Odmieniony plac Wolności. Jakich zmian chcą mieszkańcy?

Po raz drugi ratusz pytał mieszkańców o plac Wolności. Są konkretne propozycje. Łącznie 693 osoby wzięły udział w ankiecie dotyczącej rewitalizacji placu Wolności. Była to druga ankieta na temat zagospodarowania placu Wolności - pierwsza była skierowana do mieszkańców w maju 2020 roku.


Obecna ankieta zawierała już konkretne propozycje zmian, zaproponowanych między innymi przez włocławian. Ratusz pytał w niej o to, jaka zieleń powinna dominować na placu Wolności? Na jakich meblach miejskich najbardziej zależy mieszkańcom? Czy na placu Wolności powinna się pojawić interaktywna fontanna? Czy Pomnik Żołnierza Polskiego powinien zostać przeniesiony w inne miejsce?

Za poszerzeniem obszaru terenów zielonych na placu Wolności opowiedziało się 297 osób. Włocławianie chętnie widzieliby w tym miejscu interaktywną fontannę (404 osoby), a także miejsce pod duże imprezy i wydarzenia (91 osób). Ponad 280 uczestników ankiety (284 osoby) uznało za zasadne stworzenie na placu Wolności nowej zabudowy wpisującej się w architektoniczny charakter Śródmieścia, z zazielenionym dachem i miejscem na restaurację czy kawiarnię. Potrzebne jest też, zdaniem mieszkańców, zorganizowanie dodatkowych miejsc wypoczynku: ławeczek, zacienionych miejsc, lokalizacji pod kawiarenki. Za takimi rozwiązaniami opowiedziały się 392 osoby.

Jedną z kwestii podejmowanych w ankiecie były zasady parkowania na terenie placu Wolności. Urzędnicy zapytali mieszkańców Włocławka, jakie są ich preferencje w tym zakresie: czy wolą parking podziemny pod placem Wolności czy może parking wielopoziomowy poza ścisłym centrum (np. na Zielonym Rynku). A może parkingi powinny pozostać w niezmienionym dotychczasowym kształcie?

Za maksymalnym zmniejszeniem ruchu samochodowego - z priorytetyzacją ruchu pieszego i rowerowego oraz komunikacji zbiorowej wypowiedziało się 267 osób. Parking podziemny pod placem Wolności preferuje 306 osób, zaś urządzenie parkingu wielopoziomowego poza ścisłym centrum (np. na Zielonym Rynku) – 279 osób. Mieszkańcy chcą też wspólnego przystanku obsługującego wszystkie przyjeżdzające i odjeżdżające autobusy MPK. Takie rozwiązanie preferują 484 osoby. W ankiecie pytano też o to, czy Pomnik Żołnierza Polskiego powinien zostać przeniesiony w inne miejsce. Tutaj głosy rozłożyły się prawie równo. Za usunięciem pomnika opowiedziało się 296 osób, za pozostawieniem go – 282 osoby. Teraz, raport zawierający szczegółowe wyniki ankiety, trafi do dalszych prac w poszczególnych wydziałach ratusza.


3 komentarze

gość-48777

ludzie co wy z tą fontanną- jedna nieczynna przy teatrze , druga na starym rynku . nie w naszym klimacie !!!!!!

0 2
ID:83283

gość-72590

Faktycznie ,,tłumy włoclawian '' się wypowiedziały ...a co z kilkoma poprzednimi opłaconymi projektami ? Poszły w kosz ?

0 0
ID:83284

gość-15698

Usuną ten ohydy pomnik i postawić pomnik powstanie Włocławka

0 1
ID:83290


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..