Rodzicom znów przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.


Zasiłek przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych. Co ważne rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej).

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku
nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka
w domu.
6 komentarzy

gość-66911

To ciekawe , za PRL-u były epidemie ale ,,opiekuńcze państwo socjalistyczne '' żadnych zasiłków z tego tytułu nie wypłacało , mało tego , nieobecność w pracy z powodu epidemii była niepłatna !!!

0 0
ID:83814

LALA 20

@~gość-66911:

Gadasz jak potłuczony - w owym czasie , jedyną zarazą dla P.R.L -u , był związek radziecki , i amerykańska stonka , - czyli ,
'' biedronka kolorado '' .
P.S
Gościu , noc ucieka , a łach czeka .

0 0
ID:83819

gość-93136

@~LALA 20 : Ach , jego roztropność ............ zechciał zabrać głos .... co za zaszczyt , jaka uroczysta chwila dla tego forum . Tylko to ,,zabranie głosu '' wygląda jakby koza na bęben sr...a.

0 0
ID:83820

LALA 20

@~gość-93136:

Oglądałeś amerykański film p.t. - '' Alamo '' ? , na faktach , z hiszp , - alamo - topola .
Armia meksykańska atakowała Fort Alamo - orkiestra wojskowa grała - '' Gordillę '', - czyli , - nie będziemy brali jeńców ,
będziemy podrzynali gardła .
P.S.
I tak się stało - zginęło wielu pionierów Teksasu , m.in . David Bowie , ten , co stworzył słynny nóż '' Dzikiego Zachodu '' .
P.S.
Wielcy przywódcy - Mongołowie - tworzyli potęgę swego Imperium - m. in . - dzięki wielkości swych stad - kóz i owiec .
P.S.
Na wielu lekcjach nie byłeś - u mnie , masz dwóję .

0 0
ID:83823

gość-88750

@~LALA 20 : Ok , może teraz napisz coś o tym jak to władza ludowa rozkułaczała polskich rolników przy pomocy aktywu ZMP i przy wsparciu KBW .... To bardzo ciekawy okres w historii współczesnej Polski .

0 0
ID:83825

LALA 20

@~gość-88750:

Masz słuszną rację - polska ziemia , chciała rodzić plony , ale , czerwone q..wy ,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , wbrew naturze ,
myślały inaczej .
P.S.
Pamiętaj !!!!!!!!!!!!!!!!! , my Polacy , jesteśmy solą tej ziemi , - czyli Polski - nasz polski Chleb - czyni wynik tego tematu
P.S.
Zmierzasz ku głębszej historii ????????????????????? -
zabór austriacki - Galicja , - powstanie chłopskie - '' bohater '' ??? - Jakub Szela ......................................... .
P.S.
Krakowscy , i nie tylko hierarchowie kościoła katolickiego w Małopolsce , płaszczyli się przed tronem wiedeńskim - '' patrioci '' .

0 0
ID:83828


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA