Szeroko zakrojone prace oprócz kapitalnego remontu trzech kamienic obejmowały także rozbudowę muzeum i zagospodarowanie terenu od ul. Szpichlernej. W pierwszej kolejności wykonano wymianę dachów i okien oraz skomplikowane odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic i fundamentów. Przeprowadzono remonty i adaptacje wnętrz oraz dobudowano nowe zaplecze recepcyjne, socjalne i audytoryjne. W ostatnim etapie zrealizowano prace rekonstrukcyjno-konserwatorskie przy zabytkowych elewacjach oraz zagospodarowano przyległy do muzeum teren zielony, który będzie wykorzystywany do działań muzealnych.
Wraz z zakończeniem robót budowlanych włocławskie muzeum przystępuje do realizacji ekspozycji stałych oraz urządzania magazynów zbiorów i pracowni muzealnych. Aktualnie są wykonywane systemy ekspozycyjne – gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże pod kątem urządzenia nowych ekspozycji stałych, na których zostanie zaprezentowana historia Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL. Jednocześnie rozpocznie się powrotne przewożenie zabytków i urządzanie magazynów zbiorów z Działu Archeologicznego, Działu Historycznego oraz Działu Numizmatyki, medalierstwa i metrologii historycznej. Jesienią rozpoczną się prace aranżacyjne ekspozycji, a w końcu roku muzeum powinno być udostępnione do zwiedzania.
Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej został sfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji wraz z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni wyniesie ponad 3 mln złotych.