Włocławscy seniorzy mają swoje marzenia i oczekiwania

29 maja w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, odbyła się debata, której organizatorem była Włocławska Rada Seniorów. Spotkanie poprzedził wykład doktor Renaty Brzezińskiej, dotyczący rzeczywistości ludzi w wieku senioralnym.


Wiek senioralny jest nieunikniony. Starzejemy się od narodzin i takiego stanu rzeczy nie możne traktować jak choroby, gdyż jest jednym z etapów rozwoju człowieka. Podczas spotkania w Centrum Organizacji Pozarządowej i Wolontariatu. włocławscy seniorzy mówili o swoich potrzebach, oczekiwaniach i marzeniach.

Wiadomo, że my seniorzy mamy do czynienia z pewnymi potrzebami. Wydaję mi się, że jest korzystny klimat do tego, aby mówić o tym, co zrobiliśmy, albo co będziemy chcieli zrobić. Dzisiaj rozmawiamy o naszych oczekiwaniach, potrzebach, marzeniach. Marzenia to też sens, nie tylko młodych ludzi, ale także nas seniorów - mówił Henryk Lewandowski przewodniczący Włocławskiej Rady Seniorów

Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem nieuniknionym. Warto pamiętać, że seniorzy, również mają swoje cele, marzenia i oczekiwania. Najczęściej wymienianymi na debacie potrzebami starszych, mówiono między innymi łatwiejszym dostępie do służby zdrowia, kultury i tworzenia kół seniorów.

Badania wykazują, że seniorzy, choć mają duży potencjał, są nadal grupą mało aktywną społecznie. We Włocławku realizowane są różne projekty, działające Uniwersytety Trzeciego Wieku i kluby seniora. Istnieje, też ciągła potrzeba pracy nad integracją ludzi starszych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej wspierał Radę Seniora w organizacji dzisiejszej debaty. Uważam, że takie spotkania powinny odbywać się cyklicznie. Kwestie, które zostały podniesione przez seniorów również przez panią dr Renatę Brzezińską, która badała problemy seniorów w społeczeństwie są istotne, ważne i nad tymi problemami musimy jako samorząd się pochylić. Dlatego, też SLD proponuje filar szczęśliwy senior, w którym jest potrzeba, aby tworzyć instytucje, kluby senioralne, osiedla czy udostępniać infrastrukturę naszego miasta, a także angażować się finansowo w funkcjonowanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To jest potrzebne, ważne i to w nowej kadencji będziemy robić – mówił radny Krzysztof Kukucki

Jak mówiła Izabela Drozd, wiceprzewodnicząca Kujawskiego Stowarzyszenia Senioralnego we Włocławku, jest coraz więcej stowarzyszeń, klubów, które starają się za wszelką cenę zintegrować środowisko senioralne. Przykładem takiej integracji jest „Stowarzyszenie Seniorzy Razem”. Istnieją, jednak trudności, jedną z nich jest brak centrum kultury seniora, w którym starsi mogliby się spotykać.
4 komentarze

gość-33674

A ja w imieniu seniorów z mojej rodziny pytam - jaki sens mają takie bezprzedmiotowe dyskusje skoro senior mimo konstytucyjnego prawa do ratowania zycia i zdrowia musi czekać:
- rok w kolejce do kardiologa
-rok w kolejce na usunięcie zaćmy
- kilka lat na operację stawu biodrowego
- kilka lat na miejsce w sanatorium
-żebrać o przyznanie opiekunki
A na SOR-e emeryt z zawałem jast traktowany jak potencjalny nieboszczyk którego nie warto leczyć .
Czemu więc maja służyć takie dyskusje skoro zdrowie jako podstawa egzystencji seniorów jest w....głębokim poważaniu ?

1 0
ID:77713

EmerytSygnalista

~gość-33674 Niestety, na te pytania nikt nie udzieli odpowiedzi. Najważniejszy jest tzw po nowoczesnemu Public relations. Czyli mydlenie emerytom seniorom i tak już zaćmionych przez jaskrę czy zaćmę oczu.

1 0
ID:77717

gość-21767

@~EmerytSygnalista: Mimo iż to jest mowa trawa to jeden z partyjnych oszołomów który chciał zabierać mieszkania emerytom w zamian za opiekę obecny na tym przedstawieniu uważa że :
,,..............takie spotkania powinny odbywać się cyklicznie....... ''

W jakim celu cyklicznie ???????????? Chyba tylko po to by zaistnieć na zdjęciu przed wyborami , bo żadnego pożytku dla zasługujących na opiekę emerytów z tego lania wody nie będzie !

1 0
ID:77721

gość-21413

A pomysli sie zeby senior mogl swobodnie przemieszczac sie, windy na dworcu, w przychodniach, wystarczajaca ilosc miejsc do siedzenia w przychodniach, autobusy w niedziele i swieta rowiez za Wisle aby odwiedzic bliskich. To takie przyziemne, ale niezbedne.

0 0
ID:77764


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o ekspertyzie dotyczącej remontu hali OSiR

Remont hali sportowej kosztował prawie 10 milionów złotych. Kilka miesięcy po..

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..