Przeczytaj list z ZUS, sprawdź jaka czeka Cię emerytura

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą masową wysyłkę Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Wystarczy, że na koncie została zapisana, chociaż jedna składka emerytalna, by znaleźć się w gronie odbiorców listu.


Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane
o naszym koncie emerytalnym na 31 grudnia 2018 r. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Maksymalnie do końca sierpnia list trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W naszym regionie IOSKU trafi do około miliona osób.

Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dokument obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. W IOSKU znajdziemy również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Można, więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE).

Dodatkowo, wszyscy ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku ukończyli, co najmniej 35 lat otrzymają symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden zakłada, że będziemy pracować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odkładamy składek w ZUS. Warto pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz ze zmianą zarobków i podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Listy trafią do klientów ZUS najpóźniej do końca sierpnia. ZUS przypomina, że nie wszyscy otrzymają papierowy list. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, trafi on
w formie elektronicznej. Co niezwykle istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.
1 komentarz

gość-92307

Hmmm ... co to za system w którym co chwila prominentni przedstawiciele ZUS wypowiadając się w mediach informują (dezinformują?) że ,, tak naprawdę to do końca nie wiadomo jaką przyszły emeryt będzie miał emeryturę '' .
Co to za system w którym partyjni oszuści mogą bez zgody strony - przyszłego emeryta - podnieść wiek emerytalny KOBIETOM I ZRÓWNAĆ GO Z WIEKIEM MĘŻCZYZN . Dla kobiet było największe świństwo , dziadostwo i bezczelność ze strony partyjnych d...ówi oszustów którego nigdy nie wolno zapomnieć !!!
Jaka jest motywacja do płacenia składek skoro nie wiadomo na jaką zapracujemy emeryturę np przez 40 lat uczciwej pracy ?
Młodzi niech się nad tym zastanowią !!!

1 0
ID:81383


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..