Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Tegoroczna 27. edycja EDD w naszym kraju odbywa się pod hasłem „Polski
splot”, które nawiązuje do niełatwego procesu odbudowy państwa polskiego z ziem funkcjonujących w trzech rozbiorach. Jako regionalny motyw
przewodni wybraliśmy architekturę dwudziestolecia międzywojennego.
Dlatego chociażby inauguracja obędzie się w budynku Urzędu
Marszałkowskiego, powstałym w latach 1927-1932.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy i najważniejszy społeczny projekt edukacyjny o ogólnoeuropejskim zasięgu. Służy przede wszystkim promowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego, wspiera budowanie regionalnych tożsamości w oparciu o lokalną spuściznę kulturową. Pomagają w tym szeroko otwarte drzwi instytucji kultury i ogólnodostępne wydarzenia – napisał w okolicznościowym wydawnictwie marszałek Piotr Całbecki.
Regionalne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w Toruniu, Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim. Górsku, Grudziądzu, Grucie, Inowrocławiu, Lubostroniu, Łochowie, Pile-Młyn, Solcu Kujawskim, Strzelnie, Skępem, Wąbrzeźnie i Włocławku. Wśród proponowanych imprez są zwiedzanie Inowrocławia śladami architektury modernistycznej, festiwal historii jedzenia w Lubrańcu, spływa kajakowy Kanałem Noteckim splatającym europejskie drogi wodne, weekend z zabytkami techniki w Górniczej Wiosce w Pile, wystawa na temat materialnego dziedzictwa Skępego, spacer historyczny po Wąbrzeźnie.
Wszystkie wydarzenia są opisane w informatorze EDD (kliknij).
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.