywnym < o "komediowych" i kretyńskich działaniach większości radnych w tym mieście.

4 1
ID:77443

gość-74265

Pamiętajmy o tych radnych przy urnach wyborczych i pokażmy im czerwoną kartkę. Dosyć wieloletniemu i niekompetentnemu zsiadaniu w Radzie Miasta!!!

5 0
ID:77444

gość-77890

PIS spodziewa się, że im gorzej zrobi mieszkańcom Włocławka tym łatwiej wygra wybory samorządowe. I tu się myli ! Mieszkańcy naszego miasta będą mieli dobrą pamięć - kto im zabrał inwestycje. Radni PIS+ out !!!

4 1
ID:77445

gość-19575

@~gość-77890: Otóż mieszkańcy bardziej pamiętają kto ich zadłużył , kto obiecywał 300 miejsc pracy rocznie i kto chce z Włocławka zrobić pijacką wiochę . Pamietają również kto obiecywał inwestycje a pobudował tylko place zabaw .Więc bez zamydlania oczu i macenia wody w fontannie .

0 2
ID:77447

gość-47073

@~gość-19575; No właśnie kto zadłużył to miasto będąc także w koalicji z partią obecnego prezydenta od początku tej kadencji - to dotyczy również PIS-u, a władze Włocławka z poprzednich lat - z ówczesnym prezydentem - to zapominamy? Może to zadłużenie przyszło nagle w ostatnim roku - roku wyborczym? Oceniajmy obiektywnie! Zapoznajmy się ze statystyką dotyczącą finansów miasta.

2 0
ID:77450

gość-91017

@~gość-47073: No , zapoznaj podatników z tą statystyką , ale bezstronnie .....

0 0
ID:77451

gość-97297

PiS przestał być koalicjantem obsadzającym swoich ludzi gdzie się , wię c zaczął być blokujacym , Takie to trudne do zrozumienia ? Prez. Wojtkowski jednak nie wiedzieć dlaczego nie zwolnił .p.Moniki Szudzikowskiej (siostra posła Łukasza Zbonikowskiego) ze stanowiska dyrektorki Wydziału Ochrony Środoowiska w UM ..

0 0
ID:77543

gość-21939

Kto dał w ogóle przyzwolenie na zadłużanie miasta????????? Przecież to nie wy bęcwały będziecie te długi spłacać, tylko my, nasze dzieci i wnuki!

Co za tupet. Jak się wydaje więcej niż się ma to znaczy że jest się de**** - a wkrótce bankrutem. Może byście tak wszyscy politykierzy trzymali ręce w swoich kieszeniach, a nie naszych!

0 0
ID:77568


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Stanisław Wawrzonkoski nowym przewodniczącym radnych

Wczoraj odbyła się V Sesja Rady Miasta, podczas której radni wybrali nowego..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..