Drzewko za butelkę - włocławianie pobili własny rekord

Ponad 800 tysięcy butelek PET trafi do recyklingu, dzięki 6667 uczniom i przedszkolakom z trzydziestu włocławskich placówek, którzy wzięli udział w XVII edycji akcji Drzewko za butelkę. To aż o niemal 120 tysięcy więcej niż rok wcześniej.


Drzewko za butelkę jest jednym z flagowych projektów Programu Odpowiedzialność i Troska mającego na celu nieustanne zwiększenia zaangażowania przemysłu chemicznego m.in. na rzecz bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Akcja polega na zbieraniu przez przedszkolaki oraz uczniów podstawówek zużytych butelek PET, które kierowane są do recyklingu. W zamian za udział w akcji Drzewko za butelkę wszystkie grupy przedszkolne i klasy otrzymują sadzonki drzew. W tym roku ze względu na fakt, że jej finał odbywa się w grudniu, były to świerki kłujące w donicach, które doskonale nadają się do pełnienia roli bożonarodzeniowego drzewka.

Anwil organizuje akcję Drzewko za butelkę we Włocławku od 17 lat a więc od momentu jej zainicjowania przez Sekretariat Programu Odpowiedzialność i Troska. W dobie wyzwań, jakie stawia przed nami wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, przedsięwzięcie jest doskonałym sposobem, aby jego uczestnicy przekonali się, jak wiele mogą zrobić, aby zwiększyć ilość uzyskiwania surowców wtórnych – podkreśla Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL S.A.

W tym roku na zaproszenie włocławskiej firmy partnerem przedsięwzięcia i fundatorem pierwszej nagrody w kategorii Szkoła podstawowa została Grupa Kapitałowa Ergis specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych i produkcji wyrobów z PCW, PET oraz PE.

Edukacyjny walor akcji Drzewko za butelkę uświadamiający najmłodszym, że są odpowiedzialni za to, czy butelka PET zostanie poddana procesowi recyklingu czy też trafi na wysypisko śmieci, jest nie do przecenienia. Jestem przekonana, że młodzi włocławianie, którzy dzięki uczestnictwie w tym projekcie dowiedzą się, że surowce wtórne pozyskane w wyniku recyklingu butelek PET będą mogły zostać wykorzystane na przykład jako materiał  do produkcji popularnej odzieży sportowej – polarów czy folii wykorzystywanej w przemyśle spożywczym, w dorosłym życiu nie będą mieli żadnych wątpliwości, że warto segregować odpady – mówi Małgorzata Kot, Dyrektor Personelu i Komunikacji Grupy Ergis.

W tym roku największą liczbą zebranych butelek może pochwalić się Przedszkole Publiczne nr 12 oraz – tak jak w ubiegłym roku – Szkoła Podstawowa nr 22. Na drugim miejscu uplasowały się Przedszkole Publiczne nr 26 i Szkoła Podstawowa nr 20. Na trzecim zaś znalazło się Przedszkole Niepubliczne Tęczowa Kraina z ul. Królewieckiej oraz Szkoła Podstawowa nr 11.

Nowością tegorocznej edycji było przyznanie nagród w kategorii Grupa i Klasa. Najefektywniejsza okazała się grupa Słoneczka z Przedszkola nr 12 i klasa IV A ze Szkoły Podstawowej nr 20. „Srebrnymi medalistami” została grupa 5/6-latków z Niepublicznego Przedszkola Tęczowa Kraina oraz klasa II A ze Szkoły Podstawowej nr 11, a „brąz” przypadł grupie 3-latków z Przedszkola Publicznego nr 26 i klasie V C ze Szkoły Podstawowej nr 22.

Zwycięskie placówki otrzymały nagrody pieniężne na zakup pomocy naukowych lub organizacje wycieczek edukacyjnych o tematyce ekologicznej. Zajęcie pierwszego miejsca zostało uhonorowane kwotą 3000 zł, drugiego 2000 zł, a trzeciego 1000 zł. Tradycyjnie uhonorowani zostali również uczestnicy, którzy zebrali najwięcej butelek. Tegoroczni zwycięzcy to Kuba Michalski z Przedszkola Niepublicznego Tęczowa Kraina i Oliwier Sznabel ze Szkoły Podstawowej nr 20.
2 komentarze

LALA2O


Jeżeli te sadzonki pokropi szaman, - wyrosną sekwoje - Allah agh bar, - palmy daktylowe, to pikuś.

P.S.
Sorry, nie nadążam za '' naturą ''.

0 0
ID:82272

gość-78316

Dzieciom trzeba powiedzieć że za zachodnią granicą za oddanie butelki dostaje się pieniążki ponieważ kupując wodę mineralną lub sok płacimy również za butelkę . A tu ich wysiłek jest niedoceniany .

1 0
ID:82278


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..