Finał odbył się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Rywalizowało w nim 10 uczniów reprezentujących siedem placówek naszego województwa. Finalistów wyłoniono spośród 44 uczestników, reprezentujących 22 szkoły podstawowe z regionu.
Finaliści najpierw prezentowali przygotowane przez siebie prace, następnie odpowiadali na związane pytania, które zadawali im członkowie komitetu organizacyjnego. Prace konkursowe dotyczyły następujących tematów:
1) „Kobieca twarz samorządu”, czyli o aktywności obywatelskiej kobiet w przestrzeni samorządu terytorialnego.
2) Jak samorząd terytorialny pomaga dzieciom w kryzysie psychicznym?
3) „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak – samorząd terytorialny w służbie praw dziecka.
Laureatkami XXII Konkursu Wiedzy o Samorządzie terytorialnym dla Szkół Podstawowych zostały:
1. miejsce – Martyna Mytowska z Zespołu Szkół w Karnkowie (powiat lipnowski) za pracę „Jak samorząd Terytorialny pomaga dzieciom w kryzysie psychicznym?”
2. miejsce – Józefina Hofman ze Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) za pracę „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak – samorząd terytorialny w służbie praw dziecka”.
3. miejsce – Wiktoria Kośmider z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie (powiat lipnowski) za pracę „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak – samorząd terytorialny w służbie praw dziecka” .
Przyznano również trzy wyróżnienia:
- Igor Kotwicki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie (powiat lipnowski) za pracę „Kobieca twarz samorządu”, czyli o aktywności obywatelskiej kobiet w przestrzeni samorządu terytorialnego,
- Marcin Seklecki z Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim (powiat włocławski), za pracę „Kobieca twarz samorządu”, czyli o aktywności obywatelskiej kobiet w przestrzeni samorządu terytorialnego,
- Nikola Wiśniewska z Zespołu Szkół w Karnkowie (powiat lipnowski) za pracę „Jak samorząd terytorialny pomaga dzieciom w kryzysie psychicznym?”
Dodatkowo jury złożone z członków Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyróżniło pracę Leny Basa ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie „Kobieca twarz samorządu, czyli o aktywności obywatelskiej kobiet w przestrzeni samorządu terytorialnego”, której problematyka i forma w największym stopniu odzwierciedlała sposób widzenia rzeczywistości oraz jej rozumienia charakterystyczny dla młodej generacji.
Nagrody finansowe w konkursie otrzymali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, pod kierunkiem których młodzi ludzie przygotowywali swoje prace konkursowe i prezentacje.