Polacy mądrze korzystają ze świadczenia rodzinnego 500+

Przed wprowadzeniem programu „Rodzina 500+” w mediach słychać było wiele pogardliwych głosów sugerujących, że Polacy będą wydawać otrzymane pieniądze niewłaściwie. Jak jest w rzeczywistości? Czy Polacy wydają te pieniądze z głową?


Zarówno media, jak i politycy przeciwni wprowadzeniu programu „Rodzina 500+”, przekonywali, że Polacy z całą pewnością będą marnotrawić pieniądze ze świadczenia wychowawczego – wydadzą je na własne potrzeby, nierzadko na alkohol czy inne używki.

To nie tylko wyraz pogardy dla rodzin z dziećmi, ale też nieznajomość sytuacji i potrzeb zwykłych ludzi. Do niedawna grupą najbardziej zagrożoną ubóstwem były rodziny wielodzietne – i wcale nie były to rodziny patologiczne, jak twierdzili niektórzy. Dzisiaj, po przeszło trzech latach działania programu, bieda nie ma już twarzy dziecka i to jeden z największych sukcesów „Rodziny 500+” – komentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Statystyki potwierdzają, że w narracji przeciwników programu nie ma wiele prawdy. Jak wyjaśnia szefowa MRPiPS, świadczenie wychowawcze nie jest czymś, co można stracić ze względu na niewłaściwe wydatkowanie środków.
W przypadku marnotrawienia wypłacanego świadczenia lub wydatkowania go niezgodnie z przeznaczeniem, stosowany mechanizm przekazywania należnego danej osobie świadczenia właśnie w formie rzeczowej lub opłacania usług – tłumaczy minister - W czerwcu, czyli przed rozszerzeniem programu na każde dziecko, w formie rzeczowej lub opłacania usług przekazano 1760 świadczeń. To 0,047 proc. wszystkich wypłaconych świadczeń. W sierpniu 2019 r. takich świadczeń było 1 765, co stanowiło 0,026 proc. wszystkich wypłaconych świadczeń. Są to przypadki naprawdę marginalne.

Oznacza to, że rodzice nie dostają pieniędzy na konto, a równowartość 500 zł na jedno dziecko przekazywana jest im w inny sposób.

Nasze dane jasno pokazują, że zdecydowana większość Polaków, niemal wszyscy otrzymujący świadczenie, dobrze wiedzą, jak korzystać z tych pieniędzy. Znają swoje dzieci, ich potrzeby. Zajęcia pozalekcyjne, nauka języków obcych, odłożenie pieniędzy na przyszłość dziecka, w dalszej kolejności wspólne wakacje i wycieczki szkolne – na to najczęściej przeznaczane są dodatkowe środki. Nie mam wątpliwości – Polacy mądrze korzystają z „500+” – kwituje minister Bożena Borys-Szopa.

7 komentarzy

gość-62682

oczywiście, tylko rządowi złodzieje oderwani od koryta twierdzą inaczej. Mają jedyny argument - patologia. A to jak się okazuje tylko nikły procent i margines biorących świadczenie Brawo rząd. W końcu coś dla normalnych ludzi. Pieniądze państwowe są nie tylko na partie polityczne, szkolenia, fundacje i organizacje pozarządowe. W całym zalewie wydatków można jak widać wesprzeć polską rodzinę. Zobaczcie lepiej ile idzie na to, o czym wyżej wspomniałem.

1 7
ID:81965

gość-62267

@~gość-62682: już dawno w tv (nawet w tvn) mówili, że patologia to zalewie kilka procent, a reszta jest świetnie spożytkowana. Teraz oczywiście w okolicach wyborów będą wymyślać, ale fakty są takie właśnie a nie inne.

6 1
ID:81966

LALA20

@~gość-62682: @~gość-62267:

Jaskiniowcy, m.in., ludzie kultury '' magdaleńskiej '' - { jaskinie południowo - zach. Francji }, samodzielnie dbali o swe potomstwo.

P.S.
Przyjemności w alkowie = konsekwencje ekonomiczne i wychowawcze, własnym sumptem.

P.S.
Mam Wielki Szacunek historyczny dla '' Dzieci Zamojszczyzny '', we współczesnej '' produkcji '' , nie brałem udziału!!!!!!!!!!!!!!!!!! .

5 0
ID:81969

gość-11368

@~gość-62682:Szkoda tylko ,że do baranków " dojnej zmiany " nie docierają takie informacje bo TVPropaganda o tym nie wspomina :
" W Polsce wzrosło skrajne ubóstwo. Najnowsze dane GUS
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/w-polsce-wzroslo-skrajne-ubostwo-najnowsze-dane-gus/pcsqevp
Polacy to nie tylko dzieci a wszyscy podobno mają korzystać z "dojnej zmiany " więc Twoja euforia jest spowodowana niewiedzą i zaślepieniem pisuarowego oszukanego elektoratu bezmyślnych klakierów.

7 0
ID:81970

LALA20


W 1945 r. w Hamburgu, wojska amerykańskie, znalazły '' Dzieci Zamojszczyzny '' - 5.000. dzieci............................................. .

1 0
ID:81975

gość-51120

Rozbawily mnie słowa nnister: "odlozenie pieniędzy na przyszłość dziecka". A jaki to jest procent wśród beneficjentów 500+? Ogólnie wiadomo, że odkładaja najbogatsi. A ci mający kilkoro dzieci inwestują w nowe wielkie telewizory, nowe meble, używane samochody itd. i niewiele myślą o przyszłości. Bo kiedy zajdzie potrzeba - rząd przecież wspomoże. Taka jest mentalność większej części Polaków i wasza propaganda tego nie zmieni.

6 0
ID:81976

LALA2O


Amerykanie, '' Dzieci Zamojszczyzny '' wywieżli do Stanów, część tych dzieci pozostała w Ameryce, reszta, została rozesłana do
Kanady, R.P.A., Australii i Nowej Zelandii.
Wszystkie dzieci zostały adoptowane - Polskę pamiętają jak przez mgłę - nie znają języka ojczystego.

0 0
ID:82003


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..