Ruszyła druga edycja programu Region Nauk Ścisłych

Blisko tysiąc dwustu uczniów i trzydzieścioro sześcioro nauczycieli z dwunastu szkół województwa uczestniczy od września w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie edukacyjnym „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości”.


W ramach marszałkowskiego programu szkoły otrzymały już meble i niezbędne pomoce dydaktyczne, z których korzystać będą w unowocześnionych pracowniach matematycznych i informatycznych. Czekają na sprzęt komputerowy. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w lutym.

„Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości” to druga edycja projektu edukacyjnego. Uczniowie liceów i techników, do których skierowany jest program, otrzymają wsparcie w zakresie rozwijania kompetencji wspierających ich rozwój, umożliwiających znalezienie zatrudnienia na rynku pracy; skorzystają m.in. z fachowego doradztwa edukacyjno-zawodowego, warsztatów naukowych oraz zajęć kół naukowo-technicznych. Szkolenia przejdą również nauczyciele i pedagodzy – mówi marszałek Piotr Całbecki

„Region Nauk ścisłych II – edukacja przyszłości” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa w kooperacji z sześcioma partnerami: Gminą Miasta Brodnica, Powiatem Golubsko-Dobrzyńskim, Powiatem Grudziądzkim, Gminą Miasto Włocławek, Gminą Barcin i Powiatem Tucholskim.

Projekt realizowany jest w kilku etapach. Pierwszym było doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i informatycznych w niezbędny sprzęt komputerowy, meble i nowoczesne pomoce dydaktyczne. W ostatnim czasie do szkół trafiły m.in. plansze naukowe, tablice, wykresy, kalkulatory, przybory szkolne oraz meble – szafki i stoliki. Wkrótce uczniowie korzystać będą z nowocześnie wyposażonych pracowni informatycznych. Otrzymają przenośne komputery, drukarki 3D, roboty, urządzenia wielofunkcyjne, projektory i ekrany, tablety oraz wizualizery cyfrowe.

Pierwsze zajęcia kół naukowo-techniczne, kół dla programistów oraz matematyków ruszą z początkiem lutego 2019 roku. Lekcje prowadzone przez trzy szkolne semestry odbywać się będą na uczelni wyższej oraz w szkołach uczestniczących w projekcie. Dla programistów zaplanowano także zajęcia on-line. W lutym 2019 roku ruszą również jednodniowe, ośmiogodzinne warsztaty naukowe dla uczniów poszczególnych szkół. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Podczas przyszłorocznych wakacji uczniowie uczestniczyć będą w pięciodniowych obozach naukowych, które odbywać się będą w centrum nauki w regionie. Latem w 2020 roku młodzież szkolna przejdzie także kursy języka angielskiego. Wykonawcy zadań zostaną wyłonieni w drodze przetargów.

Dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych ze szkół objętych projektem zaplanowano szkolenia z zagadnień dotyczących pomocy w osiąganiu przez ucznia sukcesu edukacyjnego oraz szkolenia z kompetencji cyfrowych dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach kół programistów.

Projekt realizowany jest ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Na ten cel przeznaczono prawie 3 miliony złotych, z czego blisko 2,5 miliona to wysokość dofinansowania RPO. Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2021 roku.



Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA