Plany Adaptacji do zmian klimatu dla miast na finiszu

Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to projekt Ministerstwa Środowiska, którego celem jest ocena podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast i zaplanowanie działań do zidentyfikowanych zagrożeń.


Opracowanie Planów Adaptacji do zmian klimatu i jego realizacja przyczyni się do poprawy jakości i komfortu życia w miastach. Kluczową kwestią w przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych jest odpowiednie zaplanowanie procesu wdrażania Planu Adaptacji i zapewnienie akceptacji społecznej dla podejmowanych działań.

Budowa błękitno-zielonej infrastruktury, przebudowa i tworzenie zieleni miejskiej, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, budowa systemów informacji o zagrożeniach w przestrzeni publicznej i wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, wsparcie dla służb kryzysowych, wymiana taboru komunikacji publicznej, kampanie i akcje edukacyjne – to tylko niektóre z działań wskazanych w Planach Adaptacji.

Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast Polski jest inicjatywą ukierunkowaną na kształtowanie nowoczesnej polityki miejskiej w największych i najbardziej znaczących ośrodkach miejskich naszego kraju. Miasta te otrzymują nowy instrument kształtowania polityki miejskiej integrujący zagadnienia środowiskowe, przestrzenne, społeczne i ekonomiczne - wyjaśnia Barbara Rajkowska, kierownik projektu

Plan Adaptacji nie zastępuje żadnego dokumentu miejskiego o charakterze strategicznym bądź planistycznym. Jest wobec nich komplementarny, ale równocześnie wymaga od miast szerszego spojrzenia na własny rozwój, przez pryzmat zmian klimatu. Wymaga uwzględnienia adaptacji do zmian klimatu w polityce rozwoju miasta. Plan adaptacji stanowi swoisty filtr umożliwiający aktualizację dokumentów miejskich – strategii, planów i programów pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Plany Adaptacji są poddane strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. W ramach tej oceny odbywają się również konsultacje społeczne we wszystkich 44 miastach.

Wszystkie zainteresowane osoby i podmioty mogą składać uwagi i wnioski do projektu Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta oraz prognozy oddziaływania dokumentu na środowisko.

Prognoza oddziaływania na środowisko ma na celu przedstawienie skutków realizacji projektu dokumentu strategicznego na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Pozwala na ocenę, czy zaplanowane działania uwzględniają kwestie związane z ochroną środowiska. Analizuje, czy w projektowanym dokumencie zostały uwzględnione cele ochrony środowiska, które są istotne z punktu widzenia planu adaptacji. Ocenia także przewidywane znaczące oddziaływania związane z realizacją działań na poszczególne elementy środowiska. Prognoza przedstawia również rozwiązania, które mają na celu eliminowanie lub ograniczanie negatywnych skutków dla środowiska, mogących być rezultatem realizacji planu - mówi dr Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego

Analizy prowadzone w trakcie opracowania prognoz oddziaływania Planów Adaptacji do zmian klimatu wskazują, że większość przewidywanych działań będzie wspierać realizację celów w dziedzinie środowiska, bezpośrednio lub pośrednio. Dotyczy to w szczególności celów ukierunkowanych na ochronie różnorodności biologicznej, gdyż Plan Adaptacji i działania w nim ustalone opierają się na zasadzie wykorzystania naturalnych funkcji ekosystemów w adaptacji do zmian klimatu. Wyniki strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji dokumentu Planu Adaptacji do zmian klimatu.





1 komentarz

gość-51358

Woda leje się strumieniami z każdego zdania a jedno czego można być pewnym to kolejne podwyżki kosztów ogrzewania dla euroninjnego Kowalskiego pod dyktando nałogowców z eurokołchozu . W świetyle tych pseudonaukowych bzdur stanowisko USA olewające idiotyzmy na temat wpływu człowieka na zmiany klimatu wydaje się być głosem rozsądku .
Podobnie zreszta jak decyzja prezydenta Trampa o zaprzestaniu finansowania ,,badań dziury ozonowej'' która zreszta dziwnie ostatnio zniknęla .......z żydobanksterskich mediów .

1 1
ID:79702


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA