Nabór na mikrogranty inwestycyjne. W puli 25 milionów

Wkrótce start dwóch kolejnych naborów wniosków o udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego mikrogranty inwestycyjne. Łączna pula środków to 25 milionów złotych, o wsparcie mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa.


Marszałkowskie granty przeznaczone są na inwestycje związane z koniecznością dostosowania się do obecnych warunków ekonomicznych oraz zakupy urządzeń filtrujących powietrze dla małych punktów handlowo-usługowych. W pierwszym przypadku chodzi m.in. o zdalne świadczenie usług i cyfryzację, a także dywersyfikację działalności biznesowej w celu minimalizacji ryzyka. W drugim o bezpieczeństwo przeciwepidemiczne przedsiębiorców i ich klientów.

Celem naszych działań na rzecz przedsiębiorstw jest ratowanie firm i miejsc pracy, a także stabilizacja wpływów podatkowych. Dlatego część gospodarcza pakietu jest największa - 675 milionów złotych (75 proc. całości). Pula przeznaczona na dotacje to blisko 120 mln złotych, na pożyczki przeznaczamy pół miliarda złotych, na narzędzia wsparcia dostępne w powiatowych urzędach pracy (dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne) 92 mln złotych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

W naborze, który rusza już jutro (21 października), mogą uczestniczyć firmy z powiatów, z których wpłynęło najmniej wniosków w naborach poprzednich: aleksandrowskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, żnińskiego. Nabór, który rusza 3 listopada, dedykowany jest przedsiębiorcom z miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich bardziej aktywnych w poprzednich naborach: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza, powiatu bydgoskiego, powiatu chełmińskiego i powiatu toruńskiego.

Granty obrotowe
Granty do kapitału obrotowego to bezzwrotne wsparcie do 50 tysięcy złotych przeznaczone dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obecną recesją. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) prowadzi obecnie procedurę oceny 1 700 wniosków, które pomyślnie przeszły weryfikację wstępną. Pula środków to ponad 47 milionów złotych. Umowy z beneficjentami będą podpisywane od listopada.

Pożyczki płynnościowe
Nasze przedsiębiorstwa mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat). Tu zawarto już 52 umów z przedsiębiorcami, 100 kolejnych wniosków jest obecnie w trakcie rozpatrywania.

W najbliższym czasie KPFP rozpocznie udzielanie specjalnej pożyczki płynnościowej, przeznaczonej wyłącznie dla mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 5 lat. Pożyczkę – maksymalnie 100 tys. złotych,  na 6 lat, oprocentowanie od 0 proc. - będzie można przeznaczyć na bieżące koszty obrotowe.

Informacje o tej ofercie wkrótce na stronie KPFP
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..