Wojewódzka debata na temat uchwały antysmogowej za nami

fot. Mikołaj Kuras

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się debata na temat założeń uchwały antysmogowej dla naszego województwa – nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.


Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Projekt uchwały zakłada:
- zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019 r.
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024 r.
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028 r.
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń, np. kominków, niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024 r.
4 komentarze

gość-89364

w kraju, gdzie jest masa węgla takie założenia? a kto wam kazał takie przyjąć? ue? hahaha, każdy kraj powinien korzystac z zasobów, które posiada. Co z tego że w komunistycznej unii zakażą, jak USA i Chiny walą tego 1000 razy tyle do atmosfery? Raczej komus zależy, żebyśmy nie byli samowystarczalni, tylko gaz kupowali. Najlepiej ten rosyjski co przez niemcy idzie. heheh Przejrzyjcie na oczy ludzie, ktoś nas w jajo robi z uśmiechem na ustach i za naszym przyzwoleniem.

0 0
ID:81338

gość-23428

To na pocz@tku trzeba zlikwidować węglowy MPEC, podłączyć miasto do ekologicznego, bezpyłowego gazu. Ciekawejak długo pociągną finansowo mieszkańcy bloków ogrzewanych teraz węglem oraz urząd miasta. Nakazuje się likwidować piece węglowe a nie daje się ich finansowej alternatywy. Dobrze jest siedzieć w tanim, węglowym ciepełku odrzucając myśl, że także mieszkańcy bloków oraz sam urząd przyczyniają się do trucia środowiska. Ciekawe czy ktokolwiek z blokowisk zgodziłby się stać ekologicznym mieszkańcem kosztem podwojenka swoich wydatków na ogrzewanie, a taki jest przelicznik za użytkowanie gazu, czy peletu. Bez jednorazowego kosztu nowej i stalacji niskotemperaturowej ( min 20 tyś). A te śmieszne dotacje po 4 tyś miasto powinno przeznaczyć na nasadzenia nowych drzew zamiast ośmieszać się tą jałmużną...

0 0
ID:81339

gość-15437

Ssory ale niech oni Polaków w d...e pocałują !!! Palimy tym na co nas stać pracując z a grosze w służbie zdrowia , my nie zarabiamy milionów jak te partyjne darmozjady -pierdzistolki z nadania partyjnego !!!

2 0
ID:81342

LALA20

@~gość-15437:

To całe towarzystwo, powinno wyjechać na sympozjum, do atrakcyjnej miejscowości - '' sympozja '' , odbywałyby się w godzinach
wieczorowo - nocnych, czyli - '' hulaj dusza, piekła nie ma '' - podatnik zapłaci.

P.S.
A potem, po '' sympozjum '', są wymówki małżeńskie - prasa napisze ,było zrozumienie tematu - było '' alles gut, alles kla ''.
Przykładowo - trzy dni po '' sympozjum '', pani Beatka pudruje '' kolorki '' pod oczętami, a pan Andrzejek, nie mieści się w drzwiach
swego mieszkania...................................................... .

P.S.
Nie lubiany przeze mnie Jan Pietrzak śpiewał - '' W Polskę idziemy, rodacy ''........................................................ .
Pytam, komu ten kit, zapraszam, kolejnych '' maratończyków ''na '' Goten strasse ''.

P.S.
Nadejdą czasy, w których nastąpi rekonstrukcja Colosseum, ale, na tej arenie, na '' najmądrzejszych '' będą czekały lwy.

P.S.
Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , Naturo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , zachowajmy lwy, zostało ich tylko 20.000. tyś. sztuk.

P.S.
Normalka, tradycja - '' kochać '' P.iS.- uary .
Pozdrawiam - Freiburg.

0 0
ID:81354


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..