Otwarty list mieszkańca do władz

Szanowni Państwo! Każda kampania wyborcza zaczyna się zaraz następnego dnia po wyborach. My wyborcy powinniśmy mieć możliwość konfrontowania obietnic wyborczych z rzeczywistymi działaniami naszych wybrańców, aby mieć jasny pogląd w przypadku kiedy ktoś będzie powtórnie kandydował. Wtedy nikt ponownie nie będzie glosował na kogoś, kto zawiódł jego zaufanie. Stąd istnieje konieczność, a jest to ustawowym obowiązkiem w przypadkach jawnego głosowania, informowania społeczeństwa o tym kto jak głosował. Niestety, moja kolejna obywatelska interpelacja, nie została zgłoszona w punkcie interpelacje na ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 30 czerwca br. Czyżby rajcy bali się jawności? Dlatego postanowiłem przedstawić ją adresatom i mieszkańcom w ten sposób.

I N T E R P E L A C J A


Panie Przewodniczący,
Panowie Prezydenci,
Szanowni Państwo!


Korzystając z prawa, jakie daje mi artykuł 23 ustęp 1 Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dziennik Ustaw Rok 2001 Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, niniejszym zgłaszam kilka krytycznych uwag o działalności włocławskiego samorządu. Ktoś zapyta, dlaczego w ten sposób? Odpowiedź krótka i prosta. Osobiście przekonałem się, ze pisanie do Rady Miasta to tak jak wrzucanie czegoś do dziurawego worka. Na konkretną, rzeczową i w terminie odpowiedź nie ma co liczyć.

Przypominam szanownym radnym artykuł 23a ustawy. Jest to tekst ślubowania radnego:
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

Niestety, nie zawsze to dobro gminy i jej mieszkańców jest Waszym nadrzędnym celem. Wystarczy posłuchać wypowiedzi na sesjach i obserwować głosowania; to są polityczne rozgrywki partyjne, tworzenie koalicji i koalicyjek, rozgrywanie interesów przez polityczne partie i ich liderów. Szczególnie żałosne są wystąpienia radnych na partyjnych konferencjach prasowych, organizowanych przez politycznych liderów (parlamentarzystów z PO i PiS) oraz działaczy WWS, których głównym i jedynym celem są zawody, kto bardziej opluje prezydenta. Ewentualnie dochodzi jeszcze problem, kto więcej robił dla miasta. Nas, mieszkańców miasta, nie interesuje, kto i ile robił, tylko, kto i co zrobił?

I tu pojawia się problem drugi. Artykuł 11b ustęp 2 ustawy brzmi:
„2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.”
Jak wygląda ta jawność w wykonaniu włocławskiej rady? Stan na dzień wczorajszy (29 czerwca 2008). Protokół z ostatniej, XVII sesji z dnia 28 kwietnia, pojawił się na stronie internetowej BIP z dość dużym opóźnieniem. Natomiast treść podjętych uchwał kończy się na uchwale nr 18 podjętej na XV sesji w dniu 18 marca br. I to ma być realna informacja? My nie takiej informacji chcemy. My chcemy wiedzieć jak głosują poszczególni radni? Który jest za treścią uchwały a który jest przeciw? Dlatego nie wystarcza zapis w protokole ilu było za, ilu przeciw. Przecież to się liczy do opinii radnego w przypadku ponownego kandydowania. Na jakiej podstawie mamy wybrać, na kogo oddać głos? Na podstawie obietnic w kampanii wyborczej? Przecież to żarty.
Pod każdą uchwałą domagamy się, skoro to są głosowania jawne, wyników z nazwiskami. I to jest zgodne z ogólnopolską akcją „Masz głos, masz wybór” prowadzoną przez Fundację im. Stefana Batorego.

I jeszcze króciutko małe wyjaśnienie. Kilkanaście dni temu Stowarzyszenie Obywateli „Projekt Włocławek” (taka apolityczna ściema Platformy Obywatelskiej) zamieściło list Dyrektora Fundacji im. Stefana Batorego do Prezydenta Pałuckiego. Co prawda PO tym „strzeliło sobie w stopę”, co wynika z treści listu. Nie dość, że zmanipulowano wprowadzenie do listu, to jeszcze chce się obarczyć prezydenta winą za brak kontaktu i współpracy między mieszkańcami a wybranym przez nich samorządem. To do obowiązków radnych należą kontakty z mieszkańcami, organizowanie otwartych debat z udziałem władz samorządowych, czyli cała dwustronna komunikacja między mieszkańcami a władzą. A uczestnicy akcji „Masz głos, masz wybór” mają za zadanie ułatwić pokonanie bariery między mieszkańcami a władzami samorządowymi.

Z poważaniem
obywatel miasta Włocławek
Dionizy
11 komentarzy

Mark

no prosze widze ze ktos napisał cos do wladz i zna sie na tym - niezle. to mozna wyslac do redakcji jakis artykul czy list i oni to umieszcza? ciekawe !

0 0
ID:1697

maciek

co za bzdura

0 0
ID:1698

też obywatel

Po raz pierwszy ktoś ma odpowiadać na anonim. A gdzie wysłać odpowiedź? To zwykłe bicie piany, w odcieniu kiepskiej polityki spod znaku "listów otwartych do kogo się tylko da" nadawanych regularnie przez Krzysztofa Kukuckiego.

0 0
ID:1699

socjolog

pisanie listów otwartych jest uzasadnione, lecz niestety w naszym społeczeństwie mało skuteczne. Opinia publiczna ma prawo wiedzieć jakie będą dalsze losy jej gminy, powiatu, czy państwa. Szkoda tylko, że władze niechętnie ustosunkowują się do pytań, protestów i skarg wnoszonych przez suwerena. Ktoś, kto choć trochę interesuje się losami kraju ma prawo o tym wiedzieć. Śledzę uważnie postępowania m.in Kukuckiego i z przykrością muszę stwierdzić, że chyba tylko Władysław Skrzypek odpowiadał na jego listy otwarte (z resztą nie na wszystkie). Ale to nam-wybotcom doje tylko obraz komu nie są obojętne losy miasta i kto serio traktuje vox populi

0 0
ID:1701

Dionizy

Kilka słów wyjaśnienia. List to tutaj jest tylko formą, a treścią Interpelacja. Nie oczekuję żadnej odpowiedzi na piśmie tylko zmian w traktowaniu nas, mieszkańców-wyborców. Przeczytałem sporo wypowiedzi mieszkańców, w których sygnalizowali swoje oczekiwania od radnych. Zebrałem to razem, dodałem do tego normy prawne i tyle. Informacja o tym, jak który radny głosuje przy podejmowaniu poszczególnych uchwał jest niezbędna dla oceny jego pracy i zaangażowania. Jak zostanie oceniony, to już jest indywidualna sprawa każdego wyborcy. Istotne jest tutaj również to, aby przypomnieć radnym, iż obowiązują ich pewne zasady nakazane prawem a jednocześnie poinformowanie o tym mieszkańców Włocławka. Radni nie mogą być wyizolowani ze społeczeństwa i tworzyć zamknięte kółko wzajemnej adoracji, jak to gdzieś przeczytałem. Chociaż z tą adoracją ostatnio coś nie za bardzo.
Odpowiedź to damy my w najbliższych wyborach.

0 0
ID:1703

też obywatel

Aha, radny z SLD - dobry, inny radny - zły (poza konkurencją jest prezydent z SLD - wspaniały!). Dionizy - mądry, ludzie - niedouczeni. Czyli tak jak napisałem wcześniej - polityczne bicie piany na zlecenie partyjne.

0 0
ID:1705

rysiek

Czepiacie sie Dionizego a gosciu ma duzo racji!
nie chodzi o sympatie partyjne tylko o funkcjonowanie calej rady.te same nazwiska od lat,niektorzy znalezli niezly sposob na dorabianie sie, a miasto stoi w miejscu jak stalo!

0 0
ID:1707

też obywatel

To jest czepianie? Przeczytaj jego inne posty, praktycznie do każdego tematu i zawsze jednostronnie popierające SLD. To nazywasz dyskusją? To zwykłe politykowanie. Kto normalny ma czas i ochotę, żeby do każdego tematu pisać komentarz długości artykułu?

0 0
ID:1708

tez obywatel

Emeryci i bezrobotni. A zresztą niejednemu psu Burek a krowie Łaciata.

0 0
ID:1713

rysiek

jak na razie to widze JEDEN komentarz rzeczowy Dionizego a Twoje cztery,w ktorych spierasz sie bez sensu o SLD.mam gdzies czy to czarni czy biali.we Wloclawku jest wystarczajaco duzo "pajacow" politycznych zarowno z SLD jak i PO i PIS.ja chce normalnej rady a nie karierowiczow ktorzy ukrecaja interesy na boku korzystajac z mozliwosci wplywu na ustawodawstwo...

0 0
ID:1716

kenaj

Swięta racja z tym głosowaniem!Interesuje to wyborców wszystkich opcji.(działaczy pewno mniej).A materiąly w internecie powinny być aktualne.Tyle i aż tyle.

0 0
ID:1718


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA