16 tysięcy osób otrzymało 500 plus dla niesamodzielnych

Blisko 27,9 tysięcy wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych trafiło już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca roku wydano ponad 16,3 tysięcy decyzji przyznających to świadczenie.  


Od 1 października 2019r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W województwie kujawsko-pomorskim do końca grudnia ZUS przyjął prawie 27,9 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Do końca roku wydano blisko 18,4 tysięcy decyzji, w tym przyznających świadczenie 16,3 tysiąca.

Świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych adresowane jest do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Przekroczenie tego kryterium dochodowego to jedna z najczęstszych przyczyn wydania decyzji odmawiającej świadczenia - wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Maksymalnie dochód może wynieść 1600 zł, więc przykładowo, jeżeli suma pobieranych dotychczas świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to osoba uprawniona otrzyma 100 zł. Świadczenie może być przyznane nawet w kwocie kilku złotych, jeżeli dana osoba osiąga dochód bliski 1600 zł.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy przede wszystkim złożyć wniosek – formularz ESUN. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, chyba że jest ono w aktach ZUS. Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia do wniosku będą musiały dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdują oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne zaświadczenia, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Wniosek o świadczenie można złożyć w każdym momencie. Należy jednak pamiętać, że tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
2 komentarze

gość-79600

Rząd niemiecki podniósł świadczenia socjalne dla rodzin i osób starszych o ok 20% i wprowadził dodatkowe świadczenia dla dzieci .Nikt nie protestuje w związku z tym .

1 0
ID:82387

gość-75797

@~gość-79600: widzisz, a w Polsce dali nędzne 500 zeta na dzieci i lemingi podburzone przez złodziei odsuniętych od koryta narzekają, że rozdawnictwo. Komedia, nie? Patrzcie tępe barany ile w innych krajach rozdają kasy ludziom, rodzinom, dzieciom. Patrzcie i zamknijcie japy, bo jesteście ograniczeni jak ci wasi platformowi idole. Nie chcecie nie bierzcie, proste. Ale każdy rozwinięty kraj sypie grubym groszem dla swoich obywateli. Tu dali i wielka afera. Bo po krzyczy w zaprzyjaźnionych niemieckich mediach, że to be i wy to łykacie. Bo wy nie potraficie używać mózgu, wy potraficie tylko i wyłącznie powtarzać brednie z pana boga telewizora. Powtarzacie to, co specjaliści od socjotechniki i manipulacji wam kładą do głów.

2 0
ID:82388


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Joanna Borowiak członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej

W czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..