Miliony złotych w marszałkowskim budżecie obywatelskim

Do podziału przez 28 Lokalnych Grup Działania jest 75 milionów złotych z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Maksymalna wsparcie to 150 tysięcy złotych - w przypadku projektu, którego efektem będzie znalezienie zatrudnienia lub 50 tysięcy w przypadku grantów zakładających wzrost efektywności społecznej.


W mijającym roku uruchomiono środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na różnego rodzaju formy aktywizacji lokalnych wspólnot oraz wspierania osób zagrożonych wykluczeniem, w których kluczem do sukcesu jest czynny udział mieszkańców i innych partnerów z sąsiedztwa. Wsparcie podzielone zostało w ramach konkursów na projekty grantowe – nabory wniosków ogłaszają Lokalne Grupy Działania. Uzyskane środki trafiają na organizację klubów samopomocy, świetlic środowiskowych, klubów młodzieżowych, działania liderów aktywności lokalnej, oraz projekty wspierające bezrobotnych w powrocie na rynek pracy.

Lokalne Grupy Działania to organizacje tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Ich cel to realizacja inicjatyw aktywizujących lokalne społeczności.  W województwie jest 28 takich partnerstw (lista). Działają w miastach i na obszarach wiejskich w ramach instrumentu ,,Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” (RLKS) i korzystają zarówno ze środków unijnych, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Kujawsko-Pomorskie jest jedynym polskim regionem, który realizuje RLKS w tak dużej skali.

Jednym z instrumentów, w które samorząd województwa wyposażył Lokalne Grupy Działania, jest wsparcie grantowe na realizację projektów ułatwiających społecznościom lokalnym integrację, aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców oraz rozwój przedsiębiorczości społecznej. To działania, które sfinansowane zostaną w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i które skierowane są zarówno do mieszkańców wsi, jak i wszystkich miast w województwie.

Wsparcie mogło trafić na trzy rodzaje przedsięwzięć: działania z zakresu aktywnej integracji o charakterze środowiskowym, działania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej oraz działania wspierające rozwój przedsiębiorczości społecznej. Większość LGD już zakończyła przyjmowanie wniosków. W pierwszym półroczu 2019 roku powinniśmy poznać beneficjentów konkursów.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Stanisław Wawrzonkoski nowym przewodniczącym radnych

Wczoraj odbyła się V Sesja Rady Miasta, podczas której radni wybrali nowego..

Włocławski ratusz będzie konsekwentnie walczył z hejtem

Po tragicznych wydarzenia w Gdańsku w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej..

Marszałek w rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej

Marszałek Piotr Całbecki został przedstawicielem Związku Województw RP w Komisji..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..