Zmiany w zarządzie województwa oraz prezydium sejmiku

Zaprzysiężenie nowych radnych oraz uzupełnienie składu prezydium sejmiku i zarządu województwa były najważniejszymi punktami porządku obrad dzisiejszej sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.


Elżbieta Piniewska przewodniczącą sejmiku, Agnieszka Kłopotek wiceprzewodniczącą, Zbigniew Sosnowski wicemarszałkiem województwa – sejmik zdecydował na wczorajszej sesji o obsadzeniu wakatów na tych stanowiskach, powstałych w związku z ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmiku zaprzysiężeni zostali nowi radni województwa, Marek Domżała i Paweł Zgórzyński.

Zmiany w prezydium sejmiku województwa i zarządzie województwa są podyktowane wynikami październikowych wyborów parlamentarnych. Były przewodniczący sejmiku Ryszard Bober jest obecnie senatorem Rzeczypospolitej, były wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa posłem na Sejm. Zgodnie z prawem, mandatów i funkcji w samorządzie terytorialnym nie można łączyć z mandatami parlamentarnymi.

Poza kwestiami proceduralnymi i personalnymi, sejmik zajmował się głównie sprawami związanymi z oświatą i środowiskiem. Radni wysłuchali informacji o realizacji zadań oświatowych w minionym roku szkolnym. Przyjęli też uchwały dostosowujące do obowiązujących w kraju nowych przepisów prawnych statuty, organizację i nazwy placówek oświatowych podległych samorządowi województwa. Zmiany zostały wymuszone przez ostatnią reformę systemu oświaty.

Kolejny pakiet uchwał dotyczył obszarów chronionego krajobrazu. Radni zdecydowali również o przyznaniu pomocy finansowej z budżetu województwa gminom Kowal i Lubień Kujawski w powiecie włocławskim. Jest to rekompensata bezpośrednich i pośrednich skutków budowy i obecnej eksploatacji autostrady A1 na terenie tych gmin. Inwestycje, które zostaną zrealizowane przy współudziale przyznanych z budżetu województwa środków, przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości oraz poziomu życia mieszkańców tych gmin. 

Sejmik przyjął także program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2020 oraz uchwałę w sprawie kryteriów ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań realizowanych przez powiaty w 2020 r. Kryteria podziału środków Funduszu Pracy na 2020 r. zostały przygotowane tak, by służyły ograniczaniu długotrwałego bezrobocia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

1 komentarz

gość-77922

Podobno uchwalili sobie podwyżki ?

0 0
ID:82160


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..