Dwie stulatki z Włocławka odznaczone przez marszałka

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  Urząd Marszałkowski honoruje mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia.


Marszałek Kopyść i radny Pawlak wręczyli „rówieśniczkom Niepodległej” Natalii Bartosiak i Władysławie Mizak wybity z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas spotkań życzyli im zdrowia i kolejnych lat życia oraz wysłuchali ich historii. Gratulacje stulatkom złożył również prezydent Marek Wojtkowski.

Natalia Bartosiak z Włocławka

Siostra Natalia Bartosiak urodziła się 1 listopada 1917 r. w Łodzi-Retkini. Sakrament chrztu i bierzmowania przyjęła w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Pochodziła z religijnej wielodzietnej rodziny (dziesięcioro dzieci). Jej ojciec – Walenty – był pracownikiem fizycznym, a mama – Anna z domu Rojek – zajmowała się wychowaniem dzieci i krawiectwem. 2 września 1937 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. 8 września 1938 rozpoczęła nowicjat w domu przy ul. Leśnej 2 we Włocławku, rok później - 8 września 1939 r. złożyła pierwsze śluby zakonne, 2 sierpnia 1945 roku – profesję wieczystą. Lata okupacji Siostra spędziła w domu macierzystym we Włocławku. Po wojnie pracowała jako przedszkolanka na placówkach w Lubrańcu (1945-1946) i Zduńskiej Woli do1952, kiedy to przedszkole zostało upaństwowione. Latem 1955 r. w Sompolnie przygotowywała dzieci do pierwszej komunii świętej. W Łodzi zdobyła podstawowe kwalifikacje pielęgniarskie. Jako zakrystianka pracowała w Burzeninie (1954-1955), w katedrze włocławskiej (1955-1956) i w Kaliszu (1956-1963), gdzie ponadto odwiedzała chorych w parafii, robiła zastrzyki. Szczególnym talentem Siostry Natalii była umiejętność i zamiłowanie do opieki nad chorymi, którą to posługę pełniła na różnych placówkach 41 lat: w Domu Opieki Specjalnej w Zduńskiej Woli przy ul. Łaskiej (1963-1973), w Domu Księży Emerytów w Ciechocinku (1973-1985), w infirmerii domu generalnego Zgromadzenia we Włocławku (1985-1997). W latach 1997-2004 Siostra przebywała w domu zakonnym w Ciechocinku.

Siostra Natalia była osobą czynną, pracowitą, troskliwą o innych, rozmodloną, radosną, miała poczucie humoru. Od kilkunastu lat mieszka w domu generalnym Zgromadzenia we Włocławku przy ul. Orlej 9, a obecnie jest pod opieką sióstr w infirmerii zakonnej.

Władysława Mizak z Włocławka

Władysława Mizak urodziła się 8 lutego 1918 roku. Za mąż wyszła w 1937 roku za Jana. Z racji wykonywanego zawodu leśniczego przez męża często się przeprowadzali. Mieszkali między innymi w Brześciu Kujawskim i Lipnie. Doczekali się pięciorga dzieci – dwóch synów i trzy córki. Obecna najbliższa rodzina pani Władysławy to siedmiu wnuków, siedmiu prawnuków i jeden praprawnuk. Od piętnastu lat mieszka we Włocławku u swojej córki Wandy. W wolnym czasie lubiła szyć i haftować.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około sto siedemdziesiąt osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia.

1 komentarz

gość-24892

A czy za te,, medale'' solenizantki mogą wykupić sobie lekarstwa albo wejść bez kolejki do lekarzy specjalistów ?

0 0
ID:78379


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Stanisław Wawrzonkoski nowym przewodniczącym radnych

Wczoraj odbyła się V Sesja Rady Miasta, podczas której radni wybrali nowego..

Włocławski ratusz będzie konsekwentnie walczył z hejtem

Po tragicznych wydarzenia w Gdańsku w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej..

Marszałek w rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej

Marszałek Piotr Całbecki został przedstawicielem Związku Województw RP w Komisji..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..