Jacek Kuźniewicz chce walczyć z uciążliwym smogiem

Kandydat na prezydenta miasta z ramienia komitetu „Postaw na Włocławek” Jacek Kuźniewicz zorganizował konferencję prasową, podczas której mówił o rozwiązaniu problemu smogu i sposobach na poprawę stanu powietrza.


Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców „Postaw na Włocławek” zorganizował konferencję prasową, podczas której przedstawił rozwiązania problemu smog, który nasila się przede wszystkim na osiedlu Michelin w okresie grzewczym.

Smog to problem, który zaczyna powoli trawić Włocławek. Jest końcówka października, sezon grzewczy pomału się rozkręca, za chwilę w Michelinie pojawi się to bardzo dokuczające nam zjawisko. Kiedy byłem prezesem spółki MPEC podjęliśmy bardzo duże wyzwanie, polegające na budowie sieci ciepłowniczej w tej części Włocławka, gdyż funkcjonowała tutaj kotłownia, która emitowała do atmosfery bardzo dużo substancji niekorzystnych. Spalano w niej ponad 3 tysiące ton węgla w ciągu sezonu grzewczego. Od ubiegłego roku nie ma już tego problemu, gdyż ta część miasta została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej – mówił Jacek Kuźniewicz

Lider KWW „Postaw na Włocławek” powiedział, że działania jakie powinny prowadzić władze miasta, aby rozwiązać problem smogu powinny przebiegać w czterech kierunkach. Jedną z propozycji Komitetu jest rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej, gdyż tylko podłączanie jak największej liczby obiektów powoduje zmniejszenie zjawiska jakim jest smog. Drugim rozwiązaniem to działania w zakresie monitoringu.

Jako kandydat na prezydenta miasta chcę zaproponować wyposażenie miejskich służb w odpowiedni sprzęt, aby dokonywać pomiaru w punktowych miejscach, gdzie są emitowane te zjawiska i gdzie mieszkańcy zgłaszają podejrzenia, że pali się czymś szkodliwym w piecach. Takie urządzenie zostanie zakupione i będzie monitorowało stan spalin emitowanych z nieruchomości, oczywiście nie po to, aby w pierwszym rzucie karać, ale po to, aby zwracać uwagę mieszkańcom na to czym palą w piecach – powiedział kandydat na prezydenta KWW Postaw na Włocławek

Kolejną propozycją walki ze smogiem jest szerokie wsparcie dla wszystkich mieszkańców, którzy będą chcieli przyłączyć swoje posesje do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale także osób które będą chciały wymienić state piece na nowe źródła ciepła.

W miejscach, gdzie podłączenie do sieci ciepłowniczej nie będzie opłacalne, stworzymy w ramach budżetu, specjalny fundusz dopłat do tego, aby zachęcić mieszkańców, którzy chcą wymieniać stare źródła ciepła na nowe, aby ich wspierać finansowo - dodał lider Komitetu

Jak twierdzi były prezes miejskiej ciepłowni, bardzo ważnym elementem w walce z zanieczyszczeniami powietrza jest edukacja ekologiczna. Takim przykładem, są „ Lekcje Ciepła”, które prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.


Będąc prezesem MPECU rozpocząłem taki proces w szkołach, teraz jest to kontynuowane jako „Lekcje Ciepła”, to też jest mój pomysł i moich pracowników, który kontynuuje obecny prezes, tylko, że dziwnym trafem lekcje, te odbywają się w gminie Brześć Kujawski, tam gdzie nie ma sieci ciepłowniczej miejskiej – mówił Jacek Kuźniewicz

Na konferencji prasowej obecny był, także mieszkaniec osiedla Michelin, który mówił o tym, że przez ostatnie cztery lata w tej części miasta nic się nie zmienia.


Przepiękne osiedle, jednak przez ostatnie cztery lata zapuszczone. Jestem z prezydentem Wojtkowskim w stałym kontakcie wymieniamy się różnymi pismami. Prezydent będąc tutaj pierwszego października powiedział, że wiele rzeczy zostanie tutaj uprzątniętych jeszcze w tym roku, takich jak wymiana chodnika na szkolnej, czy budowa chodnika przy ulicy Michelińskiej. Niestety trzy dni później dostałem pismo, że nic z tych inwestycji nie będzie, gdyż ani MZUKiD, ani miasto nie mają na to pieniędzy –oznajmił Dariusz Mosakowski


Kilka metrów od miejsca briefingu można było dostrzec górę odpadów usypaną pod jedną z pergoli śmietnikowych. Mieszkańcy osiedla skarżyli się zebranym dziennikarzom, że mimo zgłoszeń hałda odpadów od kilku tygodni wciąż się rozrasta.
1 komentarz

gość-51331

Chce walczyć ze smogiem ? A Pani Horąziak i pan Pałucki mówili publicznie że planował spalanie trujących śmieci w MPEC ? Ktoś tu kłamie ?

1 1
ID:79283


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA