Od stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2600 zł

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 2600 złotych, a stawka godzinowa wyniesie 17 złotych.


Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych. To 350 złotych więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2250 złotych), co oznacza wzrost o 15,6 proc. Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą rząd postanowił o ustaleniu płacy minimalnej na jeszcze wyższym poziomie, właśnie 2600 złotych.

Powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 17 złotych.
Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa - Od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie o 850 zł.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według Ministerstwa Finansów przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w przyszłym roku wyniesie 5227 zł i będzie o 6 proc. wyższe niż przeciętne pensje (prognozowane przez MF) w 2019 roku.  

Podwyższenie wysokości płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które dotyczą minimalnych wynagrodzeń, a które wejdą w życie w przyszłym roku. W 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Od stycznia do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy.
16 komentarzy

gość-37606

Ustawą trzeba jeszcze ustalić ,że wszyscy od nowego roku będą zdrowi i dlatego zlikwidowano już 69 szpitali a reszta na potem. A debile finasowo - gospodarcze łykają ten kit i co najgorsze pójdą głosować. Apel do Myślących - trzeba iść na wybory bo lenie i dziecioroby znów Was przegłosują!

25 1
ID:81923

gość-82319

@~gość-37606: nooo i wróca znani złodzieje z platformy ze skompromitowanymi tuskiem i schetyną na czele i będzie cudownie. Ci którzy nie spełnili ani jednej obietnicy wyborczej przez 8 lat, ci pogrążeni w korupcji i aferach wrócą i stworzą krainę mlekiem i miodem płynącą. hahahha, niektórzy są tak głupi, że wcale mi ich nie żal. Tamci już byli i było duuuuużo gorzej, nikt nie chce powrotów do najgorszego dziadostwa po 89 roku. Może jedynie nauczyciele, bo liczą na to, że będą mieli podwyżki i nadal będą niewiele pracować. Uwierz mi jeden z drugim, pisiory wygrają, żebyście się tam zes..li Dlaczego? Bo pokazali, że nie trzeba tylko kraść, że można jednak się podzielić z narodem. I nikt nie będzie chciał powtórki z rozrywki. Jak na to liczysz jeden z drugim, to nie masz mózgu. Poznaje kolegę (jaruś to ty?) - to ten słynny troll ubliżający każdemu, kto ma inne zdanie od niego. Widać po sposobie pisania. Zgiń forumowy pajacyku, nikogo nie obchodzą Twoje frustracje. Chcesz żeby było Ci lepiej? Zacznij pracować. Dużo, ciężko i uczciwie, a zarobisz w końcu. Zostaw tą swoją urojoną nienawiść, zostaw ten internecik i weź się w końcu do pracy. 

4 23
ID:81928

gość-65737

@~gość-37606: oszołomie, nie na temat ten twój komentarz, kiedyś już pisałem - WYPOWIADAMY SIĘ NA TEMAT. Załóż swoją stronę i pisz sobie tam te swoje brednie. Komentarze pod artykułem odnośnie słusznie zwiększanej pensji minimalnej, powinny dotyczyć tegoż tematu, a nie Twoich bredni w kółko powtarzanych. Ale rozumiem, że to może być dla ciebie za trudne wszak by wypowiadać ię na temat, trzeba czytać ze zrozumieniem i być choć odrobinę inteligentnym. A tu jest klepanie w kółko tego samego gdzie się da. De...l do potęgi.

2 19
ID:81929

gość-37606

@~gość-65737: Panie inteligent , pisanie dużymi wołami to u waści skok inteligencji czy pan masz większą rację symulując krzyk ? Człowiek inteligentny wie ,że spraw typu " płaca minimalna " nie da się załatwić ustwowo i o tym jest mój wpis. Jeżeli taki inteligent jak TY ( krzyknąłem z szacunku ) nie pojmuje podstaw logicznego myślenia to mojego apelu do Myślących nie załapie co udowodniłeś swoim wpisem. Z reakcji ( tak gwałtownej ) wynika ,że jesteś leniem, a do tych dwóch zadań inteligencja jest zbędna a wystarcza jedynie na bycie elektoratem "dobrej zmiany " . Jeżeli nie widzisz związku w obiecywaniu swoim tępym wyborcą bajek o płacy minimalnej a likwidacją w tym samym czasie szpitali to oznacza ,ze napisałem właśnie o takich jak Ty łykaczach kitu i potwierdziłeś moją rację.

22 1
ID:81931

gość-78668

@~gość-65737: @~gość-82319: A Wy na temat bredzicie ? To może Waszą logiką pojedziemy; napiszcie do Kurdupello Ekonomi niech się nie ogranicza , "włancza karkurator " i nie w złotych tylko od razu 4000 Euro płacę minimalną zrobi i nie trzeba będzie Niemców gonić tylko oni nas. Oświata leży to niech ustawą podwoją sale w szkołach, dzieci się mało rodzi to ustawą każdego noworodka podwójnie policzyć i dzietność załatwiona, brakuje lekarzy i pielęgniarek to chorych ozdrowić ustawą , w sądach kolejki coraz dłuższe to ustawę walnąć : każdy z PISu ma zawsze rację i kolejki znikają i partia się rozrasta, itd . PIS w dwa dni obrad mogą nas od razu do Norwegii wyrównać , po co się ograniczać jak tacy jak Wy ( inteligenci ) ich wybiorą to już niech tę inteligencję wykorzystają do dna.Aż się nie mogę doczekać tych wspaniałości .

21 0
ID:81932

gość-68667

zgadzam się, zdecydowanie agitacja polityczna. nic więcej.

2 19
ID:81933

gość-78668

@~gość-68667: To też agitacja ?
" PiS chce zlikwidować opłatę, której od dawna nie ma!
Podobnie postąpimy z opłatami skarbowymi, proponując ich obniżenie lub likwidację, m.in. opłaty za dowód osobisty” – czytamy w programie PiS".
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/wpadka-w-programie-pis-chca-zniesc-oplate-za-dowod-osobisty-ktora-nie-obowiazuje-juz/ztzk4lg
PIS to ma rozmach - realizacja obietnic w dniu wydrukowania . Fakt , inteligencją dorównują swoim wyborcom. Powinni jeszcze obiecać tlen w powietrzu i jesień po lecie a Wy to łyknąć i klaskać z zachwytem jacy szczodrzy.

22 0
ID:81934

gość-68667

@~gość-78668: oczywiście, ze agitacja, od pół roku walisz tylko w jedną partię nie widząc potknięć innych, w tym swoich ukochanych peowców. to agitacja w najczystszym wydaniu. Dzisiaj usłyszałem, że pis chce znieść immunitet posłów, senatorów i sędziów, tak, by mogli być pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstw. Brawo pis, oby wam się udało ruszyć kastę nietykalnych polityków i sedzioprokuratorów z czasów prlu. brawo, brawo, brawo. Idziemy ku normalności. Sądzić, rozliczać i wsadzać po kolei, każdego, kto jest na bakier z prawem. Dosyć świętych krów. Kończę dyskusję z płatnym internetowym trollem dokonującym wpisów na zlecenie opozycji. Ty nie masz nic mądrego do powiedzenia (jak zwykle) ty wyszukujesz wszystko na jedną partię, bardzo wybiórczo i bardzo jednostronnie. Ludzie inteligentni potrafią myśleć, a nie wklejać linki z niemieckich polskojęzycznych mediów (zagraniczne media to ponad 90% w kraju, wiedziałeś mądralo? chyba nie sądzisz, że im zależy na dobru Polski, co?), którym nie pasuje obecny stan rzeczy. Oni chcą realizacji niemieckiej racji stanu, jak było za po (tuck dostał posadę za sukcesy na tym polu). Żegnam. Do ciebie i tak nic nie dotrze, Ty wiesz swoje (czyżby nauczyciel jarek?) i koniec.

0 18
ID:81935

gość-68667

brawo pis, jedyna partia, która ukróca dziadostwo cwaniaków przedsiębiorców, rozlicza miliardowe wałki na vacie, daje coś mieszkańcom kraju, którzy się na to zrzucają oraz dbają o naród, podnosząc pensję. brawo. Przedsiębiorcy? a co? 4 luksusowe auta i kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie to mało? No to na Ukraine albo na Białoruś interesy robić. Nawet w Holandii piszą i narzekają, że Polacy nie chcą już tam robić za marne grosze bo jak napisał holenderski dziennik "Polska jest już bogata i szybko się bogaci". Walka o godne życie trwa, a jak komuś nie pasuje to do Holandii. Tam jest dużo pracy, Może nauczyciele wyjadą? tak im tu źle, bo muszą pracować... Dosyć wyzysku narodu Polskiego, dosyć złodziejstwa i dosyć dziadostwa. Od kilku lat idziemy ku normalności i Europa to widzi. Tylko płatne trolle opozycji nie widzą. Ale to już inna historia. Nikogo nie obchodzi wasz jazgot, za to wszystkich obchodzi wzrost poziomu życia, który od kilku lat się dokonuje. Już oplułeś monitor i się ciskasz? hahah, trudno, takie życie nieudaczników od internetowych wpisów. Zacznij uczciwie, ciężko i efektywnie pracować, a obiecuje ci, że będziesz miał lepiej.Dodam tylko, że w szpitalach za po było gorzej, wiem po sobie. W ogóle śmieszy mnie zrzucanie winy na tych co rządzą 1 kadencje nie patrząć na to, kto zaczął te dziadostwo. Spójrz na swoich liberałów i komuchów, którzy stworzyli podwaliny tego chorego systemu. Naprawianie troche potrwa - tamci niszczyli 25 lat, nie da się naprawić w cztery. Proste i logiczne, ale dla inteligentnych ludzi, a nie pieniaczy z sieci, którzy nie mają życia poza internecikiem. A jakby systemowo nie podnosili pensji, to te złodzieje nadal by nam płacili po 1500 na miesiąc, więc jak historia pokazuje, to jedyna droga jak na razie, Inaczej się na razie nie da w tym kraju opanowanym przez wiecznie nienażartych liberałów przedsiębiorców i resztę złodziejstwa. Jakby traktowali pracownika z szacunkiem, nie byłoby to potrzebne. Czekam na kolejny ruch, czyli zmiana prawa pracy, zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie wyzysku, powrót do np. szkodliwego, zapłaty za system wielozmianowy i wielu wielu innych itp. To będzie płacz, bo nie będzie można 3go domu wystawić... brawo!

2 20
ID:81936

gość-68667

@~gość-68667: a, i popieram stanowczo brak akceptacji dla terroru lgbt, dewianci nie będą skrzywiać naszych dzieci (przypominam, że odbyt służy do wypróżniania, tak jesteśmy stworzeni), nie będą latać na golasa po ulicach i nie będą tu rządzić. Popatrz mądralo, co się stało po felietonie jednego z pracowników UMK. FELIETONU, PRYWATNEGO. Terror lgbt już się dokonuje, zamykają nam usta i robią co chcą. Dosyć tego, nie można pozwolić na to, żeby nie można było po swojemu myśleć, żeby nie można było mówić głośno, żeby oni decydowali co wolno, a czego nie. Nie wiem jak tępym trzeba być, żeby tego nie widzieć. Inna sprawa - przybysze z Afryki. Ty płaczesz o 500+? A czy ty wiesz, że Twój kochany tusk chciał sprowadzić ich tu dziesiątki tysięcy i płacić im po TRZY TYSIĄCE na miesiąc ze środków samorządowych ZA NIC? Ty nie masz mózgu człowieku, ty jesteś zaślepiony i po prostu ograniczony.

3 22
ID:81937

gość-78668

@~gość-68667: Śmiesznota jesteś , wierzysz że sobie zabiorą immunitet ? Naprawiają ostatnie 25 lat komunistycznym PRLowskim prokuratorem stanu wojennego Piotrowiczem ? Czy Ty to na poważnie ? Umowy śmieciowe były i będą i to PIS sankcjonuje. Trzeci dom kto wystawia , czemu Morawiecki z PISem nie chcą ujawnić majątku rodziny ( żon ) bo walczą o takich bidoków jak Ty ? Śmiesznota z Ciebie jak w te idiotyzmy dla pospólstwa wierzysz. Prawo pracy zmienią ? Nie rozmieszaj !
Co Ty masz z tymi wołami ? Czemu jak jakieś brednie snujesz to wielkimi literami piszesz ? Ktoś kto takie idiotyzmy wypisuje jak Ty to świadczy ,że ma mózg ? Wróć na TVPinfo , tam mózgowców co niemiara więc dla takich jak Ty " myślicieli " miejsce idealne.
Nazwiska piszemy z wielkiej litery a ktoś taki Jak Ty ma się za posiadacza mózgu ( myślącego ) a zachowuje się jak chamek pisząc z małej to argument świadczący jak małym , ograniczonym człowieczkiem jesteś i nic poza tym !
do siebie już nawet piszesz :
gość-68667 • 15 godzin temu
@~gość-68667: a, i popieram stanowczo...
To pewnie ten Twój mózg znalazł kogoś kto zrozumie te "mundrości ". Ale żeby do siebie napisać : "Ty nie masz mózgu człowieku, ty jesteś zaślepiony i po prostu ograniczony. " to majstersztyk samooceny i Twój psycholog się załamie jak się dowie.

21 0
ID:81938

gość-68985

Zadziwiające jaki głośny kwik podnieśli ci co od lat żerują na polskim pracowniku płacąc mu najniższą krajową , co może być powodem tego kwiku ? Obawa przed brakiem obiektów wyzysku ?

0 15
ID:81940

gość-78668

@~gość-68985: Kto żeruje ? Fryzjer , szewc, kioskarz Ruchu, kawiarenka , cukiernia, piekarnia, sklepik osiedlowy, firma sprzątająca 3 osobowa , warsztat samochodowy, itd ? To są ci krwiopijcy ? To oni płacą na nierobów i dzieciorobów a Ty pojęcia nie masz jak funkcjonuje mały biznes a bredzisz o firmach typu Orlen gdzie twoi z "dobrej zmiany " biorą kasę a pracownikom dają ochłapy przy miliadrowych zyskach. Poczytaj sobie Folwark Zwierzęcy Orwella - tam rządzi Napoleon specjalista od kwików i wyzysku takich jak Ty. Obecnie dokładnie to samo robi nasz napoleonek Jarosław , poczytaj i porównaj a może coś zrozumiesz .

17 0
ID:81941

gość-47953

@~gość-78668: a moze jednak ci ,,biznesmeni''co placa na stole i pod stolem czuja się zagrożeni ? A co z tymi biedakami będzie jak zostanie wprowadzone minimum socjalne wzorem bratnich Niemiec ?

0 13
ID:81944

gość-78668

@~gość-47953: Wróć z tej Orwellowskiej " dobrej zmiany " do rzeczywistości. Przestań powtarzać bajduły z TVPinfo i Dziennika TVP i poczytaj jak działa płaca minimalna i na co ma wpływ jej gwałtowny wzrost. Czemu nie podniosą kwoty wolnej od podatku dla wszystkich a minimalną chcą podnieść bo oni jej nie zapłacą ? pomyśl i nie klep po innych oszołomach.

12 0
ID:81947

gość-34444

@~gość-47953: Co ma socjal ( zasiłek ) wspólnego z płacą minimalną ? Czy to w Niemczech czy gdziekolwiek ? Poczytaj zanim się ośmieszysz : https://dojczland.info/placa-minimalna-w-niemczech/ , wcale nie jest tak kolorowo jak Ci się wydaje.

11 0
ID:81952


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..