ZUS wysyła listy z podsumowaniem ubiegłorocznych wpłat

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad trzech milionów listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego. W kujawsko-pomorskim takich listów może spodziewać się ponad 147,5 tys. przedsiębiorców.


Dzięki korespondencji każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, a także, jakie należności zostały z nich pokryte. Dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata. W województwie kujawsko-pomorskim taki list trafi do 147,5tys. płatników, z terenu działalności bydgoskiego ZUS – do 74,8 tys. firm,  z terenu działalności toruńskiego ZUS- do 72,7 tys. firm.
List z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty, a jedynie informacją o saldzie na koncie. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, czy nie pojawiła się na nim jakoś nadwyżka czy też zaległość - – uspokaja Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego - To ostatni raz, kiedy ZUS przekazuje te wiadomości w formie papierowej. Od przyszłego roku taka informacja będzie dostępna tylko w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego zachęcamy do założenia profilu na PUE ZUS. Jest to bezpłatna usługa, która daje wiele możliwości.

Przesłanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzeniu e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata.

Każdy płatnik składek, który otrzyma korespondencję, powinien dokładnie ją przeczytać. W liście może się pojawić np. informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS sprawdzić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA