Marszalek Całbecki w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

Marszałek Piotr Całbecki objął na najbliższe pół roku współprzewodnictwo Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Gremium na dzisiejszym posiedzeniu zajmuje się m.in. podziałem przyszłorocznej subwencji oświatowej i tegorocznej rezerwy subwencji, która zostanie podzielona między gminy, powiaty i województwa o najniższych dochodach per capita.    


Wśród tematów, których poruszenie na forum komisji zapowiedział gospodarz naszego województwa, są także systemowa pomoc dla branży gastronomicznej (stojącej na skraju bankructwa w związku z kolejnym w tym roku zamknięciem lokali gastronomicznych) oraz problem nielegalnych składowisk odpadów.

Jestem członkiem komisji od ponad roku. Jeśli miałbym ocenić tematy, które do tej pory były omawiane na tym forum, to brakuje mi bardziej holistycznego podejścia. Zajmujemy się ogromem spraw bieżących, co jest zrozumiałe, szczególnie kiedy mamy pandemię i z konieczności musimy podejmować wiele decyzji ad hoc. Mówiąc o holistycznym podejściu i obszarach, którymi powinniśmy się pilnie zająć, mam na myśli potrzebę spokojnej dyskusji o naszej przyszłości w Unii Europejskiej. Czuję się w obowiązku zainspirować stronę samorządową do współpracy z rządem w zakresie negocjowania warunków umowy partnerskiej z Komisją Europejską. Rząd powinien realnie uwzględnić nas w agendzie tych negocjacji. Inną ważną kwestią, którą będziemy chcieli poruszyć na najbliższym posiedzeniu, jest obrona integralności samorządów. Mam tu na myśli rządowy pomysł podziału Mazowsza. Nie można przygotowywać takich planów bez konsultacji – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawowym gremium wypracowującym wspólne rządowo-samorządowe stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego - Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
4 komentarze

LALA 20


Radziecki film - p.t. - Świat się śmieje '', ..................................................................................... .

2 0
ID:83874

gość-39413

Bla,bla,bla,bla....a kasa płynie .

1 0
ID:83880

LALA 20


Panie Całbecki , Aleksander Dumas - ojciec , napisał m.in. wspaniałą powieść p.t. - '' Kapitan Fracasse '', - do czego zmierzam ,
- tytułowa postać tej powieści , - Kapitan Fracasse , był zubożałym szlachcicem - człowiekiem szlachetnym .
Kapitan Fracasse , to nazwisko teatralne - w teatrze grał sceny p.t. - '' Fanfaronady kapitana Fracasse '', czyli , grał rolę błazna.
Panie Całbecki , jest pan do tej postaci gleische , z niem . - czyt glaisze - podobny .
P.S.
Panie Całbecki - zapytam ,- czy zna pan historię rewolucji francuskiej ???????????????????????????
W swej historii , Francja, m.in. miała króla który nazywał się - Henryk Młot ............................................................................. .

0 0
ID:83889

LALA 20

@~gość-39413:

Tu, w Bundes , mówi się - '' bala , bala , bala '' .

0 0
ID:83890


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..