Jest szansa, by kujawsko-pomorskie wsie i miasteczka zyskały nowe przestrzenie do wypoczynku i rekreacji dla swoich mieszkańców. Dzisiaj rusza nabór wniosków o wsparcie w budowie m.in. nowych placów zabaw, alejek spacerowych, siłowni zewnętrznych, zagospodarowanie parków. Dofinansowanie (nawet pół miliona złotych) możliwe jest dzięki zarządzanym przez marszałkowską administrację środkom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
W Kujawsko-Pomorskiem od lat wspieramy działania mające na celu ożywienie ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Środki Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to komplementarne wsparcie wobec funduszy, którymi dysponujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekty, które beneficjenci realizują w oparciu o wsparcie, odmieniają oblicze naszych miasteczek i wsi. Są szansą szczególnie dla tych miejscowości, które nie posiadają jeszcze żadnej infrastruktury rekreacyjnej lub sportowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.
O wsparcie przedsięwzięć z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej mogą ubiegać się samorządy gmin wiejskich, a także gmin miejsko-wiejskich i miejskich liczących poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Pomoc można wykorzystać m.in. na budowę altan wypoczynkowych i małej architektury służącej rekreacji na świeżym powietrzu, tworzenie siłowni zewnętrznych, miejsc do gry w piłkę, minigolfa i ogólnodostępnych placów zabaw. Wsparcie umożliwi również zagospodarowanie terenów zielonych, rewitalizację parków, tworzenie ścieżek dydaktycznych, alejek spacerowych oraz odnowienie placów wokół świetlic, domów kultury i miejsc służących integracji społecznej.
W puli PROW w nowym naborze jest 10,5 miliona złotych. Maksymalna wartość wsparcia dla samorządu to pół miliona złotych. Pomoc przyznawana będzie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Do tej pory środki PROW przeznaczone na zadania z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej na obszarach wiejskich i w niewielkich miastach naszego regionu umożliwiły realizację 18 tego typu projektów. Wsparcie pozwoliło m.in. na rewitalizację parku miejskiego w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), montaż siłowni zewnętrznej w Choceniu (powiat włocławski), zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Sitnie (powiat golubsko-dobrzyński) i utworzenie miasteczka rowerowego ze strefą rekreacyjną dla seniorów w Chełmży (powiat toruński).