Kujawsko-pomorska e-Szkoła zakończyła rok szkolny

fot. Mikołaj Kuras

W piątek uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczęli wakacje. Dzień wcześniej w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej odbyły się ostatnie zajęcia w roku szkolnym. Lekcje poprowadzili uczniowie, odbył się też koncert online.


Czwartkową transmisję rozpoczęto od programu publicystycznego online przygotowanego przez licealistów. Uczniowie szkół średnich wcielili się w rolę dziennikarzy i łącząc się zdalnie ze studia nagraniowego w KCPN w Toruniu pytali  rówieśników ze szkół w regionie o mijający rok szkolny i plany wakacyjne. Gościem spotkania był Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim. Rozmowy dotyczyły m.in. projektu e-Szkoły i planów na przyszłość, oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz wyzwań w obliczu wywołanych epidemią zmian w edukacji. Program poprowadzili Sandra Strózik i Aleksandra Szymecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zuzanna Machajewska z I LO w Toruniu.

Tuż po wideokonferencji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje. Maja Kostrzewska mówiła o historii tuszu i tatuażach, Maciej Cylkowski poprowadził zajęcia „Wszystko na temat gitary”, a  Kacper Rumiński opowiedział o plusach i minusach gier komputerowych.

Na zakończenie odbył się koncert online zespołu Kwiatki. To elektropopowy duet z Torunia. Tworzą go Aleksandra Góralska i Adam Stawicki. Zabrzmią autorskie utwory pary, będące wynikiem fascynacji R’n’B, rapem i ulubionymi piosenkami babci wokalistki. W 2017 roku duet wydał minipłytę, która znalazła się na  liście najlepiej zapowiadających się debiutów w 2018 roku, publikowanej przez Brand New Anthem.

Decyzję o uruchomieniu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej marszałek Piotr Całbecki podjął dzień po ogłoszeniu przerwy w zajęciach w szkołach. Pierwszą lekcję transmitowano 16 marca. Zaczęło się od lekcji języka polskiego, którą poprowadziła Jolanta Serocka. Temate  była rozprawka maturalna. Przez czternaście tygodni nauki z e-Szkołą przeprowadzono blisko 850 zajęć, które obejrzało 2,5 miliona osób (1,8 miliona wyświetleń na YouTube i 700 tysięcy na Facebooku). Kanał subskrybuje blisko czternaście tysięcy osób, a ponad osiem tysięcy obserwuje tę aktywność na Facebooku. Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje przygotowujące tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów do egzaminów. Rekordową popularność (ponad 31 tysięcy wyświetleń) zyskała lekcja powtórkowa z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów poprowadzona przez Aleksandrę Kowalską. E-lekcje oglądali nie tylko uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, ale też młodzież z innych regionów Polski i z zagranicy.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..