XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie

fot. Andrzej Goiński

W sobotę rozpoczyna się XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej problematyce. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączą wątki tematyczne z poprzednich edycji. 


Na festynowej scenie będzie można zobaczyć wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Goście wydarzenia wysłuchają opowieści nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznamy też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.

Odwiedzić będzie można również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym prezentowane będą ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii. Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Organizatorzy zaprezentują pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – będzie można przekonać się samemu, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Będzie również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów.

Przed nami jubileuszowa, 25. edycja biskupińskiego Festynu Archeologicznego. Jest to okazja do pewnych podsumowań, a one wypadają znakomicie. Niezwykle atrakcyjny format festynów sprawił, że w dotychczasowych jego odsłonach wzięły udział setki tysięcy turystów, nie tylko z naszego kraju. Co roku organizatorzy przygotowują inny temat przewodni, który za każdym razem łączy interesującą formę popularnonaukowej zabawy z wiedzą o historii. W tym roku nie będzie inaczej, a nawet więcej, bo z okazji jubileuszu zobaczymy najciekawsze wątki z poprzednich lat - mówi marszałek Piotr Całbecki

Uczestnicy odbędą także podróż do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski. Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.

Jubileuszowa edycja Festynu Archeologicznego odbędzie się w dniach 14-22 września. Muzeum czekać będzie na turystów od 10 do 17 a w weekendy do 18. Bilety w cenie 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), oraz promocyjne bilety rodzinne, dostępne są na stronie internetowej www.biskupin.pl oraz w kasie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej muzeum.
1 komentarz

LALA20


Co do korzeni Piastów, trzeba m.in. sięgać ku Danii - poniekąd, trzeba zaznajomić się ze '' Starą baśnią ''.
Pierwszą kobietą, z rodu Piastów, która zapoczątkowała rud Habsburgów, była............................................................. .?

0 0
ID:81909


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..