Od 1 września wchodzi zakaz palenia węglem brunatnym

fot. Tymon Markowski

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, czyli nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.


Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe. Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków.

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane od 1 września 2019 roku (węgla brunatnego oraz paliw stałych z wykorzystanie tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%) oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Projekt uchwały, po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w czasie konsultacji społecznych, zakłada:
- zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019 r.
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024 r.
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028 r.
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń, np. kominków, niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024 r.
12 komentarzy

gość-54145

no ktoś tu ładnie na głowę fiknął. pasibrzuchom, którzy dzięki nam tam siedzą już się ładnie w głowkach pomieszało. komedia, normalnie komedia. KONIOWI MOŻECIE ZABRANIAĆ! czuje się jak w Korei, czy jakimś innym reżimie. Wy sie do roboty uczciwej weźcie, zamiast wymyślać takie bzdury! I co, może nagle mamy wszyscy zacząć palić gazem? A za co niby? Kogo poza utuczonymi za nasze pieniądze politykami na to stać? To się do kabaretu nadaje normalnie Oni nam zakazywać czegokolwiek będą - NALEŻY POGNAĆ TE TOWARZYSTWO PRZY KOLEJNYCH WYBORACH, A NA JESIENI WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI I NIE GŁOSOWAĆ NA TYCH, KTÓRZY ZA TYM STOJĄ. POKAŻMY TYM CWANIAKOM SIŁĘ, DOSYĆ TEGO. 

8 2
ID:81419

gość-67368

"nasi przedstawiciele" po raz kolejny przeciwko nam, pięknie. Panie Całbecki, a kto mi zapłaci za wymianę instalacji i pieca? Mnie nie stać na takie wydatki, nawet mi na węgiel brunatny nie starcza co roku. Co mam teraz zrobić? Dacie dofinansowanie 15%? hahahaha, co za jaja... należy opuścić te województwo jak najszybciej w takim razie, albo najlepiej kraj od razu. Pięknie działacie panowie, pięknie. Skandal to jest mało powiedziane.

5 1
ID:81420

gość-67369

Mieszkam w UK od kilkunastu lat. Tutaj nikt nie słyszał o takich bzdurach. Tu się żyje normalnie. Tu nikt nikomu niczego nie zabrania. Tu jest wolność, nie jak w tej zacofanej Polsce. Zapraszam do UK.

7 2
ID:81421

gość-14316

Od wielu wieków palono węglem i drzewem, ludzie żyli zdrowo a natura niczym nie była skażona. To nie opalanie węglem powoduje zanieczyszczenie powietrza lecz spaliny samochodowe, wszelkiego rodzaju maszyny latające, rakiety wysyłane w kosmos. W obecnym czasie jest przeogromna ilość samolotów kursujących nad nami . Nie zdajemy sobie sprawy ile one spalają paliwa.

10 1
ID:81423

gość-76894

komunistyczna unia wymyśliła kolejną durnotę, a nasi robią to, co im Niemcy każą. brawo. A sami emitują o wile więcej syfu

6 5
ID:81424

gość-76894

@~gość-14316: prawda? i jakoś przez tysiące lat smogu nie było. nagle się pojawił i nagle jest to wina naturalnego opału. No większej durnoty nie słyszałem jak żyję. Komu oni próbują to wmówić? Ale oni muszą udawać, że coś robią. Wychodzi na to, że we własnym kraju nam nic nie wolno, bo tu rządzi Bruksela. Jak kiedyś Moskwa...

5 2
ID:81425

gość-68730

a jak się ma do tego handel emisjami spalin? firmy płąca cięzkie miliony za to, żeby mogły sobie kopcić ile wlezie. Więc jak ten handel emisjami ma się do dbania o stan powietrza? To jest wałek, to jest po prostu czysty biznes, zwykły handel .Zaraz powstaną nowe podatki, nowe służby i nowe organy, nowe komisje i prezesy które będa tym zarządzać. I tyle jeśli chodzi o zadbanie o ziemię i powietrze - masz kase, zapłącisz i możesz kopcić. Oni nie chcą więc czytsego powietrza, oni po prostu wymyśłili sobie nowy biznes, za który zapłącimy my wszyscy. genialne.

4 1
ID:81426

gość-61100

Czy pan marszałek też jest kompetentny ustalić podatnikom jakość papieru toaletowqeo i jego dzienne zużycie ?
Gdzie są naukowe podstawy tych pseudonaukowych pomysłów podobnych do prostaowania bananow i ogórków ?

2 2
ID:81440

bOb

Bzdury!!! A nie prościej zabronić sprzedaży tego węgla brunatnego?

0 0
ID:81442

gość-28399

To czym teraz mam ogrzewać mieszkanie jak nie węglem może ktoś mi powie

0 0
ID:81453

LALA20


Apacze nadawali znaki dymne, i z tego powodu, zostali zamknięci w rezerwatach.

P.S.
Żart, mam wielki szacunek dla Apaczów, i Indian amerykańskich - wiele wiem, na temat ich historii.

0 0
ID:81456

gość-10177

@~gość-76894: problem smogu był cały czas po prostu się o tym nie mówiło

0 1
ID:82202


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..