37. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Z nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w całej Polsce wprowadzono stan wojenny. Lekcja historii sprzed 36 lat powinna stać się dla nas nauczką i przestrogą przed dopuszczeniem w przyszłości do władzy ludzi o autorytarnych poglądach.


Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (głównie żywności) i reglamentacja, oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami jednak były obawy reżimu przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad  ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność", oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.

13 grudnia o godzinie 0:00 w nocy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 000 żołnierzy Wojska Polskiego, 30 000 funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 13 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego.

MON powołało dziesiątki tysięcy rezerwistów i wydało rozporządzenie o nakazie zdeponowania broni i amunicji, jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu. Zmilitaryzowano wiele instytucji (skierowano do nich 8 000 komisarzy wojskowych, w tym 400 do resortów i instytucji centralnych), część strategicznych sektorów gospodarki, takich jak komunikacja, telekomunikacja, energetyka, górnictwo i porty morskie oraz 129 najważniejszych fabryk. Wyłączono komunikację telefoniczną (co spowodowało liczne przypadki śmierci osób których nie można było przewieźć do szpitali karetkami pogotowia), wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę milicyjną (od 22:00 do 6:00). Wstrzymano wydawanie prasy (poza dwiema gazetami rządowymi), zamknięto granice państwa i lotniska cywilne.

W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5 000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Byli to głównie przywódcy NSZZ "Solidarność", doradcy związku i związani z nim intelektualiści (m.in. na fali aresztowań zamknięto trwający w Warszawie Kongres Kultury Polskiej) oraz działacze opozycji demokratycznej. Dalszym 4 000 osób, głównie przywódcom i uczestnikom strajków i protestów, już 24 grudnia 1981 przedstawiono zarzuty prokuratorskie i osądzono, zwykle na kary więzienia. Karano także organizacje zrzeszające twórców i artystów, które nie chciały się podporządkować. 20 marca 1982 zlikwidowano Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, w 1983 rozwiązano Związek Polskich Artystów Plastyków, Związek Literatów Polskich, oraz zarząd Polskiego PEN Clubu.

17 kwietnia 2007 Instytut Pamięci Narodowej zakończył długotrwałe śledztwo przeciwko autorom stanu wojennego - Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi (w sumie aktem oskarżenia objęto 9 osób) i skierował przeciwko nim akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście. Wojciech Jaruzelski, jako stojący na czele utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, został oficjalnie oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw", a także o podżeganie członków ówczesnej Rady Państwa PRL (organ ten formalnie wprowadził stan wojenny w PRL w 1981) do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym w czasie sesji Sejmu PRL - wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji.
15 komentarzy

EmerytSygnalista

Dlaczego dziś nie mamy wojska z jajami ? Tylko klęczniki Watykanu.....?

3 0
ID:79894

gość-48755

A nie dalej jak w ub tygodniu jeden z panów którzy dopilnowywali żeby wtedy Włocławek pozbawić łaczności spacerował ul Kilińskiego ...jak w stanie wojennym . We Włocławku czas się zatrzymał ?

1 0
ID:79896

LALA20


Mój brat zaliczył stan wojenny - pozwolę sobie zacytować jego słowa -

Cywilu, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
kto cię stracił, i za twoje odzyskanie 884 dni zapłacił.
Następnie, do wojska poszedłem ja.

P.S.
W decyzji, popierałem generała Jaruzelskiego.
Na dzień dzisiejszy, gwiżdżę na oszołomów - prawdziwych polaków.

0 1
ID:79898

gość-50730

@~LALA20: Popierałeś Jaruzela ? Szkoda że nie służyłeś w jego 41 Szczecin , tam byś może rozumu nabrał , tam by ci rozum wrócił .

1 0
ID:79900

LALA20

@~gość-50730:

Rozumiem, Cię doskonale - zero. dalszych słów - proszę.

0 1
ID:79901

LALA20

@~gość-50730:

Byłem żołnierzem jednostki liniowej, odsłużyłem co swoje, ostro dostałem w d.pę, nie żałuję tego - jestem mężczyzną.

P.S.
Zapytam -
byłeś w wojsku, w jednostkach liniowych???

0 0
ID:79908

gość-17889

@~LALA20: Wiesz jak nazywano jw 41 Szczecin ? Słyszałeś o takiej jednostce ?

1 0
ID:79909

Dziadek 33

Ta data 13 - tego grudnia została wymuszona.
Jeżeli dobrze pamiętam to na 17 - tego grudnia na godzinę 17 - tą został zwołany "zlot gwieździsty" Solidarności do Warszawy.
Przypomnę, że wtedy panował bardzo silny mróz.
Chyba mi nie zaprzeczycie, że uczestnicy tego "zlotu" jadący pociągami i autobusami nie wspierali się alkoholem . Prawdopodobnie mieli by również alkohol przy sobie na "zlocie"
Nie trzeba mięć bujnej wyobraźni , ze każdy nawet drobny incydent np awaria kilku latarń na placu, lub odpalenie przez jakiegoś palanta z jednej czy drugiej strony petardy spowodował by nie obliczalne skutki.
Następnego dnia raniutko na lotniskach cywilnym i wojskiowym wylądowały by samoloty z komandosami radzieckimi by w ramach bratniej pomocy wygasić pożary, zabezpieczyć rannych i pochować zabitych.
No i oczywiście wywieźć współpracowników Jaruzelskiego w workach na głowach do Moskwy.
Spytacie dla czego nie wymieniłem Jaruzelskiego ?
Po prostu dlatego, ze Generał by się zastrzelił.

1 0
ID:79912

gość-12838

Ten stan wojenny pozwolil unikniecia rozlewu krwi, na ktory niecierpliwie czekal Zachid, ktory finansowal "Solidarnosc" . Mielibysmy sytuacje taka jak na Ukrainie po Majdanie albo w Jugoslawii. Panowie z Solidarnosci z Walesa na czele ladnie oblowili sie kosztem naiwnych Polakow.

1 0
ID:79913

LALA20

@~gość-12838:

Na patrioryżmie naiwnych Polaków - m.in., mam na myśli dwóch szamanów - fakty historyczne.

0 0
ID:79929

LALA20

@~Dziadek 33:

Dziadku, '' Specnaz '', rozgromił by nas w trzy dni - a w tym czasie, w Londynie i Waszyngtonie, '' wielcy '' tego Świata,
pili by drinky, - myśląc, co z zaistniałą sytuacją począć.
Zapytam - gdzie wtedy, byłby Watykan???, odpowiem, jak zawsze, gdzie byłaby Polska - jaka Polska?????????????????

P.S.
Dziadku, dla Ciebie, mój szacun, pozdrawiam Cię.- Freiburg.

0 0
ID:79930

Dziadek 33

Masz LALA 20 rację.
.
W 1956 roku późnym wieczorem wracałem z Bydgoszczy.
Nie wiem czy o tym wspominałem ale jestem chłopakiem z Kokoszki i aby dostać się do domu musiałem przejść przez mostek.
Kiedy na niego wszedłem (to jak się mówi zdrętwiałem) pod tym mostkiem stał akurat transport żołnierzy radzieckich a duża grupa mężczyzn i rzucała w ten transport tym co im przynosiły dzieciaki:kamieniami, butelkami puszkami.......Kiedy im usiłowałem wytłumaczyć, że narażają za bezdurno życie swoje i tych dzieciaków to się doczekałem tylko wyzwisk.
Z szedłem na dworzec do sokistów nie zareagowali. Zadzwoniłem do MO nie chcieli zareagować . Zadzwoniłem więc do koszar na Żytnią i saperzy dopiero zareagowali. Przyjechali może w ciągu 15 minut i aż dwóch oficerów..Oczyścili tą kładkę z mężczyzn no i dzieci, Most zablokowali od strony Węglowej i od placu Dworcowego. Tak długo blokowali dopóki ten transport nie odjechał.
Zdarzył też drugi przypadek. . Transport czołgów 'zakopał się na takiej drodze polnej koło Brześcia . Mieli jakieś bardzo stare mapy
wojskowe i tam im z tych map wypadło, że tam miał być Trakt Napoleoleoński
Pozdrawiam serdecznie

1 0
ID:79965

Dziadek 33

LALA 20
Jeżeli mój wiek no i stan zdrowia pozwoli to Ci a raczej Wam wrzucę parę historyjek, , takich rzeczywistych

1 0
ID:79966

LALA20

@~Dziadek 33:

Dziadku, proszę, opisz m.in., jaki był kler w Twych młodzieńczych czasach.

Podobno, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, do Nashville, i do '' Katolandu ''.
Ja powoli się pakuję - obym tylko nie '' zapomniał zabrać ze sobą różańca '', bo na granicy może być kontrol, przeprowadzona
przez '' prawdziwych polaków ''.

P.S.
Dziadku, życzę Ci miłych i spokojnych Świąt, oraz szczęśliwego Nowego Roku.

0 0
ID:79969


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA