Finisz konsultacji społecznych strategii przyspieszenia

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

To już ostatnie dni na składanie uwag i wniosków do projektu strategii rozwoju województwa do roku 2030 - konsultacje dokumentu kończą się 3 września. Dokument programowy, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego nowej perspektywy, powinien zostać przyjęty przez sejmik jeszcze w tym roku.


W ramach ustawowych konsultacji projektu strategii odbyły się już uroczysta konferencja inauguracyjna oraz cztery spotkania otwarte i jedno dedykowane organizacjom pozarządowym. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią Covid-19 obowiązywały wcześniejsze zgłoszenia, a liczba uczestników była za każdym razem ściśle limitowana. Łącznie w spotkaniach tych wzięło udział ponad 200 osób. Przed nami jeszcze ostatnie z nich, 28 sierpnia, ale lista uczestników została już zamknięta.

W najbliższych dniach odbędą się jeszcze minikonferencje konsultacyjne dedykowane radnym województwa, zrzeszającemu także członków sejmiku województwa poprzednich kadencji Stowarzyszeniu Radnych Województwa, regionalnemu Sejmikowi Gospodarczemu, Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, prezydentom miast naszego regionu i Kujawsko-Pomorskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego. Projekt naszej strategii będzie też przedmiotem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ustalenia strategii w sposób bezpośredni lub pośredni wpłyną na politykę rozwojową każdej gminy w Kujawsko-Pomorskiem i dotyczyć będą każdego z nas. Stąd przyjęty sposób tworzenia dokumentu, od początku uwzględniający szeroki udział wszystkich interesariuszy – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Procedowana obecnie strategia rozwojowa jest czwartą w naszej historii i kontynuacją wszystkich poprzednich. Celem pierwszej (2000 rok) była integracja województwa, drugiej (2005 rok) wyrównywanie szans rozwojowych, trzecia (2013 rok) była strategią modernizacji. Możemy mówić o wymiernych efektach realizacji ustaleń tej ostatniej: wzroście PKB, produkcji sprzedanej przedsiębiorstw, dochodów własnych województwa, liczby pracujących i nowych miejsc pracy, dzieci objętych opieką w przedszkolach i żłobkach oraz liczby osób z wyższym wykształceniem, a także spadku bezrobocia i liczby korzystających z opieki społecznej.
1 komentarz

gość-64955

W ramach integracji doceniane są ciągle Toruń i Bydgoszcz a pomijany Włocławek .Przy milczącej zgodzie miejscowych działaczy-chapaczy przecinaczy , otwieraczy, klaskaczy .

1 1
ID:83493


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA