Programy zdrowotne dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego

Samorząd naszego województwa zaprasza wszystkich mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Część z nich współfinansowana jest ze środków samorządowych.


Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program skierowany jest do osób w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat, które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia. Zakres wykonywanych świadczeń dostępny tutaj.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP)
W zakresie poradnictwa antytytoniowego w programie mogą wziąć udział palące tytoń osoby powyżej 18 r.ż. Do projektu w zakresie poradnictwa antytytoniowego z diagnostyką i profilaktyką POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) mogą zgłosić się palące tytoń osoby w wieku 40-65 lat, które nie miały wykonanego badania spirometrycznego w okresie ostatnich 36 miesięcy.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi
Badaniami profilaktycznymi w ramach programu mogą być objęci pacjenci w wieku 40-65 lat, u których obecne są czynniki podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi, takie jak: palenie papierosów, spożywanie wysokoprocentowego alkoholu, czy podejmowanie zachowań seksualnych związanych z ryzykiem zakażenia wirusem HPV.

Wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów
Program skierowany jest do aktywnych zawodowo pacjentów między 16 a 67 rokiem życia, które cierpią z powodu obrzęku stawów. Profilaktyka reumatoidalna obejmuje dwie wizyty: Pierwsza, czyli wywiad, badanie ogólne i skierowane na badania krwi oraz druga: analiza wyników badań, powtórne badanie układu ruchu, w przypadku podejrzenia RZS pacjent otrzymuje skierowanie do Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w Kościerzynie. Badania można wykonać w Miejskim Centrum Lekarskim przy ul. Świeckiej 27 w Tucholi i Przychodni KEMED przy ul. Matejki 20c we Wąbrzeźnie.

Przeciwdziałanie chorobom naczyń mózgowych
Program skierowany jest do aktywnych zawodowo osób w wieku 40–65 lat. Profilaktyka obejmuje badanie internistyczne i diagnostyczne (w tym EKG, poziom glukozy, lipidogram) oraz wizytę kontrolną i wskazanie dalszej diagnostyki lub leczenia. Program realizowany jest przez placówki w Szubinie, Rynarzewie, Sępólnie Krajeńskim, Więcborku, Sośnie, Wąwelnie, Mroczy, Turze i Nakle nad Notecią. Koordynatorem programu jest 107. Szpital Wojskowy w Wałczu. Więcej informacji pod numerem telefonu 67 258 24 42.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworu gruczołu krokowego

Centrum Onkologii w Bydgoszczy realizuje program skierowany do mężczyzn po 40 r.ż. Badania obejmują pobranie krwi na marker nowotworowy PSA i badanie lekarskie. Rejestracja pod numerem telefonu 52 374 32 38 lub w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy ul. Romanowskiej 2, pok. 15.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program skierowany do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które nie wykonywały mammografi w ciągu ostatnich dwóch lat


Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Skierowany do kobiet między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz może skierować pacjentkę na badanie kolposkopowe (wykonywane w ramach programu).

Badania prenatalne
W programie mogą uczestniczyć kobiety w ciąży powyżej 35 r.ż., u których w trakcie ciąży (obecnej lub poprzedniej) wystąpiły wady płodu lub w trakcie badań stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na ryzyko wady.  Aby zakwalifikować się do programu wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, potwierdzającymi zasadność skierowania do badań prenatalnych. Badania obejmują poradnictwo, specjalistyczne USG, badania biochemiczne oraz genetyczne.

Badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej
Projektem objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Seniorzy, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 652 18 22.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego
Z przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 621 87 43.

Badania profilaktyczne w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby
Mieszkańcy naszego regionu mają możliwość udziału w badaniach diagnostycznych oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących zakażeń WZW B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 3 tysiące osób zamieszkujących 28 gmin, miast i powiatów w naszym województwie. Lista realizatorów z numerami telefonów. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 652 18 16.

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych
Adresatami programu są osoby dorosłe po 65. roku życia, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka - osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. W tym roku program realizowany jest w partnerstwie z 24 gminami i miastami. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 652 18 16.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..