Miliony złotych na wzmocnienie potencjału województwa

fot. Andrzej Goiński

Zarząd naszego województwa przyznał dotacje, które mają przywrócić blask turystycznym symbolom regionu. Środki pozwolą między innymi na remont Tężni nr 3 w Ciechocinku i utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w Wieńcu.


Dotacje na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa to całkowicie nowa dziedzina wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o wykorzystanie i rozwój specyficznych potencjałów wynikających z uwarunkowań i zasobów przyrodniczych, przestrzennych czy kulturowych regionu. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Wsparcie ma pomóc w tworzeniu trwałych miejsc pracy oraz wzmacniać znaczenie społeczno-gospodarcze średniej wielkości miast.

W pierwszym konkursie zarząd województwo wyłonił pięć przedsięwzięć, na które przekaże dofinansowanie. Kolejne dwa konkursy zostaną rozstrzygnięte w najbliższym czasie:

- 15 milionów złotych pozwoli na remont ciechocińskich tężni, będących unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki. Niezbędne prace modernizacyjno-remontowe powstrzymają  proces degradacji obiektu i pozwolą na wyeksponowanie jego cech historycznych i architektonicznych. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie także zagospodarowanie terenu wokół tężni. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mieszkańcy naszego województwa, turyści, kuracjusze oraz lokalni przedsiębiorcy. Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym roku. Całość inwestycji kosztować będzie 21,6 milionów złotych.

- 15 milionów złotych trafiło także na utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Wieńcu (gmina Brześć Kujawski). Przedsięwzięcie w imieniu samorządu województwa prowadzić będzie Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Prace związane z remontem, przebudową i modernizacją budynku pałacu, starego dworu i kordegardy oraz z zagospodarowaniem infrastruktury wokół pałacu ruszą w lipcu.

- Samorząd Województwa wsparł również rozbudowę dawnego budynku kinoteatru Grunwald usytuowanego przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Obiekt, jako siedziba Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego pomieści dużą scenę z nowoczesnym mechanizmem sceny obrotowej i obrotową widownią. Znajdą tu też miejsce zaplecza techniczne i zaplecze administracyjne instytucji. Całość kosztować będzie blisko 22 miliony złotych.

- Dofinansowanie trafiło także na pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego teatru, funkcjonującego nad Starym Kanałem Bydgoskim w latach 1882-1910. Obiekt zostanie odnowiony, a w jego wnętrzu powstanie miejsce stwarzające warunki do rozwoju twórczości artystycznej, zainteresowań i talentów oraz aktywizacji lokalnej społeczności.

- Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie również dostosowanie grudziądzkich spichlerzy, będących perełkami architektury na skalę europejską, do pełnienia funkcji kulturalnych. W ich wnętrzu powstanie Muzeum Chleba, w którym znajdą się stałe wystawy tematyczne wykorzystujące interaktywne, nowoczesne zdobycze techniki wizualnej. W pomieszczeniach wygospodarowane zostanie także miejsce dla kawiarenki, sklepiku promującego produkty pochodzenia zbożowego , sklepiku z pamiątkami oraz części edukacyjnej z małą salą kinową.  
1 komentarz

gość-15989

Jak wieść gminna z Bydgoszczy niesie ktoś pachnący czosnkiem jest zainteresowany prywatyzacją państwowych tężni i terenu dawnego basenu solankowego (zdewastowanego!!!!) -czyżby to był wkład przedprywatyzacyjny ?

1 1
ID:81473


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA