W przyszłym roku zakupy w ostatnią niedzielę miesiąca

Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca – a nie jak do tej pory, w pierwszą i ostatnią.


1 marca 2018 weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w roku bieżącym w każdym miesiącu były po dwie niedziele handlowe, w 2019 r. będzie już tylko po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można zaledwie przy siedmiu niedzielach. W nadchodzącym roku oprócz ostatniej niedzieli w miesiącu, zakaz handlu nie będzie obowiązywał – tak jak było to w roku 2018 – w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

W Sejmie trwają również prace nad projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, którego celem jest uporządkowanie i uściślenie niektórych zapisów, a także wprowadzenie kilku istotnych zmian. Chodzi m.in. o to, że sprzedaż wyrobów tytoniowych – jako przeważająca działalność – nie będzie powodem do wyłączenia spod zakazu handlu.

Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy powierzono Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Osoby, które naruszą przepisy ustawy, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Dodatkowo do Kodeksu karnego dodano nowy art. 218a, który mówi o tym, że za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
5 komentarzy

gość-25628

Dobrze brać się za tych wyzyskiwaczy nowobogackich niech zapi...... sami

1 2
ID:80005

gość-55367

@~gość-25628: popieram. w niedzielę się odpoczywa i spędza czas z rodziną, a nie odstawia rajdy po marketach jak ci z wiosek

1 2
ID:80008

gość-87107

Właśnie ☺️ ludzie nie potrafią sobie zorganizować czasu w niedziele to chodzą po kilka godzin po markecie i oglądają a dzieci samo pas latają

0 1
ID:80010

gość-67684

Brawo, dzięki tej ustawie studenci mają "zaweżony" rynek pracy żeby sobie dorobić, tak samo ludzie pracujący więcej niż na 1 etat. Poza tym ludzie w handlu też pracują po 40h tygodniowo, co oznacza, że mają wolne w tygodniu. A jak komuś się taki "system" pracy nie podoba to jaki problem zmienić pracę?

0 0
ID:80034

gość-88817

Rzeczywiście, straszne rzeczy, pracować w sklepie w niedzielę. Ciekawe co mają powiedzieć kierowcy taxi czy pracownicy gastronomii, którzy pracują prawie że tylko wtedy kiedy inni nie pracują bo w zasadzie tylko wtedy się opłaca. Poza tym ludzie, czy ktoś kogoś zmusza do pracy w markecie czy sklepie? Bo z tego co wiem to każdy świadomie podpisał umowę o pracę lub cywilnoprawna. Jak komuś się nie podoba praca w handlu to jaki problem jest zmienić? Sprzedaż detaliczna nie jest jedyną gałęzią w gospodarce naszego kraju.

0 0
ID:80036


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o ekspertyzie dotyczącej remontu hali OSiR

Remont hali sportowej kosztował prawie 10 milionów złotych. Kilka miesięcy po..

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..